نقد بازی NBA 2K18؛ خوب مثل همیشهRating:
۴٫۳ out of
۵

بازی NBA 2K18 یکی از بهترین عناوین ورزشی چند سال اخیر است و قصد داریم به بررسی آن بپردازیم تا قبل از خرید اطلاعات جامعی درباره آن داشته باشید.

این بازی بوسیله فروشگاه گیم‌‌شیرینگ در اختیار گیم‌شات قرار گرفته است. برای تهیه سریع و مطمئن نسخه دیجیتالی این اثر می‌توانید به اینجا مراجعه کنید.

من به شخصه جز کسانی هستم که با عرضه سالانه بازی‌های ورزشی مخالفم و باور دارم تنها زمانی که استودیو قصد برطرف گامی بزرگ دارد باید یک نسخه جدید از بازی عرضه کند. این گام می‌تواند شامل تغییرات گسترده در گیم‌پلی یا اضافه کردن بخش جدید باشد در غیر این صورت نیازی به عرضه سالانه بازی‌ها نمی‌بینم. در خیلی از مواقع تغییرات چند نسخه متوالی از یک مجموعه ورزشی تنها شامل نقل و انتقالات بازیکنان است و تلاشی از سوی استودیو سازنده برای بهبود بازی شاهد نیستیم. حالا اگر قرار است بازی جدید تنها لیست بازیکنان به روز کند، پس چرا باید نسخه جدید آن را خریداری کنیم در حالی که این کار را می‌شود تنها با عرضه به یک روزرسانی انجام داد. شاید بگویید که این کار ممکن نیست ولی استودیو Valve با به روزرسانی‌های مختلف بازی Dota 2 را بازسازی کرد و گرافیک آن‌ را افزایش داد، در واقع Valve همیشه تنها با عرضه به روزرسانی در بازی تغییر ایجاد می‌کند.

روند رشد PES بسیار کند بوده و چند سال از مجموعه NBA 2K عقب است

به مجموعه FIFA نگاه کنید، افزایش محبوبیت و کیفیت Fifa از سال ۲۰۱۰ شروع شد و این عنوان توانست از رقیب خود فاصله بگیرد و پایه‌های اصلی گیم‌پلی حال اماده بازی در آن سال‌ها شکل گرفته است. این مجموعه طی چند سال گیم‌پلی خود را بهبود بخشید و به اوج رسید ولی نسخه‌های اخیر آن در بسیاری از جهات به هم شباهت بسیاری زیادی دارند و EA با عرضه سالانه بازی سود زیادی کسب می‌کند. برای من جای سوال است که چرا بازیکنان نسخه جدید را خریداری می‌کنند تا همان بازی قبلی را در لباسی جدید تجربه کنند؟ البته دو نسخه آخر FIFA توانسته قدم‌های روبه جلو خوبی بردارد و اضافه شدن بخش داستانی یکی از علامت‌های آن است و باید امیدوار بود که EA به پیشرفت خود ادامه دهد.

حالا بیایید به مجموعه PES نگاه کنیم، نمی‌شود پیشرفت این مجموعه را در چند سال گذشته کتمان کرد ولی کونامی این کار را با استفاده از روش آزمون و خطا انجام داده است. کونامی می‌توانست به این مجموعه یک سال استراحت بدهد و سال بعد با یک عنوان بسیار عالی که واقعا پیشرفت داشته بازگردد، اما به جای آن، هر سال یک نسخه عرضه می‌کند تا دو یا سه میلیون نسخه فروش کند. به همین خاطر پیشرفتی که می‌توانست طی دو نسخه حاصل شود، در ۴ سال به دست آمده است.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : بی خبری سرمربی تکواندو از لیست نفرات دعوت شده به اردو!/ امامی: برگزار نشدن انتخابی، تکواندوکاران زیادی را خانه نشین کرده است

ولی اوضاع درباره مجموعه NBA 2K فرق دارد. این مجموعه در سال‌های اخیر توانسته با ارائه محتوای با کیفیت و متنوع نه تنها طرفداران خود را راضی نگه دارد بلکه بازیکنان بیشتری را مجذوب خود کند. NBA 2K اولین مجموعه ورزشی است که یک بخش داستانی با کیفیت داشت و در این زمینه الگوی بازی‌های دیگر است. NBA 2K چند سال است که دارای بخش داستانی است و امسال بخش جدیدی به نام «محله» (Neighborhood) به آن اضافه شده که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

بلاک کردن شوت‌ها در بازی بسیار لذت بخش و البته سخت است

همیشه بررسی بازی‌های ورزشی کار دشواری است، چون این عناوین دارای بخش‌های مختلفی هستند ولی سعی می‌کنم این کار را به بهترین نحو انجام دهم و در ادامه به کند و کاو در جزئیات بازی خواهم پرداخت.

قبل از هر چیزی قصد دارم از مسائلی که به مسابقه مربوط است صحبت کنم. اگر نسخه‌های قبلی NBA 2K را بازی کرده باشید با گیم‌پلی بازی NBA 2K18 آشنا خواهید بود ولی برای کسانی که با این مجموعه آشنایی ندارند باید بگویم که گیم‌پلی بازی NBA 2K18 به خوبی حس و حال یک بازی بسکتبال را به شما خواهد داد و به گونه‌ای بهترین شبیه‌ساز ممکن در این زمینه است. در کل خیلی خلاصه بگویم که گیم‌پلی بازی در زمین نسبت به قبل روان‌تر و چالش برانگیزتر شده است. از آنجایی که بازی‌های فوتبالی در کشور ما طرفدار بیشتری دارند من باز هم به سراغ مجموعه PES می‌روم و مقایسه‌‌ای بین این دو بازی انجام می‌دهم. همه می‌دانند که در PES با انجام یک سری حرکات خاص گل شدن توپ حتمی است و به قول معروف گل زدن در این بازی قلق خاصی دارد، این موضوع در بازی فیفا هم وجود دارد ولی به مراتب کمتر است. حالا اگر در بازی NBA 2K18 شما ۴ امتیاز متوالی با روشی یکسان کسب کنید، برای بار سوم تیم حریف قطعا مانع شما می‌شود و نیاز است تا به یک استراتزی جدید فکر کنید.

بازی NBA 2K18 دارای پنج درجه سختی است که در صورت تجربه نکردن نسخه‌های قبلی آسان‌ترین درجه نیز برا شما چالش برانگیز خواهد بود. اگر در هنگام مسابقه اشتباهی مرتکب شوید، تیم حریف به سرعت شما را مجازات خواهد کرد. باید بگویم که هوش مصنوعی تیم حریف و یاران خودتان عالی است و کمتر پیش می‌آید که حرکاتشان بی دلیل و غیر منطقی باشد.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : گزارش پارس از متن و حاشیه نشست علنی «خانه ملت» درخواست وکلای ملت برای بررسی بیشتر حوادث تروریستی تهران در روز سوگند منتخبان

یکی دیگر از بهترین ویژگی‌های NBA 2K که موجب برتری آن از دیگر عناوین می‌شود، گزارشگرها و صداگزاری است. در بازی NBA 2K18 گزارشگر‌ها عالی هستند و کمتر پیش می‌آید که از صحبت‌های آن‌ها خسته شوید. علاوه‌بر کیفت بالایی دیالوگ‌ها، پویایی آن‌ها نیز قابل تعریف است. در مواقع و بازی‌های خاص نیز گزارشگر در مورد مسائل مختلفی که مربوط به دو تیم است، حرف می‌زنند. موسیقی‌های انتخابی برای NBA 2K18 عالی هستند و از آهنگ‌های راک کلاسیک گرفته تا هیپ هاپ برای سرگرم شدن شما در بازی قرار داده شده‌اند.

شکیل اونیل هم به عنوان گزارشگر و هم به عنوان بازیکن در بازی حضور هم دارد

بازی دارای سه بخشی اصلی MyGM ،MyCareer و MyLeague است. بخش MyCareer به قسمت «محله» (Neighborhood) ختم می‌شود که جدیدترین حالت اضافه شده به بازی است. هدف نهایی بخش MyCareer رسیدن به قدرت ۹۹ و تبدیل شدن به بهترین بازیکن است، اما تمرکز اصلی بر روی بخش محله است. قبل از هر چیزی باید بگویم که برای بازی کردن بخش محله باید به اینترنت وصلت باشید. این بخش از ابتدا در دسترس نیست و نیاز است وارد MyCareer شده و شخصیت خودتان را بسازید و بعد از آن می‌توانید وارد محله شوید. در ابتدا با تعداد زیادی شخصتِ شبیه خودتان روبه رو خواهید شد که همگی به تازگی وارد بازی شده‌اند.

شاید برایتان سوال پیش آید که چرا این بخش به این اندازه اهیمت دارد؟ Neighborhood همانند یک «هاب» (Hub) و دنیای جهان باز عمل می‌کند. شما می‌توانید در این جهان نزدیک بزرگ به گردش بپردازید و در مسابقات مختلف با بازیکنان دیگر شرکت کنید. در این محله مغازه‌هایی برای خرید لباس، کوتاه کردن مو و خالکوبی کردن وجود دارد. از آنجایی که این بخش دارای قسمت‌های مختلفی است در ابتدا کمی گیج کننده به نظر می‌رسد ولی پس از مدتی شما به راحتی در این جهان غرق می‌شوید و گذر زمان را از دست خواهید داد. البته بعد از مقدار بازی کردن پی خواهید برد استودیو در این مورد کمی سطحی کار کرده است و باید انتظار بهبود آن را در نسخه بعدی داشته باشیم.

فست بریک (ضدحمله) زدن در بازی Unleashed Chaos نام دارد

دو بخش MyGM و MyLeague به خوبی سال‌های قبل هستند و صحبت کردن بیش از حد در مورد آن‌ها لازم نیست، اما در MyGM یک موضوع بسیار اذیت کننده دارد. مصاحبه‌ها و کاتسین‌های بازی در این بخش بسیار خشک و بی‌روح هستند. کاتسین‌ها و مصاحبه‌های بعد از هر مسابقه اصلا در سطح دیگر بخش‌های بازی نیستند. موضوعی که این قضیه را بدتر می‌کند این بوده که سری NBA 2K برای چندین سال از این مشکل رنج می‌برد و ۲K هیچ تلاشی برای برطرف کردن آن نکرده است.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : ماهواره مصباح را به «موزه عبرت» بفرستید نه موزه فضایی/ تَکرار گاف‌های دولت هشتم بوسیله مدیران فعلی کابینه

در این بررسی قصد ندارم دخیلی ر مورد گرافیک بازی نیز صحبت کنم و به همین بسنده می‌کنم که گرافیک و انیمیشن صورت و حرکت بازیکنان خوب است و سطح کیفی مناسبی دارند و در این مورد بازی مشکلی ندارد. همانطور که در بالا نیز گفتم بازی در زمین مسابقه ایراد گرافیکی و یکی از بهترین‌ها است ولی یکی از مواردی که در هنگام بازی شما را آزار خواهد داد، تاکید استودیو سازنده به پرداخت درون برنامه‌ای است. بازی NBA 2K18 را با قیمت ۶۰ دلار می‌توان تهیه کرد و محتوای خوبی نیز با توجه با قیمتش در اختیار بازیکنان قرار می‌دهد ولی تاکید بیش از حد بر روی پرداخت درون برنامه‌ای اصلا درست نیست. البته نکته منفی اینجاست که این پرداخت‌ها به بعضی بازیکنان برتری محسوسی می‌دهد.

سومین نکته منفی بازی شخصی‌سازی است. در بازی NBA 2K18 می‌توانید با اسکن صورت خود، شخصیت خودتان را بسازید ولی در حالت کلی گزینه‌های شخصی‌سازی به شدت کاهش یافته‌اند. واقعا عجیب است که چرا ۲K آیتم‌های شخصی‌سازی را به این صورت کاهش داده است. شما برای اسکن صورت خود می‌توانید از برنامه گوشی MyNBA 2K18 استفاده کنید که با توجه به بازخوردهای کلی می‌توان گفت نسبت به نسخه‌های قبلی بهبود یافته است.

محله‌ای برای گشت و گذار

اگر جز کسانی هستید که به ورزش بسکتبال علاقه دارید بازی NBA 2K18 بهترین و تنها انتخاب برای شما خواهد بود و مطمئن باشید که این عنوان لیاقت زمان و پول شما را دارد. از طرف دیگر اگر به بازی‌های ورزشی علاقه دارید ولی از بازی کردن PES یا FIFA خسته شده‌اید، شاید بهتر باشد که کمی در این باره تجدید نظر کنید و این بار به سرغ عنوانی متفاوت بروید. مسلما بازی NBA 2K18 دارای کیفیت بالایی است که می‌تواند جای این عناوین را برای شما پر کند.

بازی NBA 2K18 بوسیله فروشگاه گیم‌‌شیرینگ در اختیار گیم‌شات قرار گرفته است. برای خرید سریع و مطمئن این محصول می‌توانید به اینجا مراجعه کنید.

 

در انتها باید بگوییم که بازی NBA 2K18 با وجود مشکلاتی که دارد به کامل شدن بسیار نزدیک است ولی مطمئن باشید که از تجربه این عنوان پشیمان نخواهید شد. البته تاکید بسیار بر خرید‌های درون برنامه و کات‌سین‌های بد بازی گاهی اوقات شما را ناامید خواهد کرد.


‘ );
w.anetworkParams[ ad.id ] = ad;
d.write( ‘


ad

این خبر را به اشتراک بگذارید :