به گزارش شمس آباد از رشت، امیر دریادار دوم احمدرضا باقری صبح امروز در تالار حکمت دانشکده علوم انسانی دانشگاه گیلان با تبریک پیروزی سپاه بر نیروهای تکفیری و روز نیروی دریایی اظهار کرد: با وجود اینکه شهدای زیادی در هفتم آذر تقدیم انقلاب شدند اما این روز بسیار ارزشمند است.

فرمانده ناوگان شمال نیروی دریایی ارتش با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب بیان کرد: شهادت برای انقلاب و جمهوری اسلامی یک اندوخته ارزشمند است.

وی با اشاره به اتفاقات سال ۵۹ در جمهوری اسلامی عنوان کرد: نیروی دریایی در ابتدای سال ۵۹ اقدامات مهمی در منطقه انجام داد.

باقری با بیان آمادگی نیروی دریایی در ابتدای سال ۵۹ تصریح کرد: نیروی دریایی در مقابل کشوری قرار گرفت که از بُن دندان مسلح بود و بزرگ‌ترین قدرتمندان جهان پشتوانه او بودند.

فرمانده ناوگان شمال نیروی دریایی ارتش با تأکید بر شکستن تابوی دشمن در نخستین روزهای عملیات متذکر شد: در هفتم آذرماه شریان‌های صدور نفت بوسیله نیروی دریایی شکسته شد.

وی با بیان ‌اینکه بیش از دو سوم از تجهیزات عراق از عرصه دریا خارج شد، عنوان کرد: نیرویی تحت عنوان نیروی دریایی عراق عملاً از صحنه حذف شد و تا پایان جنگ خبری از نیرو دریایی ارتش عراق نشد.

باقری با اشاره بر اینکه عملیات هفت آذر بزرگ‌ترین پیروزی را پس از ۶۷ روز برای سپاه اسلام به بار آورد گفت: این پیروزی تابوی شکست‌ناپذیر صدام را درنهایت تعجب اذهان دنیا شکست.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : به ادلب و منبج می‌رویم

فرمانده ناوگان شمال نیروی دریایی ارتش یادآور شد: پیروزی هفتم آذر نشان از توانمندی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در دریا بود، چراکه ۹۰ درصد اقتصاد کشور از راه دریا صورت می‌گرفت.

وی با بیان اینکه عمده خدمات کشور از بندر دریایی امام (ره) انجام می‌گرفت، خاطرنشان کرد: واردات کشور از طریق کشتی‌های تجاری در این بندر تخلیه می‌شد، بنابراین ما نیاز داشتیم شریان اقتصادی کشور را نگه داشتن کنیم.

باقری با اشاره بر اینکه ناوگان‌های دریایی اهمیت زیادی در طول هشت سال دفاع مقدس برای کشور داشت، گفت: ناوهای جوشن، تیران، ماهان، کیهان و کهنمویی از ناوهایی بودند که در عرصه نیروی دریایی تقدیم انقلاب اسلامی شد.

فرمانده ناوگان شمال نیروی دریایی ارتش با اشاره به آیات قرآن مبنی بر فواید دریا، اظهار کرد: کشور ما بیش از ۳ هزار کیلومتر مرز دریایی دارد، بنابراین تجارت دریایی، مرزهای دریایی برای ما بسیار حائز اهمیت است.

وی با بیان اینکه بیش از ۸۰ درصد مردم دنیا در حاشیه دریا زندگی می‌کنند، تأکید کرد: این نشان از اهمیت دریا در زندگی مردم دارد، توسعه تجارت از طریق حمل‌ونقل دریایی و ارتباط با کشورها و اعمال قدرت و خواست ملی از جمله اهمیت‌های دریا برای جمهوری اسلامی است.

باقری با اشاره بر اینکه استفاده از دریا به‌ منظور حضور مقتدرانه و صیانت از کشور است، افزود: توسعه دریایی برای ایجاد مشاغل از اهداف بزرگ و سیاست‌های استفاده از دریاست.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : اگر دین به درستی اجرا شود به‌ خوبی از عهده هدایت جامعه برمی‌آید/ دروغ‌های بسیاری را از زبان بنده در جامعه منتشر می‌کنند

فرمانده ناوگان شمال نیروی دریایی ارتش با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب بر تمرکز توسعه اقتصاد دریا محور، گفت: مهم‌ترین اصل این ‌است که باید نیازها و توانمندی‌ها در نظر گرفته شده و براساس سیاست‌های دریا محور تنظیم شود.

وی، امنیت را یکی از مؤلفه‌های توسعه اقتصاد دریا محور دانست و افزود: ناوگان نظامی، ناوگان تجاری و چسبیدن فرهنگ دریایی و تدوین راهبردها بوسیله مسؤولان کشور برای این امر نیاز است.

باقری گفت: در بحث آبادی شهرها در برنامه ششم، نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران پرچم‌دار توسعه سواحل مکران است، ایجاد زیرساخت‌های لازم بوسیله نیروی دریایی در این ‌منطقه در حال شکل‌گیری است.

فرمانده ناوگان شمال نیروی دریایی ارتش گفت: فردا بندر جاسک شاهد افتتاح فرودگاهی است که به همت تلاشگران نیروی دریایی در این منطقه ایجاد شده است.

باقری تصریح کرد: در طول این مأموریت، باید حوزه مأموریت نیروی دریایی گسترش پیدا می‌کرد و این گستره با بیش از دو میلیون و ۵۰۰ هزار کیلومتر با اسکورت ۸۵۰۰ کشتی توانسته، امنیت لازم‌ را برای خطوط کشتی‌رانی نگه داشتن کند.

فرمانده ناوگان شمال نیروی دریایی ارتش با اشاره بر اینکه گستره دریایی خزر از لحاظ بحث انرژی اهمیت ویژه‌ای دارد، افزود: رتبه چهارم از لحاظ وسعت حاشیه دریا متعلق به ایران است.

وی با بیان اینکه اقتصاد دریا محور مورد تأکید رهبر معظم انقلاب است، گفت: ما توانستیم تجهیزاتی را فراهم کنیم که امنیت و اقتدار و توانمندی را در توسعه اقتصاد مقاومتی ایفا می‌کند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - آنچه از پدر صنعت به ارث رسید

باقری، ناوهای کلاس پیکان را از جمله توسعه‌های اقتصاد دریایی دانست.

وی گفت: ناو سپر در بندر انزلی بر اقتدار دریایی ما در توسعه اقتصادی می‌افزاید، ناوگان شمال با در اختیار چسبیدن ناوهای ویژه به استقلال و خودکفایی رسیده است.

فرمانده ناوگان شمال نیروی دریایی ارتش، دریای خزر را دریای صلح و دوستی دانست و گفت: این صلح نه در شرایط ضعف و ناتوانی، بلکه در شرایط اقتدار و توانمندی بروز می‌کند.

وی از شرکت ناوگان شمال در مسابقات بین‌المللی خبر داد و متذکر شد: تیم ایران در بین کشورهای شرکت‌کننده رتبه دوم را کسب کرد، شرکت در مسابقات ورزشی نظامی تهدیدی تمام‌عیار است و اقتدار نیروی نظامی ایران را به دنیا نشان خواهد داد.

باقری از تعاملات دریایی ارتش ایران با دیگر کشورها خبر داد و گفت: ما در طی یک سال اخیر پذیرای بیش از سه ناوگروه از کشورهای قزاقستان، آذربایجان و روسیه بودیم و سه ناوگروه خود را به این کشورها اعزام‌ کردیم و تعاملات خوب تجاری، نظامی و آموزشی با دیگر کشورها داشتیم.

فرمانده ناوگان شمال نیروی دریایی ارتش در پایان با تأکید بر اینکه موفقیت‌های دریایی مرهون زحمات تلاشگران نیروی دریایی است، یادآور شد: این اقتدار مدیون خون شهدای هسته‌ای، شهدای دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم است.

انتهای پیام/ذ

این خبر را به اشتراک بگذارید :