به گزارش گروه دیگر رسانه های شمس آباد، به بهانه پیروزی ژرژ وه آ،مرد سال ۱۹۹۵ فیفا، در انتخابات ریاست جمهوری لیبریا در این گزارش دیگر بازیکنانی را که در زمینه سیاسی فعالیت کرده اند، معرفی می کنیم.

رومن پاولیچنکو

پاولیچنکو زشت تیم ملی روسیه و باشگاه تاتنهام، یک سال قبل از پیوستن به این تیم لندنی، در سال ۲۰۰۷ در حالی که عضو حزب «روسیه متحد» ولادیمیر پوتین بود در انتخابات محلی زادگاه خود در استاوروپول به پیروزی رسید. او به شورای شهر راه یافت.

آندری آرشاوین

آرشاوین هم تیمی پاولیچنکو در تیم ملی روسیه نیز در انتخابات شورای شهر سال ۲۰۰۷ نامزدی خود را برای حزب پوتین اعلام کرد، اما کاپیتان تیم ملی روسیه بر خلاف هم تیمی خود،تصمیم گرفت کاملا به فوتبال معطوف و متمرکز باشد و کمی قبل از روز رای گیری کنار کشیده شد.

آندره شفچنکو

یکی دیگر از فوتبالیست‌هایی که فوتبال را کنار گذاشت تا وارد سیاست شود شفچنکو بود.

شفچنکو که به رونالدوی سفید نیز مشهور است ابتدا بوکسوری حرفه‌ای بود که در لیگ بوکس اوکراین نیز بازی می‌کرد، اما بخاطر برخوردار نبودن از فیزیک مناسب به فوتبال روی آورد.

او فوتبال را با دیناموکیف آغاز کرد و بعدها به آث میلان پیوست.

شفچنکو با میلان به افتخارات زیادی دست یافت و در سال ۲۰۰۴ بهترین بازیکن سال اروپا شد او با ۳۱ گل ملی، بهترین گلزن تاریخ تیم ملی اوکراین است.

شفچنکو در جولای سال ۲۰۱۲ اعلام کرد بخاطر حضور در عرصه سیاست فوتبال را کنار می‌گذارد. او در اکتبر همان سال در انتخابات پارلمان اوکراین شرکت کرد اما حزب متبوع او در انتخابات شکست خورد و این بازیکن سابق اوکراین نیز نتوانست به پارلمان راه یابد.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - حقایقی درباره علی حاتمی به بهانه سالروز تولد

مارک ویلموت

سرمربی فعلی تیم ملی بلژیک و برترین گلزن این کشور در جام های جهانی در سال ۲۰۰۳ بازنشسته شد. او با هدف توسعه پروژه های ورزشی در انتخابات مجلس سنای بلژیک پیروز شد اما در سال ۲۰۰۵ استعفا داد و مورد انتقاد سناتورهای دیگر قرار گرفت. ویلموتس موافقت کرد که فقط در مهمترین رای گیری ها حضور داشته باشد و دستمزد مجلس سنای خود را به سازمانی در حوزه مشارکت جوانان در ورزش اختصاص داد.

کارلوس والدراما

بازیکن تیم ملی کلمبیا که بخاطر سبک خاص موی سرش معروف است در سال ۲۰۱۵ به عنوان نامزد «حزب U »انتخابات سنای این کشور شرکت کرد.

پله

ادسون آرانتس دوناسیمنته، ملقب به پله فوتبالیست افسانه‌ای برزیل هم از جمله ورزشکارانی است که حضور در عرصه سیاست را تجربه کرده است پله که در دوران بازی سه جام جهانی را کسب کرد و اولین بازیکنی بود که به رکورد ۱۰۰۰ گل زده دست یافت، در سال ۱۹۷۷ از دنیای فوتبال خداحافظی کرد و به عنوان شخصیتی ورزشی به فعالیت ادامه داد.

پله از سوی انریکه کارووسو رئیس جمهور برزیل به عنوان وزیر ورزش این کشور انتخاب شد.

زیکو

یکی دیگر از اسطوره های فوتبال جهان زیکو است این ستاره صاحب نام برزیلی با نام اصلی آرتو آنتونس کویمبرا، فوتبال خود را با باشگاه فلامینگو آغاز کرد و از سال ۱۹۷۶ تا ۱۹۸۶ یک دهه عضو تیم ملی کشورش بود و ۷۱ بازی ملی نیز در کارنامه دارد.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : شمس آباد - مگر وضعیت برای شما مسئولان سه قوه روشن نیست؟/ این اعلان جنگ به کارگزاران فاسد حکومتی است

زیکو که در سال ۱۹۸۹ به عنوان بهترین بازیکن سال جهان انتخاب شد، درسال ۱۹۹۰ از بازی فوتبال خدحافظی کرد.

زیکو هم مانند دیگر اسطوره‌ فوتبال جهان یعنی پله، دستی در سیاست داشت.

او از سوی فرناندو دومیو، رئیس جمهور وقت برزیل به عنوان وزیر ورزش انتخاب شد و یک سال در این سمت فعالیت کرد، از مهمترین اقدامات او طرح لایحه ای برای شرکت به امور مالی باشگاه های ورزشی تهیه کند تا آنها بتوانند حرفه ای کار کنند.

اولگ بلوخین

بلوخین،رکوردار گلزنی برای دینامو کیف و تیم ملی شوروی سابق بیش از ۱۰۰ بار برای اتحاد جماهیر شوروی بازی کرد و دو بار فاتح جام برندگان جام اروپا شد و در هر دو فینال گلزنی کرد. با توجه به محدودیت های شوروی او از فرصت های بازی در غرب محروم شد. بلوخین به عنوان عضو حزب کمونیست اوکراین دو بار به عنوان نماینده پارلمان اوکراین انتخاب شد و مربی تیم ملی کشورش بود و آنها را برای اولین بار به جام جهانی ۲۰۰۶ رساند.

جیانی ریورا

بازیکن افسانه ای میلان که با ۶۵۸ بازی در رتبه چهارم با سابقه ترین بازیکنان این تیم قرار دارد، خیلی آسان از فوتبال به سیاست تغییر جهت داد.
فعالیت سیاسی خود را سال ۱۹۸۶ آغاز کرد و یک سال بعد به پارلمان ایتالیا راه یافت.سال ۱۹۹۲ برای بار دوم نماینده پارلمان شد. در دولت رومانو پرودی به عنوان معاون وزیر دفاع منصوب شد.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : بسترن بی ۳۰ (Faw Besturn B30)؛ خودروی چینی بهمن موتور در ایران

از سال ۲۰۰۱ به عنوان مدیر ورزشی در ایتالیا کار کرده است.

توماس بادشتروم

او در بالاترین سطح در سوئد فوتبال بازی کرد، در دوران اوج برای تیم لیگ برتری استهکلم AIK بازی می کرد.

بادشتروم به سیاست پیوست و با وجود تجربه ی اندکش، و با این که حتی نماینده مجلس هم نبود در سال ۲۰۰۰ به عنوان وزیر دادگستری سوئد انتخاب شد و شش سال این سمت را بر عهده داشت.

وی پس از ترک پست وزارت دادگستری، نماینده مجلس بوده و همزمان وکیل مدافع نیز است.

گرزگور لاتو

زشت گلزن سابق تیم ملی لهستان ۱۰۰ بازی ملی در کارنامه دارد و ۴۵ گل برای این تیم به ثمر رسانده است.او برنده کفش طلای جام جهانی ۱۹۷۴ است.او سال ۲۰۰۱ به عنوان سناتور حزب چپگرای دموکراتیک لهستان، وارد عرصه سیاست شد.

لاتو در حال موجود رئیس فدراسیون لهستان است.وی پس از شکست لهستان مقابل اسلوونی و ناکامی در رسیدن به جام جهانی ۲۰۱۰ در برنامه تلویزیونی بنهاکر سرمربی هلندی لهستان را برکنار کرد.

منبع:شمس آباد

مطلب فوق مربوط به سایر رسانه‌ها می‌باشد و شمس آباد صرفا آن را بازنشر کرده است.

بازگشت به صفحه نخست گروه فضای مجازی

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :