به گزارش خبرنگار حوزه امام و رهبری شمس آباد، حجت‌الاسلام احمد جهان‌بزرگی معاون و عضو هیات علمی دانشگاه دفاع ملی در نشست خبری شنبه‌های انقلاب که با موضوع «کارآمدی نظریه ولایت فقیه» در شمس آباد برگزار شد با بیان اینکه درباره حاکمیت مردم و مردم‌سالاری یک رکن اساسی در ولایت فقیه وجود دارد، اظهار داشت: حاکمیت در نظام ولایت فقیه از دو بُعد اساسی یعنی اسلامی و مردمی برخوردار است. 

حجت‌الاسلام جهان بزرگی ادامه داد: کارآمدی نظام ولایت فقیه مبتنی بر اهمیت دادن به همین رکن مردم سالاری است و بدون حضور مردم کارآمدی در نظام اسلامی بوجود نمی‌آید. 

عضو هیات علمی دانشگاه دفاع ملی مردم سالاری را پایه مقبولیت و مشروعیت به معنای حقانیت عنوان کرد و افزود: این مساله از نظر حضرت آقا تبیین شده است و حاکمیت مردم درواقع همان جمهوریت و مردم‌سالاری در دموکراسی است. 

وی با بیان اینکه طبق نظر فقهی مقام معظم رهبری مردم سالاری از متن فقه و دین برخواسته است ، تصریح کرد: رهبر انقلاب خودشان مردم سالاری را تعریف کرده و فرموده‌اند دموکراسی یعنی مردم‌سالاری، خیلی از افراد این شبهه را در ذهن جوانان ما بوجود می‌آورند که شما دموکراسی ندارید و این موضوع با مردم‌سالاری متفاوت  است، حضرت آقا در سال ۸۲ فرمودند دموکراسی به معنای مردم سالاری بوده و نباید شبهه‌ای داشته باشیم، این کاری است که انقلاب به صورت معجزه در انقلاب انجام داد، حضرت امام نیز دموکراسی را در اسلام مندرج می‌دانند و این شبهه را برطرف می‌کنند که اسلام قابلیت اجتماع‌شدن با دموکراسی را ندارد. 

حجت‌الاسلام جهان بزرگی خاطرنشان کرد: امام می‌گویند دموکراسی غربی و لیبرالیستی مدنظر اسلام نیست و از سوی دیگر می‌فرمایند مردم در اسلام در بیان عقاید و اعمال آزاد هستند مادام که توطئه در کار نباشد، ما این بعد از دموکراسی را در ارتباط با رویکرد مقام معظم رهبری نیز شاهد هستیم. 

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : کلکسیون تخلفات در یک هایپر معروف/ یک عدد انجیر ۵ هزار تومان + فیلم

عضو هیات علمی دانشگاه دفاع ملی با بیان اینکه ما همواره شاهد بوده‌ایم که به راحتی در مقابل ولایت فقیه سخنان و عقاید خود را مطرح و نظام را نقد می‌کنند یادآور شد: با این وجود برخی هنوز معتقدند هنوز در جمهوری اسلامی دموکراسی و آزادی وجود ندارد. 

وی با تاکید بر اینکه امام فرمودند دموکراسی مدنظر ما در غرب وجود ندارد ادامه داد: ایشان همچنین فرمودند ما باید دموکراسی را به غربی‌ها بیاموزیم و این صحبت امام باید به گفتمان تبدیل شود. 

حجت‌الاسلام جهان بزرگی با تاکید بر اینکه به گفته امام دموکراسی غربی امری فاسد است اما برخی همین دموکراسی را مدنظر قرار داده و می‌گویند اسلام قابلیت اجتماع شدن با آن را ندارد، افزود: امام حتی فرمودند شرقی آن هم فاسد است و دموکراسی اسلام صحیح است. 

معاون دانشگاه دفاع ملی با بیان اینکه امام و آقا درباره مردم‌سالاری نظر فقهی خود را می‌گویند اما هنوز متاسفانه پس از ۴۰ سال ما در محافل علمی بر سر این موضوعات مشکل داریم یادآور شد: به برخی از محافل علمی ما القاء می‌شود که باید با این بعد مردم‌سالاری بیزاری کنند و بگویند اسلام مردم‌سالاری ندارد و در این شرایط می‌خواهند ولی فقیه را زیر سوال ببرند. 

وی با بیان اینکه رهبر انقلاب فرمودند که جمهوریت ما از اسلام گرفته شده است و اسلام به ما اجازه نمی‌دهد که مردم سالاری نداشته باشیم اضافه کرد: طبق فرموده آقا ما نخواسته‌ایم که مردم سالاری را از کسی یاد بگیریم. 

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : خطیب نماز جمعه سامان: دشمن در صدد نابودی بنیان خانواده است

حجت‌الاسلام جهان بزرگی با تاکید بر اینکه این دموکراسی مدنظر امام و رهبر انقلاب سه مشخصه دارد تصریح کرد: مشارکت مردم در مسائل سیاسی، آزادی‌های مربوط و تساوی در برابر قانون؛ این سه روش حکومتی دموکراسی است و اگر کسی اومانیزم و سکولاریسم را جزء دموکراسی می‌داند نا درست است چرا که مکتب با شیوه حکومت متفاوت است. 

عضو هیات علمی دانشگاه دفاع ملی با اشاره به سخنان رهبر انقلاب در سال ۸۴ خاطرنشان کرد: در مکتب سیاسی امام مردم سالاری از متن دین برخواسته است و این امر نیز مکانیزمی دارد، وقتی ولی فقیه با سوالی روبرو می‌شود مجاهدت می‌کند تا ببیند آن پدیده چیست و بر همین اساس به صدر اسلام و روایات رجوع می‌کند. 

وی با بیان اینکه اگر بخواهیم نظام مردم‌سالاری اتفاق بیفتد باید به مردم اهمیت بدهیم خاطرنشان کرد: کارآمدی نظام بر اساس حضور مردم است و نظام ولایت فقیه بوجود آمده تا به مردم خدمت کند. 

حجت‌الاسلام جهان بزرگی ادامه داد: نظام نه تنها بدون حضور مردم بوجود نمی‌آید بلکه بدون حضور مردم سقوط خواهد کرد و این فرموده امام است، از این رو ما شاهدیم که اسلام در مسائل سیاسی حکومتی به مردم اهمیت داده در حدی که سایر مکاتب اینگونه نیستند. 

این استاد دانشگاه تصریح کرد: یکی از تابلو‌های کارآمدی نظام استمرار ۴۰ ساله آن است و حضرت آقا ضمن تاکید بر این مساله موضوع مشروعیت نظام را به عنوان حقانیت بر پایه مردم‌سالاری می‌داند. 

وی ادامه داد: ما یک چالش ذهنی داشتیم مبنی بر اینکه این مشروعیت به معنی حقانیت است یا مقبولیت اما وقتی سخنان آقا را بررسی کردیم دیدیم ایشان یک پایه حقانیت نظام را مردم می‌دانند و آن را با دین پیوند می‌زنند. 

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : شمس آباد - سکوت هیات‌ نظارت‌بر برجام به‌احترام مادر بایکوت‌ها

حجت‌الاسلام جهان بزرگی با بیان اینکه تفکر امام مبتنی بر مقبولیت و تفکر رهبر انقلاب مبتنی بر حقانیت است یادآور شد: اگر این موضوع مردمی نباشد حقانیت هم نخواهد بود یعنی اگر اکثریت مردم ولایت فقیه را نخواستند حق حاکمیت وجود ندارد چرا که اسلام رای مردم را بسیار مهم می‌داند. 

«برای اینکه مردم سالاری حاصل شود رهبری به مساله انتخابات اشاره می‌کنند و می‌گویند هرچه صندوق‌های رای شلوغ‌تر باشد این اعتبار بیشتری برای نظام خواهد بود.» 

عضو هیات علمی دانشگاه دفاع ملی ضمن بیان این مطلب گفت: برخی معتقدند اسلام اهمیتی به مردم نمی‌دهد اما ما به آنها می‌گوییم که اسلام تفکیک قوا را به جهان و مونتسکیو یاد داده است و از این رو قانون‌گذار خدا و مجری آن امام، پیامبر و فقیه جامعالشرایط است. 

وی با اشاره به سخنان رهبر انقلاب مبنی بر اینکه همه افراد باید رأی بدهند حتی کسانی که نظام را قبول ندارند، گفت: برخی پس از طرح این موضوع به رهبری گفتند چرا شما در این مساله اصرار دارید، ممکن است رأی آنها سمت و سوی دیگری داشته باشد،‌ آقا فرمودند شما بروید رأی آنها را به سمت خود بکشید چرا مقابل حضور مردم می‌ایستید. 

حجت‌الاسلام جهان بزرگی در پایان خاطرنشان کرد: من یکبار این مسائل را در محافل علمی کشور مطرح کردم که با بیزاری روبرو شدم و اگر اشهد خود را نگفته بودم حتما مرا خارج شده از دین می‌نامیدند چرا که این مساله مبنا و پایه‌ است و برخی می‌خواهند این پایه را از بین ببرند که قطعا موفق نخواهند شد. 

انتهای پیام/

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :