آیت‌الله عباس کعبی عضو هیئت اندیشه‌ورز خبرگان در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب شمس آباد، با اشاره به تشکیل و راه‌اندازی نهایی هیئت اندیشه‌ورز در چهارمین اجلاسیه خبرگان و ارائه آن به مقام معظم رهبری، اظهار داشت: کلید تشکیل و راه‌اندازی هیئت اندیشه‌ورز در اجلاس گذشته خبرگان یعنی در ۳۰ شهریورماه سال ۹۶ با نگاه کلان راهبردی زده شد و رهبری در همان جلسه فرمودند که بعد از گذشت ۳۹ سال از انقلاب خوب است که یک نگاه راهبردی نسبت به پیشرفت‌ها، پسرفت‌ها و توقف‌ها وجود داشته باشد.

آیت‌الله کعبی ادامه داد: رهبر انقلاب در آن دیدار فرمودند این کار وظیفه ذاتی خود رهبری است، البته نهادهای موجود در کشور برای این کار مهیا نیستند و ازاین‌رو فرمودند خوب است که اعضای خبرگان این کار را برعهده بگیرند.

عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: هیئت‌ رئیسه خبرگان ۱۲ روز پس از جلسه شهریورماه با رهبر انقلاب به این اجتماع‌بندی رسید که کارگروه موقتی متشکل از ۷ نفر را تشکیل دهد تا سازوکار و ساختار این هیئت و مقدمات کار آن را برای اجلاس بعدی آماده کنند و بنابراین این کارگروه به ریاست آیت‌الله جنتی و بواسطه دبیرخانه ایجاد شد.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : شمس آباد - برخی کشور‌های منطقه، کارخانه تولید داعش دارند

وی تصریح کرد: بر اساس طرحی که برای اجلاس خبرگان تهیه شد، آقایان خبرگان از بین ۲۰ نفر که هیئت‌رئیسه معرفی کرد، ۱۰ نفر را به‌عنوان اعضای هیئت اندیشه‌ورز انتخاب کردند و این ۱۰ نفر بر اساس سازوکارهایی که مشخص شده و بر مبنای شرح وظایف اندیشه‌ورزی کار خود را پیش می‌برند.

* جزئیات وظایف هیئت اندیشه‌ورز خبرگان

آیت‌الله کعبی در خصوص جزئیات وظایفی که به عهده هیئت اندیشه‌ورز گذاشته شده است، به احصا ۶ مورد پرداخت و گفت: رصد و دیده‌بانی کلان در مسیر تحقق اهداف انقلاب اسلامی، ارزیابی کلان راهبردی پس از رصد، ترسیم وضعیت موجود پس از ۳۹ سال، ترسیم وضعیت مطلوب، تبیین گفتمان انقلاب اسلامی و گفتمان‌سازی جهت ساخت و هدایت افکار عمومی و مطالبه‌گری از قوای سه‌گانه و دستگاه‌های کلان نظام در قالب مطالبه‌گری کلان و نه مسائل اجرایی، ازجمله وظایف هیئت اندیشه‌ورز است که باید برای آن به ارائه راهکار جهت پیشرفت‌ها،‌پسرفت‌ها و توقف‌ها بپردازند.

عضو هیئت اندیشه‌ورز خبرگان با اشاره به دیدار اعضای خبرگان با رهبر انقلاب یادآور شد: رهبر معظم انقلاب در جلسه گذشته خبرگان مثال‌هایی مطرح کرده و فرمودند انقلاب با شعار نه شرقی نه غربی آغاز شد،‌ اما آیا ما توانسته‌ایم خود را از فضای غرب آزاد کنیم یا خیر.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : خاطرات تلخ تجاوز

وی در هیمن زمینه ادامه داد: رهبر انقلاب به مسئله عدالت اجتماعی و شکاف طبقاتی، به‌عنوان مسئله‌ای مهم که باید مورد بررسی قرار گیرد هم اشاره کردند و مثال دیگر ایشان موضوع تقویت پول ملی، تدین مردم و تقویت انگیزه‌های انقلابی و ایمانی بود و برهمین اساس تأکید داشتند که نظام در قبال این مسائل مسئول است.

آیت‌الله کعبی بر همین اساس افزود: بنابراین رهبر انقلاب فرمودند این موضوعات را باید به ۱۵ تا ۲۰ موضوع تبدیل و بر روی آن کار کنید که البته در ۶ ماه اخیر از اجلاسیه قبلی تاکنون، کارگروه موقت علاوه‌ بر مصادیق رهبری، موضوعات دیگری را نیز احصا کرد که مجموعاً به ۲۶ مورد بنیادی رسید.

*مبنای ۲۶ موضوع هیئت اندیشه‌ورز ۱۶ بند اصل سوم قانون اساسی است

عضو مجلس خبرگان رهبری مبنای این ۲۶ موضوع را ۱۶ بند اصل سوم قانون اساسی عنوان کرد و با بیان اینکه موضوعات اندیشه‌ورزی تهیه و تدوین شده است گفت: بر اساس اصل سوم قانون اساسی نظام جمهوری اسلامی باید مجاهدت خود را برای تحقق این ۱۶ بند به کار گیرد.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : افزوده شدن ۲۵۰۰ متخصص و فوق تخصص به حوزه سلامت در سال ۹۵

وی از تشکیل ۶ کارگروه ذیل هیئت اندیشه‌ورز خبر داد و گفت: کارگروه‌های دین و فرهنگ، سیاست، اقتصاد، اجتماعی، علمی و فناوری ـ حقوقی ـ قضایی به‌عنوان زیرمجموعه‌های هیئت اندیشه‌ورز فعالیت می‌کنند.

آیت‌الله کعبی اظهار داشت: این ۲۶ مورد که نظامات اندیشه‌ورزی است، بواسطه اعضای این هیئت  مورد مطالعه قرار می‌گیرد و البته دامنه این هیئت متشکل از اعضای خبرگان بوده و حتی دست ما برای استفاده از صاحب‌نظران غیرعضو نیز باز است.

عضو هیئت اندیشه‌ورز خبرگان در پایان خاطرنشان کرد: در حال اکنون فضای بسیار خوبی برای ایجاد تحول مبنایی و پیشبرد امور جهت سودمند به نظام ایجاد شده است تا بتوانیم بر اساس اولویت‌ها این مسائل را پیش ببریم و محقق کنیم.

انتهای پیام/

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :