به گزارش گروه دیگر رسانه‌های شمس آباد روزنامه «رسالت» در سرمقاله شماره امروز خود نوشت:

رئیس جمهور در آیین آغاز رسمی سال تحصیلی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و فناوری کشور گفت: “عده ای به ما می گویند که چرا اعتماد و مذاکره کردید. این عده اگر در زمان پیامبر (ص) نیز بودند به پیامبر گرامی اسلام (ص) ایراد می گرفتند، چرا که در قرآن مجید خطاب به پیامبر (ص) آمده است؛ “تو معاهدات فراوانی با کفار بستی که هر دفعه هم آن را تخطی کردند.” آیا می شود به پیامبر (ص) ایراد گرفت که چرا با وجود تخطی عهدهای متعدد باز هم نسبت به آن اقدام می‌نمودند؟” دکتر روحانی با تاکید بر اینکه پای عهد ایستادن به ضرر متعهد به توافق نیست، اظهار داشت: “کسی که تخطی عهد می کند حیثیت و اعتبار خود را زیر سوال می برد و ما راه درست را انتخاب کردیم.” آنچه که خواندید بخشی از سخنان آقای روحانی در نشست یاد شده به نقل از پایگاه اطلاع رسانی رئیس جمهور است. حدود این مطالب نکاتی قابل تامل است؛الف – رئیس جمهور مدعی است که عده‌ای به او اعتراض کردند چرا رفتید مذاکره کردید، بدون اینکه بگویند این عده چه کسانی هستند؟! هیچ منتقدی تا کنون به این حرف تفوه نکرده که چرا رفتید مذاکره کردید؟! مذاکرات در سه دولت خاتمی، احمدی‌نژاد و دولت فعلی در مورد مناقشه هسته ای بوده و هیچ کس هم به نفس مذاکره ایرادی نداشته است. لذا متهم کردن منتقدین به بیزاری با پیامبر (ص) منصفانه نیست. آن را در عداد تکرار ناروا و ناسزاهای گذشته به منتقدین باید ارزیابی کرد.

ب- رئیس جمهور با اشاره به آیه ۵۶ سوره انفال، تخطی عهد کفار را طبیعی می داند اما از قرائت دو آیه بعدی که حکایت از برخورد با تخطی عهد کفار دارد پرهیز می کند. دو آیه بعد تکلیف پیامبر (ص) را در مورد تخطی عهد کفار مشخص می کند. چرا رئیس جمهور از این تکلیف یاد نمی کند؟

رئیس جمهور در همین مطلب اعتراف دارد آمریکا تخطی عهد کرده و به پیمان برجام عمل نمی کند. پس باید تکلیف خود را در دو آیه بعدی طلب کند، اما او با غفلت از رهنمود قرآن در این باره می گوید؛ “اگر آمریکا تخلف کند همه دنیا آمریکا را محکوم می کنند.”

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : تصمیم آمریکا علیه قدس یک ماجراجویی احمقانه است

از این گزاره معلوم می شود هنوز رئیس جمهور تردید دارد آمریکا تخطی عهد و تخلف کرده است. اگر هم تخلف کند او منتظر این است که دنیا او را محکوم کند! اولاً دنیا آمریکا را در ظالمانه‌ ترین برخوردها در یکصد سال اخیر به ویژه در جنگ جهانی دوم محکوم نکرده است. ثانیاً اگر هم کرده باشد این چه نفعی برای ما دارد؟ خسارت‌های ایران از تخطی عهد برجام را چه کسی باید پرداخت کند؟ قرآن در مورد  تخطی پیمان کفار در قرارداد با پیامبر (ص) در دو آیه بعدی راهبرد نشان می دهد؛

«فَإِمَّا تَثْقَفَنَّهُمْ فِی الْحَرْبِ فَشَرِّدْ بِهِمْ مَنْ خَلْفَهُمْ لَعَلَّهُمْ یَذَّکَّرُونَ (۵۷)پس اگر در جنگ بر آنان دست‏ یافتى با [عقوبت] آنان کسانى را که در پى ایشانند تار و مار کن، باشد که عبرت گیرند.»

«وَإِمَّا تَخَافَنَّ مِنْ قَوْمٍ خِیَانَهً فَانْبِذْ إِلَیْهِمْ عَلَى سَوَاءٍ إِنَّ اللَّهَ لَا یُحِبُّ الْخَائِنِینَ (۵۸) و اگر از گروهى بیم خیانت دارى [پیمانشان را] به سویشان بینداز [تا طرفین] به طور یکسان [بدانند که پیمان گسسته است] زیرا خداوند، خائنان را دوست نمى دارد.»

ترجمه و تفسیر این دو آیه را بهتر است از قلم آیت الله هاشمی رفسنجانی در تفسیر راهنما بخوانیم. آیت الله هاشمی رفسنجانی در تفسیر خود از آیات ۵۷ و ۵۸ سوره انفال می نویسد:

«۱- مسلمانان موظفند در صورت ظهور علامت‌ای حاکی از تصمیم کافران بر پیمان‌شکنی، معاهدات فیمابین را الغا و آن را بی اعتبار بشمارند. 

۲- لغو و بی‌اعتبار دانستن معاهده را به اطلاع دشمن برسانند.

۳- رهبران جامعه اسلامی باید به احتمال وقوع خیانت از سوی کفار ترتیب  اثر داده و نباید برای تصمیمات لازم در انتظار وقوع خیانت باشند.

۴- با دشمن پیمان ‌شکن همانند خود او برخورد کنند. خداوند، خائنین را دوست ندارد . تو ای پیامبر (ص) موظف هستی معاهده را لغو کنی تا راه برای نبرد با آنان باز شود.

۵-  پیامبر (ص) از جانب خدا فرمان یافت تا در صورت تسلط بر یهودیان پیمان شکن و جنگ آفرین، آنان را به گونه‌ای مجازات کند که زمینه پراکنده شدن دیگر دشمنان فراهم آید.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : شمس آباد - شرط انصاف حلقه مفقوده گزارش نجفی

۶- خداوند، پیامبر (ص) را از وقوع نبردی میان مسلمانان و یهودیان پیمان شکن، پیش از واقع شدنش آگاه ساخت و تسلط مسلمانان 

بر یهودیان را بشارت داد.

۷- متلاشی شدن جبهه کافران و پراکنده ساختن آنان تکلیفی 

بر عهده اهل ایمان است.

۸- عبرت بردن از سرنوشت پیمان شکنان جنگ ‌آفرین علیه پیامبر (ص) و جامعه اسلامی از اهداف فرمان خداوند بر شدت مجازات آنان است.»

اگر آقای روحانی در بستن پیمان با آمریکایی ‌ها به قرآن استناد 

می کند، در مورد تخطی پیمان و نحوه برخورد با پیمان شکنان هم به قرآن استناد کند و اگر هیچ تفسیری از قرآن را در این باره بر نمی‌تابد حداقل به ترجمه و تفسیر آیت الله هاشمی رفسنجانی عمل کند.

از زمان بدعهدی و تخطی پیمان آمریکا در برجام هیچ قول، فعل و تقریری که حکایت از عمل به رهنمودهای ۸ گانه آقای هاشمی رفسنجانی در تفسیر آیه های ۵۷ و ۵۸ سوره انفال باشد، از رئیس دولت و دستگاه سیاستمداری دیده نمی شود.

گاهی گفته می شود اگر آمریکا از برجام خارج شود، ما نمی شویم!

اگر آمریکا از برجام خارج شود چه چیزی از برجام باقی می ماند که دولت نمی خواهد از آن خارج شود؟ آیا پاسخ پیمان شکنی آمریکا، پایبندی ما به پیمانی که اصلاً وجود ندارد ، می باشد؟!

ج- آنچه پیامبر (ص) با کفار پیمان بسته است پس از گذشت بیش از ۱۴۰۰ سال کم وکیف “داده” و “ستانده” در معاهدات معلوم است. اما ملت ایران هنوز نمی دانند ما چه دادیم و چه گرفتیم؟ متن برجام چیست؟ روح برجام کدام است؟ قول تعهدات شفاهی رئیس جمهور به ملت قبل از برجام که فرمود؛ “به ملت اعلام می کنم طبق این توافق در روز اجرای توافق همه مانع های موشکی و تسلیحاتی به صورتی که در قطعنامه‌ها بود، لغو خواهد شد. تمام مانع های اقتصادی شامل مالی، بانکی، بیمه، حمل و نقل و… به طور کامل لغو خواهد شد و نه تعلیق» (۲۳ تیر ۹۴ – خبرگزاری‌ها) چه می شود؟ اوصاف رئیس جمهور از برجام که آن را فتح الفتوح آفتاب تابان و … نامید چه می شود؟

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : احتمال وقوع سونامی در پی زلزله ۷ ریشتری جزایر لویالتی

بعد از برجام معلوم شد تعهدات اصلاً توازن ندارد، تضمینی از طرف مقابل گرفته نشده است، پیش‌بینی برگشت پذیری و امتیازات واگذار شده مورد غفلت قرار گرفته است، دقت در همزمانی اجرای تعهدات صورت نگرفته است. دولت ظرف ۳ ماه همه تعهدات خود را عمل کرد، ۱۴ هزار سانتریفیوژ را اوراق کرد، اندوخته یک دهه غنی سازی را به خارج فرستاد، قلب رآکتور اراک را بتن ‌ریزی کرد، اما هنور کمترین تعهدات آمریکا عملیاتی نشده است. پول نفت را نمی توانیم بیاوریم داخل، مانع‌ های بانکی سرجایش است. آمریکا پول‌های بلوکه شده را نه تنها  آزاد نکرد بلکه بخش‌هایی از آن را مصادره کرد. اکنون یک مسابقه وقیحانه بین کنگره و کاخ سفید برای تخطی مکرر برجام در حال انجام است.

وقاحت را به آنجا رسانده اند که می خواهند ایران را طوری متهم به تخطی کنند که همچنان به ادامه اجرای تعهدات پایبند بماند و آنها 

نه تنها تحریمی را لغو نکنند بلکه بر حجم آن بیفزایند.

رئیس جمهور ما عوض عمل به وظایف قانونی خود و عمل به همین دو آیه ۵۷ و ۵۸ سوره انفال که در سخنرانی خود آن را نخواند، مشغول حاشیه سازی و تیکه پرانی به منتقدان است و در تازه ترین بی‌ مهری، آنها را مخالف پیامبر (ص) معرفی کرد!

هنوز رئیس جمهور در اتاق تقدیس برجام و دستاوردهای آن است و 

نمی خواهد بر اعتراف نزدیک‌ترین همکاران خود در مورد دستاورد “نزدیکً هیچ” برجام صحه بگذارد. رئیس گفتگوهای سیاستمداری ما با ۱+۵ می گوید مانع‌ها روی کاغذ برداشته شده است، اما رئیس جمهور همچنان بر اوصاف دستاوردهای نزدیکً هیچ برجام اصرار دارد.

همین دیروز ظریف گفت؛ آماده ایم از برجام خارج شویم. اما 

رئیس جمهور می گوید ۱۰ تا ترامپ هم نمی توانند منافع برجام را از بین ببرند. مردم این تناقضات و خلاف واقع گویی را چگونه تحلیل کنند تا به اعتماد آنها به رئیس جمهور آسیب نرسد؟

محمدکاظم انبارلویی

انتهای پیام/ز

این خبر را به اشتراک بگذارید :