به گزارش خبرنگار حوزه دولت شمس آباد، حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز در پنجمین کنگره سراسری خانه کارگر، گفت: ما در ایران در عزاداری‌ها سنگ تمام می‌گذاریم و هر آنچه لازم است ادای وظیفه می‌کنیم اما در تولدها و میلادها حد متوسط را مراعات می‌کنیم و ظاهراً فکر می‌کنیم شادی و سرور جزو دین ما نیست.

وی ادامه داد: دین ما دین نشاط، سرور، لبخند، صلح و دین دوستی و برادری است. در سالی در همین ایام در آفریقا بودم نزدیکً مسلمانان آنجا کل این ماه را جشن می‌گرفتند. امیدواریم ما هم همانطور که در عزاداری‌ها با همه وجودمان به خاندان رسالت احترام می‌گذاریم در شادی‌ها هم بتوانیم در حد لازم ادای وظیفه کنیم.

رئیس جمهور خطاب به شرکت‌کنندگان به پنجمین کنگره سراسری خانه کشاورز، اظهار داشت: این ماه را به شما کشاورزان عزیز و شمایی که مهمترین امنیت را یعنی امنیت غذایی را برای ما فراهم می‌کنید که آرامش جامعه ما در سایه سعی، بازوان قدرتمند شماست تبریک می‌گویم. اگر کشور روزی برای مواد غذایی‌اش دچار اضطراب و نگرانی باشد می‌دانید چه وضعی پیش می‌آید. قحطی چیز بسیار بدی است و الحمدالله خداوند این بلا را از سر ملت ما سالیان درازی است که رفع کرده است.

روحانی خاطرنشان کرد: از مردم ایران و به خصوص از مردم پهلوان کرمانشاه قدردانی می‌کنم که در این زلزله غم‌بار آن هم زلزله ۷٫۳ ریشتری که بسیار شدید و مخرب است همه در کنار هم بودند و در کنار هم هستند. غم هموطنان و یاران، برادران و خواهرانمان غم همه ما است و همدستی به آنهایی که در شرایط سخت قرار گرفته‌اند وظیفه همه ما است.

رئیس جمهور بیان داشت: نمی‌خواهم بگویم حرکت ما در این شرایط سخت بی‌نقص بوده اما حرکت خوبی انجام شده است،‌ همه مقام‌های مسئول، ارگان‌های دولتی، نیروهای نظامی و همه مردم به ویژه مردم استان‌های مختلف این کشور سعی و کوشش کرده‌اند و چقدر زشت است از برخی از رسانه‌های خارجی که گاهی هم خود را می‌خواهند طرفدار مردم ایران قرار دهند در روز سخت مردم به جای اینکه به فکر مردم باشند و می‌خواهند حمایتی از مردم ایران کنند به فکر ایجاد اختلاف در میان مردم نباشند. 

وی با تأکید بر اینکه ملت ما ملت بیداری است تصریح کرد: ملت ما هوشیار و متحد است، دولت چیزی جز نمایندگی مردم ندارد. دولت تمام قدرتش نمایندگی از طرف مردم است. دولت منتخب مردم و با رأی مردم مسئولیت‌ را می‌پذیرد. هیچ گاه بین دولت و مردم فاصله‌ای وجود ندارد. هر آنچه ما انجام می‌دهیم از پول شما است. اگر دولت می‌گوید در فلان جا کار عمرانی و آبادانی انجام می‌دهد با پول مردم است. خزانه تعلق به ملت دارد و دولت به نمایندگی از سوی مردم سعی و کوشش خود را انجام می‌دهد.

روحانی اضافه کرد: انشاءالله با سعی ملت و دولت غم از سیمای مردم داغدیده و مصیبت‌دیده بخش‌هایی از استان کرمانشاه که دچار مصیبت شده‌اند رفع شود. صبر را باید خدا بدهد به کسانی که عزیزانشان را از دست داده‌اند اما چیزهایی را ملت و دولت در کنار هم جبران خواهند کرد.

رئیس جمهور بیان داشت: نکته دیگر تشکر از همه رزمندگان اسلام، دیپلمات‌های کشور، دولت و ملت، رهبری معظم انقلاب، نیروهای مسلح، ملت ایران، عراق، سوریه و لبنان به خاطر پایان گروهی که جز شر و نکبت ویرانی و آدم‌کشی و توحش چیزی را به همراه نداشتند. 

وی خاطرنشان کرد: گروهک تروریستی که بوسیله قدرت‌های بزرگ و بوسیله برخی کشورهای مرتجع منطقه ارتزاق شده‌اند و مسلح شده‌اند و پول به آنها داده شد آنچه در موزه‌های عراق و سوریه تاراج کردند بوسیله همان دولت‌ها در بازار فروختند و ای کاش به همین اکتفا می‌شد و تنها آثار موزه‌ها را می‌فروختند. دختران مردم را هم بردند و در بازار فروختند. جنایتی کردند که روی جنایتکاران تاریخ را سفید کردند. آدم‌ها را زنده زنده در قفس سوزاندند و شما دیدید که چه کردند. 

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : خروج تصاویر آرشیوی از «هویدا» پس از ۳۰ سال

روحانی با تأکید بر اینکه بهترین جوانان این منطقه با خنجر سر بریدند، گفت: این گروه به هیچ کس رحم نکردند، هیچ وقت ما فکر نمی‌کردیم در قرن بیست و یکم جنایتکاران این چنین وحشی و مورد پشتیبانی قدرت‌های بزرگ غربی‌ها و به ویژه آمریکا و مخصوصاً رژیم غاصب صهیونیستی قرار بگیرند و این همه جنایت کنند و چه فکرها به سر نداشتند. 

رئیس جمهور اظهار داشت: اربابان آنها فکر می‌کردند که اینها برای سالیان دراز در این منطقه می‌مانند و اختلاف و آدم‌کشی را ادامه می‌دهند الحمدالله با عنایات پروردگار و مجاهدت ملت‌های منطقه امروز می‌توانیم بگوییم این شر یا از سر مردم برداشته شده است و یا خیلی کم شده است البته آثار این گروهک هنوز ادامه خواهد داشت اما اساس بنیان اینها کنده شده است و این کار، کار بسیار عظیم و بزرگی بود. 

وی تصریح کرد: این پیروزی را به رهبر معظم انقلاب، نیروهای مسلح، ارتش جمهوری اسلامی، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، به نیروی قدس و برادر عزیزمان سردار سلیمانی که بسیار در این راه زحمت کشیدند و به همه نیروهایی که سعی کردند، کوشش و همدستی کردند و همین‌طور به دیپلمات‌های ما که سعی کردند و سعی می‌کنند به ویژه در اجلاس‌های آستانه برای اینکه این منطقه را به صلح و ثبات برگردانند تبریک می‌گویم. در همین راه فردا اجلاس مهمی در کشور روسیه با حضور رؤسای جمهور سه کشور ایران، روسیه و ترکیه برای آینده و امنیت سوریه و منطقه اجتماع می‌شوند.

روحانی اظهار داشت: این یک خبر خوشی برای مردم ایران و منطقه است البته کار اصلی را مردم و ارتش سوریه، مردم و ارتش عراق و مردم لبنان انجام دادند. کشورهایی هم در اینجا یاری و همدستی کردند از جمله جمهوری اسلامی ایران به خاطر اینکه این وظیفه همه ما بود در قبال این جنایت بزرگی که در منطقه داشت رخ می‌داد. 

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: جای بسی تأسف است که در این شرایطی که مردم منطقه کار بزرگی را انجام دادند وزرای خارجه یک تشکیلات پوسیده، کهنه، بی‌رمق و بی‌اثر به نام اتحادیه عرب دور هم اجتماع بشوند و تمام فکر و ذهنشان این باشد که عربستانی که این همه بر مردم یمن جنایت روا داشته و هر روز آنها را بمباران می‌کند اظهار تأسف کنند که چرا مردم یمن موفق شدند در پاسخ آن همه بمباران یک موشکی را پرتاب کردند به ریاض خورده است، همه هم و غمشان این بود. واقعاً نشان می‌دهد که در دنیای امروز امتحان خداوند امتحان بزرگی است، این یک آزمایش بزرگ بود.

وی بیان داشت: آن وقتی که مردم عراق به دست داعش مبهم شدند این اتحادیه عرب کجا بود آن وقتی که مردم سوریه را در حلب و دیرالزور سر می‌بریدند این اتحادیه عرب کجا بود؟ آن روزی که مردم یمن درگیر بمباران شدید بوده و هنوز هم هستند این اتحادیه عرب کجا بود؟ آن روزی که در ارتفاعات عرصال لبنان تروریست‌ها القاعده و داعش حاکم شده بودند و مردم لبنان را تهدید می‌کردند این اتحادیه عرب کجا بود؟ 

روحانی در مورد بی‌کفایتی اتحادیه عرب، گفت: این همه مردم فلسطین که ظلم می‌بینند این اتحادیه عرب کجاست؟ واقعاً جای تأسف و تأثر است که یک عده که خودشان را مسلمان و عرب می‌نامند دور هم اجتماع بشوند و ابراز تأسف کنند که یک ملت مظلوم توانسته یک پاسخ دندان‌شکن بدهد، تمام تأسف‌شان این است که مردم، ارتش و مبارزین یمن موفق شدند یک موشک اسکادی که در انبار داشتند بردشان را افزایش داده است. تمام غصه‌شان این است.

رئیس جمهور با طرح این سوال که مردم عربستان عرب هستند و مردم یمن، سوریه، عراق، لبنان، فلسطینیان عرب نیستند، ادامه داد: این هم نشان دیگری بود از اینکه در دنیای امروز ما باید روی پای خودمان بایستیم. قدرت ملی ما، نظامی، اقتصادی و امنیت غذایی هم باید بوسیله خودمان ساخته شود. من بسیار خوشحالم که کشاورزان عزیز ما در طول این ۵ سال گذشته یعنی از ابتدای دولت یازدهم تاکنون موفقیت‌های خوبی را به دست آوردند. 

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : ایران ۲ - زامبیا ۴ / باخت جوانان ایران در ۱۰ دقیقه

وی خاطرنشان کرد: البته همان‌طور که آقای کلانتری اشاره کردند ما کشاورزی پایدار می‌خواهیم و منابع غذایی پایدار می‌خواهیم، منبع اصلی ما در مسأله غذا و محصولات کشاورزی به معنی عام کلمه آب و خاک است. این دو سرمایه بسیار ارزشمندی است.

روحانی بیان داشت: ما نمی‌دانیم خاک خوب چه نعمت و منبع عظیمی است، ما باید از خاک‌ حراست و حفاظت کنیم و نگذاریم فرسوده شود. خاک مستعد کشاورزی یک نعمت بزرگ است.

رئیس جمهور اظهارداشت: ما در طول دولت یازدهم سعی فراوانی کردیم که از کشاورزان پشتیبانی کنیم، نمونه سرزبان و آشکار آن قیمت‌های تضمینی محصولات کشاورزی است. همان‌طور که آب و خاک باید پایدار باشد همدستی دولت هم باید پایدار باشد. محصولات ما باید بتواند در دنیای امروز رقابتی باشد. ما باید یک رقابت سالم را با منطقه و دنیا به وجود آوریم. به هر حال اضافه شدن ۲۱ میلیون تن محصولات کشاورزی یک هنر بزرگ و افتخار بزرگی برای کشاورزان سراسر کشور است، شما از ۹۷ میلیون به ۱۱۸ میلیون رساندید.

وی افزود: در زمینه مواد غذایی و محصولات مورد نیاز کشاورزی تراز تجاری ما بهتر شده است. تراز تجاری ما منفی بود الان هم منفی است منتهی تراز تجاری ما در سال ۹۲ منهای ۸٫۱ میلیارد دلار بوده است در سال ۹۵ این تراز منهای ۳٫۰۹ میلیارد دلار شده است. واردات ما در محصولات کشاورزی در سال ۹۲ و محصولات مورد نیاز بخش کشاورزی ۱۳٫۴ میلیارد دلار بوده است. در سال ۹۵ این رقم ۷٫۷ شده است. تفاضلش ۵٫۷ می‌شود. این یک حرکت بسیار ارزشمندی است.

وی ضمن تشکر از بخش کشاورزی، ادامه داد: دیشب که می‌دانستم فردا صبح می‌خواهم خدمت شما برسم با آقای نوبخت تلفنی صحبت کردم وی قبلاً هم گفته بود پول خرید تضمینی گندم پرداخت شده است اما من به آقای نوبخت گفتم برای من فکس کنید. در این فکس آمده است مقدار گندم خریداری شده در قالب طرح خرید تضمینی ۸ میلیون و ۸۷۲ هزار تن گندم و بهای آن ۱۱ هزار میلیارد و و ۵۹۳ میلیون تومان پرداخت شده است البته سال قبل این رقم بالاتر بود ولی به هر حال یک رقم سنگینی برای بودجه ما است. در این فکس آقای نوبخت ادامه می‌دهد که هیچ مبلغی از مطالبات کشاورزان باقی نمانده است. 

روحانی خاطرنشان کرد: سعی دولت بر این بوده است که همدستی و پشتیبانی کند البته همدستی‌ها فقط در خرید تضمینی نیست در ماشین‌آلات کشاورزی و مکانیزه کردن کشاورزی نیز کار بسیار بزرگی انجام گرفته است. در زمینه کانال‌ها و زهکشی آب و آبیاری مدرن نیز کارهای بزرگی انجام گرفته است. ما در زمینه بحث مشکلات خوزستان و ایلام که قول دادیم ۵۰۰ هزار هکتار زمین‌ها را زیر طرح جدید آبیاری قرار دهیم تا پایان امسال ۳۱۲ هزار هکتار عملیاتی می‌شود. 

رئیس جمهور ادامه داد: محصولات ما در بسیاری از زمینه‌ها تفوق پیدا کرده است. آقای حجتی گفته‌است که در زمینه گیاهان دارویی امسال نسبت به پارسال ۳ برابر محصولات بیشتر شده‌اند. 

وی تصریح کرد: خانه کشاورز بر این است که یاری، شرکت فکری و عملی به دولت کند، وزارت کشاورزی کارهایی را هم که در دستش است باید کم کم به مردم واگذار کند. همه کارها باید دست مردم قرار گیرد مگر در اموراتی که حضور دولت ضرورت داشته باشد. ما در خرید تضمینی چه کار می‌کنیم، یک قیمتی را برای تمام کشاورزان ارائه می‌دهیم. مثل یارانه نقدی است که ما به آدم سالم، مبهم و همه یک جور پول می‌دهیم معلوم است که اشکال و ایراد دارد. 

روحانی بیان داشت: این قانون خرید تضمینی محصولات اساسی کشاورزی برای بالغ بر ۲۸ سال پیش است. قانون باید تغییر کند و اصلاح شود. معتقدم که اگر هدف‌دار کنیم آن کسی که در آب صرفه‌جویی می‌کند پشتیبانی بیشتری شود. فردی که در مصرف کود و سم در محصولات کشاورزی به اندازه مصرف می‌کند باید مورد پشتیبانی باشد. ما اگر این پشتیبانی‌ها را بتوانیم بشکنیم و هدف‌دار از کشاورزانمان پشتیبانی کنیم می‌بینیم ۴، ۵ سال بعد وضع آبیاری و استفاده از کود تغییر کرده است. اگر محصولات کشاورزی ما برخلاف آنکه بتواند سلامت ایجاد کند جایی مشکلی درست کند برخلاف هدف است. پس باید طبق یک برنامه عمل کنیم.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : تصاویر صفحه نخست روزنامه‌های امروز کشور

رئیس جمهور در مورد مسأله ریزگردها تصریح کرد: ریزگرد تنها سلامت مردم را به خطر نمی‌اندازد بلکه زمین کشاورزی را نیز به خطر می‌اندازد باید برای همین ریزگردهایی که در داخل کشور ایجاد می‌شود راه‌حل پیدا کنیم. البته سعی خوبی شروع شده و دارد ادامه پیدا می‌کند اما هنوز تا نقطه مطلوب فاصله داریم. آن هم که مال کشور همسایه است باید کار سیاسی را همکاری کنیم.

وی با تأکید بر اینکه مسأله محیط زیست برای مردم ما بسیار مهم است، خاطرنشان کرد: ما ۱۵ سال است که در داخل خشکسالی هستیم و مسیر ما مسیر ترسالی نیست. وضعیت آبی ما از سال ۹۱ که ۲۳۶ میلی‌متر بوده به ۲۴۱ میلی‌متر رسیده است که خیلی تغییر نکرده است. آب یعنی نزولات سماوی کم هست هنوز. ما در منطقه خشک و نیمه‌خشک قرار گرفته‌ایم. در این شرایط ما باید خودمان را برای یک تحول بزرگ آماده کنیم. 

روحانی خاطرنشان کرد: محصولات کشاورزی ما باید بازار صادرات پیدا کند، امروز به حمدالله وضع صادرات ما در محصولات کشاورزی از ۴ سال پیش بهتر است اما در عین حال باید بتوانیم رقابت کنیم. ما باید محصولات کشاورزی‌مان را به گونه‌ای تنظیم کنیم که بتوانیم با کشورهای منطقه یا خارج منطقه رقابت کنیم. باید بتوانیم محصولاتمان را به بازار عرضه کنیم. 

رئیس جمهور در مورد کشت فراسرزمینی بیان داشت: ما لازم نیست همه چیز را در داخل بکاریم. بعضی از محصولات نیاز به آب زیادی دارند باید در کشور دیگر زمینی را اجاره کنیم و در آنجا کشت را انجام دهیم و محصول را وارد کشور کنیم یا بفروشیم. در این راستا الحمدالله قدم‌های خوبی برداشته شده است. حضور در بازارهای دنیا و این تعامل یک قدرت است. ممکن است نیاز باشد بخشی از محصولات ما در بازاری صادر و همان محصول را از بازار دیگری وارد کنیم، تعامل با دنیا برای ما مهم است.

وی اضافه کرد: در تایلند سر میز غذا انواع برنج سفید، مشکی، رنگ‌های متنوعی آورده بودند، در آنجا می‌گفتند برنج سفید برای کسی که دیابت دارد مشکل‌ساز است اما برنج مشکی برای کسی که مشکل دیابت دارد مشکلی ایجاد نمی‌کند. آنجا مسئول کشاورزی‌اش اعلام می‌کرد که حداقل از زمینمان سه بار برداشت برنج در سال داریم. چون غذای اصلی ما در کشور گندم است از لحاظ سیاسی و امنیت ملی معنای بسیار خوب و مهمی دارد. 

روحانی افزود: بنابراین برای برخی از محصولات باید یارانه بیشتری بدهیم و به آن توجه بیشتری کنیم. انشاءالله مردم ما احساس آرامش و امنیت بیشتری کنند و امیدوارم این فضای مجازی به محصولات باغی و کشاورزی ما برای رساندن از مزرعه به بازار و مصرف‌کننده همدستی کند. یکی از مشکلات کشاورزان این است که کشاورز سعی می‌کند محصولاتش را آماده کند تا زمانی که مصرف‌کننده از مغازه برداشت می‌کند چقدر تفاوت وجود دارد ما باید این تفاوت را کم کنیم، فضای مجازی می‌تواند این کار را انجام دهد. ما سعی می‌کنیم مصوبات اجرا شود، تقسیم‌بندی آب باید عادلانه و منصفانه باشد و وزرای ما سعی خواهند کرد که این مشکلات روز به روز کاسته شود و امیدواریم به نقطه‌ای برسیم به یک تعادل لازم در زمینه منابع آب و مصارف ما ایجاد شود.

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :