به گزارش خبرنگار پارلمانی شمس آباد، هادی قوامی نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز سه‌شنبه ۲۱ فروردین پارلمان و پس از گزارش ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی درباره التهاب بازار ارز گفت: دولت در لایحه بودجه سال ۹۷ نرخ محاسباتی ارز را ۳۵۰۰ تومان تعریف کرده بود و در یک ردیف دیگر نیز ۱۰ هزار میلیارد تومان نیز مابه‌التفاوت نرخ ۳۵۰۰ تا ۳۸۵۰ تومان دیده بود که ما در بودجه آن را اصلاح  و شفاف کردیم.

وی با بیان اینکه نرخ ارز مبادله‌ای از ابتدای سال از سوی دولت ۴۲۰۰ تومان تعریف شده است، خاطرنشان کرد: باید از این تصمیم دولت پشتیبانی کنیم و با توجه به اینکه ۵۰ هزار میلیارد تومان فروش نفت داریم که ۵۰ درصد آن حدود ۱۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد دلار وارد بودجه می‌شود باید این موضوع نیز اصلاح شود که مابه‌التفاوت نرخ ارز مشخص شود.

بنابر این گزارش، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در این باره اظهار داشت: اعضای کمیسیون برنامه و بودجه با آقای نوبخت جلسه‌ای داشته باشند و نرخ ارز مبادله‌ای در بودجه را اصلاح کنند تا به تولیدکنندگان و واردکنندگان با توجه به نوسان نرخ ارز فشاری وارد نشود.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : حرکت شبانه اتوبوس‌های اردوها ممنوع شود - شمس آباد

وی اضافه کرد: یک سری از کالاها نیز با نرخ ارز ۴۲۰۰ تومان وارد شده که باید این موضوع نیز بررسی شود که با افزایش نرخ ارز رانتی بوجود نیاید.

این گزارش حاکی است، نماینده مردم اسفراین در ادامه، با بیان اینکه امسال سال پشتیبانی از کالای ایرانی است اظهار داشت: اگر ما شرایط را برای تولیدکنندگان مناسب نکنیم شفای درد ما دردناک‌تر از درد خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه در اواخر سال گذشته بانک مرکزی نرخ سود سپرده‌ها را از ۱۵ درصد به ۲۰ درصد افزایش داد، اظهار داشت: این کار، کار تولیدکنندگان را سخت‌تر کرد این در حالیست که ما باید گره از کار تولید باز کنیم.

نایب رئیس کمیسیون بودجه مجلس با بیان اینکه از دولت علائمی داده می‌شود تا نرخ ارز افزایش یابد گفت: برخی از مسئولان دولتی غیرمستقیم اعلام می‌کنند که از بالا رفتن نرخ ارز خوشحال هستند.

وی با اشاره به اینکه ۳ نوع ارز مبادله‌ای داریم، ادامه داد: برای واردات ۹۵ میلیارد دلار عرضه و ۵۵ میلیارد دلار تقاضا داریم و ۱۲ میلیارد نیز بازار قاچاق داریم که البته باید برای آن سیاست‌های مناسبی در نظر بگیریم.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : شیوه معاملات نظامی ایران و آمریکا به روایت سپهبد آذربرزین رشوه ۲۸ میلیون دلاری برای فروش F-14 به ایران/ «فانتوم» و «هرکولس» بهترین خریدها بودند

نماینده مردم اسفراین در مجلس با بیان اینکه برای بازار ارز نیز یک تقاضای احتیاطی داریم ادامه داد: مردم برای روز مبادا پول ذخیره می‌کنند که باید سیاست‌هایی تدوین شود و تضمین‌هایی داده شود که سپرده ارزی ایجاد شود که در این زمینه‌ها باید کار کارشناسی بیشتری انجام شود.

انتهای پیام/

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :