به گزارش خبرنگار پارلمانی شمس آباد، علیرضا محجوب در جریان سؤال خود از وزیر بهداشت در نشست علنی امروز مجلس (سه‌شنبه ۲۷ فروردین ۹۷) گفت: سؤال من از وزیر مربوط به سال ۹۵ است و سؤال من در ابتدا از هیأت رئیسه است که طبق قانون اساسی، سؤال باید بعد از گذشت ۱۰ روز در مجلس مطرح شود و نوشته نشده که ۷۰۰ روز باید فاصله داشته باشد. 

وی ادامه داد: در بسیاری از مواقع، اتفاقاتی که به دلیل مطرح نشدن یک سؤال و روشن نشدن ابعاد یک موضوع اتفاق می‌افتد، زیان‌های جبران ناپذیری را به بخشی از جامعه وارد می‌کند. 

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت:‌ هر دستگاهی می‌داند که به دنبال مطالباتش باشد و من هرگز کسی را به خاطر این کار تقبیح نکرده‌ام، اما جا دارد مجلس بشنود که چه بر کارگران رفته است. هزینه درمان سازمان تأمین اجتماعی در سال ۹۰، ۴ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان و در سال ۹۱، ۵ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بوده است که این میزان در سال ۹۶ به ۲۳ هزار و ۸۸۵ میلیارد تومان رسیده است و این در حالی است که برخی از هزینه‌ها در ابتدای سال ۹۷ نهایی می‌شود و برخی هزینه‌ها هنوز پرداخت نشده که با محاسبه این موارد، هزینه درمان حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد. 

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : دشمن به دنبال استحاله دانشجویان است/ دولت و مجلس نسبت به اکثریت و اقلیت مسؤولند

محجوب خاطرنشان کرد: آقای وزیر بفرمایند از کل حق بیمه وصول شده سال گذشته که اندکی بیشتر از ۵۰ هزار میلیارد تومان است، آیا دوسومش سهم بهداشت و درمان است؟ آیا می‌شود در حالی که در قانون خودشان یک‌سوم را برای این بخش مطالبه می‌‌کنند، دوسوم هزینه را بخواهند؟ و سؤال اینجاست که چه کسی این هزینه را از جیب کارگران تعریف کرده و تأمین آن را برعهده آنان گذاشته؟ چه کسی تعرفه‌ها را به این روز درآورده؟ چه کسی با گزارش‌‌های نامشخص راجع به نظام ارجاع  و پزشک خانواده و عدم پیگیری برنامه‌های مختلف،‌ قانون الزام را تخطی کرده و ریالی سهم بابت درمان به این سازمان نداده و وضعیت به گونه‌ای شده که جای بدهکار و طلبکار عوض شده است؟

وی افزود: دستگاه وزارت بهداشت و درمان از سال ۱۳۶۸ تا به امروز به همه بیمه‌شده‌ها بابت سرانه درمان بدهکار است و ریالی هم پرداخت نکرده است و چند برابر بیش از مطالباتشان بدهی دارد، اما راجع به بدهی‌هایش حرف نمی‌زند و فقط مطالبات یادش است. اگر شما راست می‌گویید جدولی از مطالبات و جدولی از بدهی‌ها را ارائه کنید. 

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - قمار عربستان در ماجرای ۱۷ خرداد ۹۶ تهران

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: آقای وزیر! شما در سال جدید ۸۰ درصد افزایش حقوق را در حوزه درمان داشته‌اید و در هزینه درمانی ۵۰۰ درصد افزایش قیمت اتفاق افتاده است، مگر ممکن است چنین پولی قابل تأمین باشد که به شما داده شود؟ 

محجوب خاطرنشان کرد: آقای وزیر! آیا وقتی قیمت‌هایی را تعریف می‌کردید، مبتنی بر نیاز پزشکان و نیاز جامعه درمانی خودتان یا دستگاه خودتان تعریف می‌کردید یا بنا بر قدرت واقعی خرید مردم این کار را انجام می‌دادید؟ 

وی افزود: چرا دولت یک درصد سهم درمان و تأمین اجتماعی را واریز نکرده و چرا از موضوع این یک درصد حرفی زده نمی‌شود؟ آقای وزیر چرا شما از روز اول تاکنون در این باره مطرح نکرده‌اید؟

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: هزینه درمان ما در سال ۹۰، ۴ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان، در سال ۹۱، حدود ۵ هزار و ۴۷۱میلیارد تومان بوده و این در حالی است که منابع درمان ما در سال ۹۱، حدود ۶ هزار و ۴۵۴ میلیارد تومان بوده، همچنین هزینه درمان در سال ۹۲، حدود ۷ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان بوده و منابع ما در حوزه درمان حدود ۷ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بوده است. در سال ۹۳ هزینه درمان حدود ۱۱ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بوده و این در حالی است که امسال منابع ما برای درمان حدود ۱۱ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بوده است و ما در این سال با کسری منابع هم مواجه بوده‌ایم،‌آقای وزیر! این کسری منابع از زمانی است که شما تعرفه‌ها را تغییر دادید و طرح سلامت را به اجرا گذاشتید. 

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : خبرگزاری تسنیم - مرد پشت صحنه ترامپ؛ از جنگ با چین تا کودتای داخلی

محجوب خاطرنشان کرد: در سال ۹۴ هزینه‌های درمان حدود ۱۶ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان و منابع درمان ۱۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان بوده است و ۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان کسری ما در این سال بوده است. همچنین در سال ۹۵ هزینه‌های درمان حدود ۱۹ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان و منابع‌ درمان ما در این سال حدود ۱۶ هزار میلیارد تومان بوده است و ۳ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان کسری منابع داشته‌ایم. 

انتهای پیام/

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :