سیدحسین نقوی‌حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی شمس آباد، در تشریح نشست امروز سه‌شنبه این کمیسیون گفت: آقای بروجردی رئیس کمیسیون ضمن تبریک آغاز ولایت و امامت آقا امام زمان (عج) روز نیروی دریایی را گرامی داشت و اظهار داشت که تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی حوزه مانور نیروی دریایی مدار ۱۰ درجه بود، اما امروز نیروی دریایی در همه آب‌های جهان حضور دارد و نیروی دریایی سپاه نیز در خلیج پارس نقش امنیتی مهمی را ایفا می‌کند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در ادامه جلسه، کمیسیون وارد دستور کار شد و آقای کواکبیان گزارشی از سفر خود به دو کشور بلژیک و هلند ارائه کرد؛ این سفر از سوی کمیسیون تنظیم شده بود که همراه با آقای نجفی خوشرودی انجام شد.

وی افزود: در این گزارش، سطح روابط دو کشور، مسائل و مشکلات پرسنل و سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی، مراودات اقتصادی بین جمهوری اسلامی و دو کشور مذکور مورد اشاره قرار گرفت و آقای نجفی خوشرودی نیز در ادامه گفت که علیرغم سفرهای زیادی که انجام می‌شود ولی از همه ظرفیت‌های دستگاه‌های سیاستمداری استفاده نمی‌شود و رفت و آمدها نتیجه‌بخش نیست و افزایش ایرانیان خارج از کشور به حدود سه برابر، علامت مثبتی نیست؛ نگرانی‌ای هم در نمایندگی‌های جمهوری اسلامی وجود داشت مبنی بر اینکه این رفت و آمدها عوارض و خطراتی دارد که هیئت‌هایی که به ایران می ‌آیند، کارهای خارج از عرف انجام دهند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - پشت پرده ترور شخصیت‌ آیت‌الله کاشانی

نقوی حسینی در ادامه گفت: در ادامه جلسه، دستور اصلی کمیسیون یعنی بررسی مسائل و ابعاد قاچاق کالا و پیامدها، اقدامات انجام شده و پیشنهادات قابل اجرا مورد بحث قرار گرفت.

وی اضافه کرد: در این جلسه، مسئولین ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، مسئولین از حوزه مرز واردات کشور تعزیرات حکومتی، نیروی انتظامی، اطلاعات، اتاق ایران، اقتصاد و دارایی و سپاه حضور داشتند.

نقوی حسینی گفت: تکلیف حوزه کولبری به‌صورت شفاف تعیین نشده، عدم نظارت بر معافیت‌های قائل شده برای مرزنشینان، عدم تعیین حدود و تکالیف ته لنجی‌ها و عدم رعایت مقررات آن، عدم رعایت معافیت‌های ملوانی، عدم وجود تجهیزات کافی نیروی انتظامی ناظر بر مبارزه با قاچاق کالا، عدم تجهیزات کافی در ۱۵۰ مرکز گمرکی جمهوری اسلامی جهت انجام وظایف نظارتی و کنترلی خود از جمله عوامل اصلی است که موجب قاچاق کالا می‌شود. نکته دوم اینکه ما نیازمند وجود اطلاعات کامل قبل از ورود کالای قاچاق سازمان یافته هستیم که ما در این زمینه ضعیف هستیم. یکی از موارد مورد توجه هم حذف حق کشف بود که انگیزه ایجاد می‌کرد. متأسفانه حق کشف الان حذف شده است. بخشی از مشکلات اجرای مبارزه با قاچاق کالا در لایحه‌ای که اخیرا به مجلس داده شده، در صورت تصویب مجلس، رفع خواهد شد.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : شمس آباد - انتقام کور از روشنگری‌های کیهان

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: در ادامه جلسه، آقابابایی مدیر کل مرز وزارت کشور اظهار داشت که رتبه کشور ما در زمینه قاچاق کالا در بین کشورهای جهان نادر است و اگر توجه نشود، بنیان اقتصاد و تولید کشور را هدف قرار می‌دهد. در ۱۵۰ مرز قانونی گمرکی که واردات کالا صورت می‌گیرد، اقدامات زیادی صورت گرفته است اما این به این معنا نیست که این مرزها بسته شده است. مباحث ته لنجی، ملوانی، کولبری و این قبیل معافیت‌ها در حال تدوین و رسیدگی است و سازمان خواهد یافت که قاچاق کالا در این زمینه حذف شود. بازارچه‌های مرزی در حال سازمان یافتن است. با ادغام بازارچه‌های مرزی بخشی از مشکلات قاچاق کالا در این زمینه حل می‌شود. در حوزه سراوان، ورودهای غیرمجاز همچنان انجام می شود که باید کنترل آن تحت برنامه ویژه‌ای قرار گیرد.

نقوی حسینی گفت: در ادامه جلسه، آقای عسگری رئیس کل گمرک ایران گفت در بحث واردات حدود ۲۸ دستگاه متولی‌گری دارند. سعی کردیم بین این دستگاه‌ها هماهنگی‌هایی به وجود آید. الکترونیکی کردن مکانیزم واردات و صادرات یکی از گام‌های مهم اصلاح و جلوگیری از قاچاق کالاست که پیشرفت قابل توجهی داشتیم؛ به گفته ایشان نصب دستگاه‌های مجهز و جدید ایکس ری که آغاز شده و بخشی از آنها تهیه شده و ۱۹ دستگاه دیگر هم در حال تهیه است، کنترل مرزی در گمرک‌ها تکمیل می‌شود. نیاز نیست که برای همه ۱۵۰ گمرک دستگاه ایکس ری قوی بگذاریم بلکه برای ۳۰ گمرک نیازمند اینگونه دستگاه‌ها هستیم.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : حاجی‌دلیگانی در تشریح جزئیات جلسه غیر علنی مجلس مطرح کرد واکنش نمایندگان به اظهارات سیف درخصوص فقدان مجوز برای مؤسسات مالی

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: همچنین در این جلسه مطرح شد که اصطلاحاتی در حوزه قوانین، سازماندهی و ساختار پیشگیرانه، تجهیزات و امکانات باید صورت پذیرد. همچنین گفته شد که سامانه‌ای جهت شناسایی و کنترل فعالیت سازمان یافته و غیرسازمان یافته در حوزه قاچاق کالا و ارز تهیه شده و به زودی به کار گرفته خواهد شد.

نقوی حسینی گفت: یکی از مهمترین مطالبات کمیسیون این است که اقدامات پیشگیری و بسته شدن هر نوع مسیر و امکان قاچاق کالا و ارز انجام شود. باید روش‌ها، مکانیزم‌ها، ساختار و کنترل و نظارت به نحوی انجام شود که اصلا قاچاقی صورت نگیرد تا مجبور به هزینه سنگین کشف و برخورد نشویم. چرا باید امکان قاچاق کالا به وجود آید که بعد مجبور باشیم کلی هزینه برای کنترل، برخورد، محکومیت و غیره کنیم.

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :