عکاسی در شب و نور کم جزو نقطه ضعف‌های دوربین گوشی های موبایل است. اکنون با مقایسه دوربین آیفون ۸ پلاس و گلکسی نوت ۸ توانایی عکاسی آن‌ها در شرایط نوری ضعیف را می‌سنجیم.

توانایی در عکاسی حین عدم وجود نور طبیعی خورشید، موضوعی کاملا متفاوت با عکاسی معمولی است. گوشی های موبایلی وجود دارند که در طول روز، عکس‌های خیره‌کننده‌ای ثبت می‌کنند، اما تصاویر ثبت شده بواسطه آن‌ها در شب بسیار بی‌کیفیت است. به همین دلیل نمی‌توان بر اساس توانایی و یا ضعف یک دوربین در زمان وجود یا عدم وجود نور طبیعی، به طور کلی درباره آن قضاوت کرد.

قدرت عکاسی دوربین گوشی در شرایط نوری ضعیف مقوله‌ای است که به تازگی مطرح شده و مورد بررسی قرار می‌گیرد، چرا که اکنون توانایی عکاسی اغلب محصولات به حد قابل قبولی رسیده است و برای مقایسه، به زمینه‌ای چالش‌برانگیز نیاز است. مقایسه دوربین آیفون ۸ پلاس و گلکسی نوت ۸ در این زمینه، از آنجایی جالب است که هر دوی آن‌ها دارای دوربین‌های دوگانه با ساختارهای یکسان هستند.

مقایسه‌های پیشین دوربین گلکسی اس ۸ و گلکسی اس ۸ پلاس نشان داد دوربین آن‌ها توانایی فوق‌العاده‌ای برای عکاسی در زمان عدم وجود نور کافی دارد. اما آیا برادر میانی آیفون‌های جدید اپل می‌تواند تبدیل به رقیبی جدی برای پرچمداران اخیر غول کره‌ای شود؟ با مقایسه دوربین آیفون ۸ پلاس و جدیدترین پرچمدار سامسونگ به این موضوع پی می‌بریم.

صحنه اول

در این صحنه اگرچه هوا به طور کامل تاریک نشده است، اما دیگر خبری از نور مستقیم آفتاب نیست و آسمان رفته رفته رو به سیاهی کامل می‌رود. این صحنه برای آغاز مقایسه دوربین آیفون ۸ پلاس و گلکسی نوت ۸ بسیار مناسب است، چرا که می‌توان با پیش رفتن در زمان به صورت آهسته، عملکرد هر یک در شرایط نوری متفاوت را متوجه شد.

تعادل رنگ سفید (وایت بالانس) مهمترین تفاوت میان این دو تصویر است. آیفون ۸ پلاس در اینجا عکس بهتری ثبت کرده است، در حالی که در عکس پرچمدار سامسونگ تیرگی و گرمای زیادی وجود دارد. به خاطر تفاوت در دمای رنگ این دو تصویر، آسمان در نمونه عکس گوشی جدید اپل بیشتر به رنگ واقعی خود نزدیک است و رنگ آبی آن اشباع‌شدگی خوبی دارد.

برای درک بهتر و نتیجه‌گیری مناسب از این مقایسه دوربین آیفون ۸ پلاس و گلکسی نوت ۸، گوشه‌‌هایی از عکس‌های گرفته شده بواسطه‌ آن‌ها را نیز با یکدیگر مقایسه می‌کنیم.

با مقایسه عکس‌ها در ابعاد اصلی، می‌توان تفاوت در میزان جزییات نمایش داده شده در هر یک را به خوبی درک کرد. عکس دوربین گلکسی نوت ۸ دارای دقت بیشتری بوده و جزییات زیادی را شامل می‌شود. با این حال در برخی قسمت‌ها همچون برج ساعت، آثار قابل مشاهده‌ای از ماسک غیر شفاف وجود دارد که بواسطه نرم افزار سامسونگ به عکس اعمال شده است.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شهریاری: آجورلو به تنهایی برای حل مشکلات باشگاه کوشش می‌کند/ هیچ کمکی به ما نشده است - شمس آباد

از طرفی دیگر عکس دوربین آیفون ۸ پلاس شفاف‌تر است، به طوری که احساس می‌شود حین ثبت تصویر، شیشه محافظ آن دارای لک بوده است.

صحنه دوم

کلیسای جامع روشن این صحنه که یک نقطه در مقابل آسمان تاریک به شمار می‌آید، موقعیت خوبی فرآهم کرد تا به مقایسه دوربین آیفون ۸ پلاس و گلکسی نوت ۸ از نظر نحوه مدیریت صحنه‌های پویا بپردازیم.

با یک نگاه ساده اختلاف در رنگ‌های هر دو عکس درک می‌شود. در این صحنه گلکسی نوت ۸ توانست بهتر و طبیعی‌تر صحنه را ثبت کند. این عکس پر جنب و جوش و دقیق بوده و از همه مهمتر، درخشندگی نور نمای سر در کلیسا را خیلی خوب به تصویر می‌کشد، در حالی که این نور در عکس آیفون ۸ چشم را اذیت کرده و از طرفی کل تصویر، بی‌حال و خسته‌کننده به نظر می‌رسد و رنگ‌ها بیش از اندازه در آن سرد هستند. همچنین رگه‌های رنگ سبز در آن دیده می‌شود.

با مقایسه دوربین آیفون ۸ پلاس و گلکسی نوت ۸ در اینجا بیشتر به تفاوت نمونه‌ عکس‌های آن‌ها از نظر میزان ثبت جزییات در مقایسه با صحنه قبل پی می‌بریم. پرچمدار سامسونگ این مرتبه نیز در ثبت جزییات پیچیده ساختمان کلیسا، بسیار موفق عمل کرده است، در حالی که باز هم جزییات کمی در نمونه تصویر دوربین آیفون جدید وجود داشته و ساختمان کمی تیره به نظر می‌رسد.

آیفون ۸ پلاس البته این دفعه نیز توانسته تعادل رنگ سفید را به خوبی باقی کند. اگرچه این تعادل کمی در تصاویر سامسونگ خارج شده و رنگ‌ها حالت طبیعی خود را از دست می‌دهند، اما روی هم رفته باید گفت نمونه عکس‌های گلکسی نوت ۸ قابل قبول‌تر هستند.

صحنه سوم

آیفون ۸ پلاس در این صحنه، که هوا در آن بیش از پیش تاریک شده، تصاویر روشن‌تری ثبت کرده است. این موضوع سبب برجسته‌تر شدن پیش‌زمینه می‌شود. اما همچنان نور ساختمان و حتی چراغ ماشین‌ها همانند صحنه دوم خیره‌کننده بوده و چشم را اذیت می‌کند. اگرچه پیش‌زمینه تصویر دوربین نوت ۸ تاریک شده، اما در عوض تکنیک نوردهی با زمان بالا به خوبی در آن رعایت شده است. باز هم با مقایسه دوربین آیفون ۸ پلاس و گلکسی نوت ۸ در این صحنه، به برتری پرچمدار جدید سامسونگ از نظر میزان ثبت جزییات پی می‌بریم.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : مروری بر تاریخی ترین شکست های دنیای فناوری [قسمت اول]

این تصویر با اعمال ۲ برابر بزرگنمایی در دوربین هر یک از گوشی‌ها ثبت شده است. گلکسی نوت ۸ از لنز تله فوتو خود به این منظور استفاده کرد تا با بزرگنمایی اپتیکال مانع از افت کیفیت شود. اما دوربین آیفون ۸ در عوض تنها به لنز اصلی خود تکیه کرد و با بزرگنمای دیجیتال سوژه را نزدیک‌تر آورد.

دلیل این اتفاق، گشودگی دریچه دیافراگم بالاتر سنسور تله فوتو دوربین گلکسی نوت ۸ است. اما سنسور دوم آیفون ۸ پلاس همانند آیفون ۷ پلاس دارای گشودگی دریچه دیافراگم f/2.8 برخلاف f/2.4 دوربین پرچمدار سامسونگ است. از آنجایی که در این صحنه هوا دیگر به طور کامل تاریک شده است، آیفون ۸ پلاس به خاطر گشودگی دریچه دیافراگم پست‌تر سنسور دوم دوربینش نتوانست از بزرگنمایی اپتیکال استفاده کند. همین موضوع سبب کاهش کیفیت و جزییات ثبت شده در تصویر شد. با مقایسه ساختمان در دو عکس زیر بهتر به تفاوت کیفیت نمونه عکس‌ها پی می‌بریم.

صحنه چهارم

این یکی از معدود صحنه‌هایی است که آیفون ۸ پلاس روی هم رفته عملکرد نزدیک بهتری در مقایسه با گلکسی نوت ۸ داشته است. به عنوان نمونه نور ساختمان و ماشین‌‌ها دیگر خیره‌کننده نبوده و کاملا مرسوم و طبیعی ثبت شده‌اند. اگرچه رنگ‌های نوت ۸ این مرتبه کمی خنک به نظر می‌رسند، اما گوشی موبایل اپل توانسته تعادل خوبی بین دمای رنگ‌ها برقرار کند.

در این صحنه نور ساختمان و چراغ ماشین‌ها در عکس دوربین پرچمدار سامسونگ به میزان کمی خیره‌‌کنندگی بیشتری دارد. دقت این تصویر همانند نمونه‌های قبل بیشتر است، با این حال، با در نظر بردن تمامی فاکتورها، پیروز میدان در صحنه چهارم گوشی آیفون است. اما از نظر میزان ثبت جزییات باز هم پرچمدار جدید سری Note حرف اول را می‌زند.

صحنه پنجم

در نهایت به آخرین قسمت مقایسه دوربین آیفون ۸ پلاس و گلکسی نوت ۸ می‌رسیم. در اینجا شرایط برای عکاسی بسیار سخت است. نه تنها هوا به طور کامل تاریک شده و در آخرین ساعات روز به سر می‌بریم، بلکه سوژه عکاسی نیز دارای رنگی کاملا تیره است. از طرفی دیگر، در پشت سوژه یک ساختمان نورانی وجود دارد که آن را به عنوان نقطه کنتراست در نظر می‌گیریم.

آیفون ۸ پلاس در اینجا عملکردی خوبی نداشت. نور ساختمان همچنان کمی حالت خیره‌کننده داشته و مجسمه فلزی به درستی نمایش داده نمی‌شود. گلکسی نوت ۸ در این صحنه در مجموع بهتر عمل کرده است؛ تعادل نور سفید در عکس دوربین آن قابل قبول بوده و نور به خوبی دریافت شده است، در حالی که عکس دوربین آیفون بیش از اندازه تاریک است.

باز هم پیروز میدان از نظر میزان ثبت جزییات پرچمدار سامسونگ است. البته هیچ‌کدام یک از این دو عکس در مجموع خوب نیستند و ما تنها بین بد و بدتر قضاوت می‌کنیم!

نتیجه‌گیری از مقایسه دوربین آیفون ۸ پلاس و گلکسی نوت ۸

هر دو گوشی موبایل نزدیک عملکردی شبیه به پرچمداران پیش از خود داشتند. عکاسی گلکسی نوت ۸ در شب همانند گلکسی اس ۸ و اس ۸ پلاس خوب است. اگرچه برادر میانی آیفون‌های سال جاری نیز شبیه به مدل قبل از خود یعنی آیفون ۷ پلاس عمل کرده است، اما این خبر خوبی نیست، چرا که این آیفون سال ۲۰۱۶، از نظر عکاسی در شرایط نوری ضعیف پشت سر چند پرچمدار دیگر همان سال می‌ایستاد.

تغییرات مخصوصا نرم افزاری زیادی در دوربین آیفون ۸ پلاس اعمال شده است، اما تاثیر آن‌ها را در عکاسی حین وجود نور طبیعی بهتر می‌توان متوجه شد. در یک مطلب دیگر، به مقایسه دوربین آیفون ۸ پلاس و گلکسی نوت ۸ در شرایط مرسوم پرداختیم. در آنجا گوشی موبایل اپل پیروز میدان بود.

یکی از دلایل برتری دوربین پرچمدار جدید سامسونگ، که برای اولین مرتبه در تاریخ بخش موبایل این شرکت دارای دوربین دوگانه است، مجهز شدن سنسور تله فوتو آن همانند سنسور اصلی به قابلیت تثبیت‌کنندگی نوری تصویر است. این تفاوت به خوبی در صحنه سوم مشخص شد، جایی که دوربین آیفون با وجود چسبیدن سنسور تله فوتو، باز هم به صورت دیجیتالی بزرگنمایی انجام داد که شدیدا سبب کاهش کیفیت می‌شود.

دوربین پرچمدار جدید سری Note از لحاظ دقت در تعادل رنگ سفید از آیفون ۸ پلاس ضعیف‌تر عمل کرد، اما در مجموع عملکرد بسیار خوبی داشت و مخصوصا در تمامی شرایط و صحنه‌ها، جزییات بیشتری را ثبت کرد.

این خبر را به اشتراک بگذارید :