به گزارش خبرنگار پارلمانی شمس آباد، بیژن نامدار زنگنه در جلسه علنی امروز مجلس (۲۱ آذر ۹۶) در پاسخ به سؤال حسینعلی حاجی‌دلیگانی نماینده مردم شاهین‌شهر، گفت:‌ تمام مراحل بارگیری، حمل و تحویل آن به جایگاه و فروش آن بواسطه شرکت پالایش و پخش انجام می‌شود و پول آن را ما به خزانه واریز می‌کنیم. 

وی ادامه داد: اما وقتی به خزانه می‌گوییم پول دستمزد جایگاه‌دار و کامیون‌دار را به ما بده تا به آنها بدهیم، پولی به ما داده نمی‌شود و هر چه پول است به هدفمندی می‌دهد. الان جایگاه‌داران و کامیون‌داران به ما اعتراض دارند که ما از شما صدها میلیارد تومان طلب داریم و نداده‌اید و درست هم می‌گویند.

وزیر نفت اظهار داشت: ما ۳ هزار و ۵۰۰ جایگاه نفت و بنزین و حدود ۲ هزار و ۵۰۰ جایگاه CNG داریم. ما با تک تک اینها قرارداد داریم. ده‌ها هزار عملیات مالی در سال در سیستم ما اتفاق می‌افتد و ده‌ها هزار اختلاف که بعدا چندین از آنها به دادگاه می‌رود، رخ می‌دهد. چون وقتی کامیون به جایگاه می‌رود ما به کامیون گفته‌ایم ۳۰ هزار لیتر بنزین داریم و جایگاه دار می‌گوید ۲۹ هزار لیتر تحویل داده و اختلاف شروع می‌شود. و در زمان تحویل باید ناظران ما حضور داشته باشند. مگر ما می‌توانیم اینقدر آدم برای این کار داشته باشیم.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : همه سلائق را برای خدمت در بسیج اساتید اجتماع می‌کنیم

زنگنه خاطرنشان کرد: ما طبق مصوبه دولت در محل انبار اصلی نفت، بنزین و گازوئیل را به جایگاه‌دار می‌فروشیم. جایگاه‌دار کار حمل و سایر کارها را انجام می‌دهد. ما بنزین را لیتری ۹۴۵ تومان به جایگاه‌دار می‌فروشیم و ۵۵ تومان را برای دستمزد و هزینه حمل محاسبه می‌کنیم.

وی افزود: ما گفتیم چندین شرکت که خود کامیون‌داران و جایگاه‌داران این شرکت را درست کنند این شرکت‌ها چندین جایگاه را با اختیار خود زیر پوشش بگیرند و کار بارگیری و حمل سوخت به این جایگاه‌ها را انجام دهند و بحث مالکیت و واگذاری جایگاه‌ها موضوع بحث نیست.

وزیر نفت اظهار داشت: کار دیگر این شرکت‌ها نظارت به کیفیت سوخت و ایمنی جایگاه‌ها نیز از دیگر اموری است که به این شرکت‌ها واگذار شده. کیفیت و کمیت سوخت تحویلی ایمنی و بحث ظاهر جایگاه‌ها موضوعاتی است که به این شرکت‌ها واگذار شده است.

زنگنه خاطرنشان کرد: ۸۵ شرکت برای این موضوع تقاضا دادند صلاحیت‌های آنها بررسی شده و چندین از آنها تائید صلاحیت شده و این ۸۵ شرکت از جایگاه‌دارها، پالایشگاه‌دارها، کامیون‌دارها و سایر افراد بودند و اینگونه نیست شرکت‌های روزی کاغذ باشند. و حداقل دارایی این شرکت‌ها ۷ و نیم میلیون تومان است و تجهیزاتی هم که در اختیار دارند حداقل ۷ و نیم میلیارد تومان است.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : براساس مصوبه مجلس سازمان برنامه مکلف به شناسایی فعالیت‌های غیرضروری دستگاه‌های اجرایی شد

وی در پایان افزود: انحصاری در این کار نیست و ما گفته‌ایم هیچ شرکت برندی نمی‌تواند بیش از ۲۰ درصد نازل‌ها را داشته باشد. ۳۰ درصد از نازل‌ها در یک استان و ۵۰ درصد در یک شهرستان را داشته باشد. 

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :