به گزارش خبرنگار پارلمانی شمس آباد، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه امروز (یکشنبه ۵ آذر) با بررسی دو فوریتی طرح اصلاح قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران موافقت کردند. 

دو فوریت طرح مذکور که شامل ۴ ماده است با ۱۵۴ رای موافق، ۲۳ رای مخالف و ۱۰ رای ممتنع از مجموع ۲۰۴ نماینده موجود در مجلس به تصویب رسید.

طبق ماده یک این طرح ۲ تبصره به عنوان تبصره‌های یک و ۲ به ماده ۳۰ قانون تشکیلات وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب اول خرداد ۱۳۷۵ الحاق شده و شماره تبصره‌های آن به این ترتیب اصلاح می‌شود:

تبصره یک: اقلیت‌های دینی شناخته شده در قانون اساسی ساکن در شهرها و روستاهای کشور می‌توانند نامزد انتخابات شوراهای اسلامی همان شهر و روستا شوند.

تبصره ۲: اقلیت‌های دینی شناخته شده در قانون اساسی به جای اسلام باید به اصول دین خود اعتقاد و التزام عملی داشته باشند.

به گزارش پارس بنابر ماده ۲ این طرح که دوفوریت آن به تصویب نمایندگان مجلس رسید یک تبصره به ماده ۶۱ قانون مذکور الحاق شده و شماره تبصره آن به شماره یک تغییر می‌یابد؛ تبصره الحاقی به ماده ۶۱ به این شرح است:

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : مسکو درباره افزایش خطر درگیری نظامی در شبه‌جزیره کره زنگ خطر داد

تبصره ۲ دبیرخانه دائمی هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات در مجلس شورای اسلامی مستقر می‌شود. کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور با همکاری کمیسیون اصل نود قانون اساسی و وزارت کشور آئین‌نامه نظارتی این تبصره را حداکثر ظرف مدت ۶ ماه تهیه و به تصویب مجلس شورای اسلامی برساند.

بر این اساس در ماده ۳ طرح نیز یک تبصره به عنوان تبصره ۷ به ذیل ماده ۹۰ این قانون اضافه می‌شودکه بر اساس آن دولت  می‌تواند هیأت‌های تطبیق شهرهای استان تهران را به شرح ذیل تشکیل دهد:

الف- هیأت تطبیق مصوبات شورای اسلامی شهر تهران، شهر ری و تجریش به عضویت و ریاست فرماندار تهران و عضویت یک قاضی به انتخاب رئیس قوه قضائیه و یکی از اعضای شورای اسلامی استان تهران به انتخاب این شورا تشکیل می‌شود.

ادامه دارد…

این خبر را به اشتراک بگذارید :