به گزارش شمس آباد؛ شجره طیبه بسیج در طول ۳۸ سال عمر پر برکت خود هرجا که نیاز بود، به امر ولی‌فقیه زمان قیام کرد و در نوک پیکان نبرد حضور یافت. چه در دوران دفاع مقدس، چه در عرصه سازندگی و چه در مباحث اقتصاد مقاومتی، دفاع از حرم و… هرجا که نیاز به حضور مردم احساس می‌شد، بسیج به عنوان مردمی‌ترین نهاد انقلابی، رخ نشان داد و به بسیج اقشار مختلف ملت ایران پرداخت.
امام خمینی(ره) در چهارم آذرماه ۱۳۵۸ فرمان تاریخی تأسیس بسیج مستضعفین را صادر کردند. در این زمان تنها ۲۱ روز از تسخیر لانه جاسوسی امریکا می‌گذشت و انتظار می‌رفت شیطان بزرگ اقدام به تعرض نظامی کند. اخبار و اظهارنظرهای پس از این واقعه نیاز به تشکیل نیرویی مردمی جهت مقابله با دشمنان فرامنطقه‌ای را بیش از پیش گوشزد می‌کرد.
هرچند برخی فکر تشکیل بسیج را به قبل از ماجرای تسخیر سفارت امریکا نسبت می‌دهند، اما به هر حال اشغال لانه جاسوسی و مسائل متعاقب آن تولد شجره طیبه انقلاب اسلامی را تسریع بخشید.
 از همین جاست که حضرت امام خمینی(ره) در پیامشان در خصوص تشکیل بسیج می‌فرمایند:«شما غافلید که الان با امریکا که مجهز به همه جهاز‌های درجه اول دنیاست یعنی یک قوه‌ای است که در دنیا مقابل ندارد روبه‌رو هستید، اما ما مجهزیم به یک قدرت بالاتر از او و آن توجه به خدا و به اسلام است ولی نباید فراموش کنیم ما مواجهیم با چنین قدرت بزرگ که علاوه بر قدرت تسلیحاتی، قدرت‌های بزرگ شیطانی هم دارد که الان در همه دنیا فعالیت و تبلیغات می‌کند و وادار می‌کند ممالک دیگر را که آنقدر که بتوانند تجهیز کنند. از این جهت من آن چیزی را که به صلاح ملت و به صلاح اسلام است و به صلاح شماست باید عرض کنم و آن اینکه تشنج صحیح نیست. قوای شما باید الان همه مجتمع در یک راه باشد… یک مملکتی بعد از چندسالی که ۲۰ میلیون جوان دارد، ۲۰میلیون تفنگدار داشته باشد و ۲۰ میلیون ارتش داشته باشد و چنین مملکتی آسیب‌پذیر نیست.»
 صدها هزار بسیجی در جبهه‌های جنگ
جنگ تحمیلی اولین آوردگاهی بود که محکی بر توانایی‌های بسیج زد. بعد از شروع یک جنگ غافلگیرکننده و نابرابر، در حالی که ارتش به دلیل تسویه سران طاغوتی‌اش هنوز انسجام لازم را پیدا نکرده بود و سازمان رزم سپاه نیز در حد و اندازه‌های گردان بود، بسیج با ورود به جبهه‌ها توانست خلأ کمبود نیرو را پر و کفه ترازو را به نفع ایران اسلامی سنگین‌تر کند. در دی ماه ۱۳۵۹ که هدایت و ساماندهی بسیج در اختیار سپاه قرار گرفت، این نهاد توانست با بهره‌گیری از اعزام داوطلبانه بسیجیان، به سرعت سازمان رزم خود را تقویت کند و گسترش دهد. در طول جنگ تحمیلی بیش از ۸۰۰ هزار نفر به صورت بسیجی وارد میادین جنگ شدند که سپاه با این حجم از نیرو توانست گردان‌های خود را تبدیل به تیپ و تیپ‌های خود را تبدیل به لشکر کند. اگر در اوایل جنگ عملیات کوچک با حداکثر چند صد نفر صورت می‌گرفتند، سرازیر شدن امواج بسیج مردمی به جبهه‌های جنگ این قابلیت را به فرماندهان داد تا عملیات بزرگ سالانه را با ۱۵۰ گردان تمام عیار طرح‌ریزی کنند. کما اینکه در عملیات کربلای۴ با تجهیز سپاهیان محمدرسول الله(ص) که عمدتاً از نیروی‌های داوطلب بسیج بودند، ۲۵۰ گردان رزمی آماده عملیات شدند. بدون شک هشت سال ایستادگی در برابر ارتش بعث که از سوی ابرقدرت‌ها تجهیز می‌شد، جز با شجاعت و نیروی ایمان مردم ایران در قالب بسیج مستضعفین میسر نبود.
 بسیج پیشرو در اقتصاد مقاومتی
بسیج از بدو تشکیل خود درصدد رفع محرومیت در مناطق محروم بود و اصلاً نطفه تشکیل جهادسازندگی از نیروهای داوطلبی صورت گرفت که بسیجی‌وار وارد عرصه سازندگی شده بودند، اما بعد از ادغام جهادسازندگی در وزارت کشاورزی و تولد بسیج سازندگی با فرمان تاریخی مقام معظم رهبری، خدمات بسیج در جبهه سازندگی رشد چشمگیری یافت، به طوری که هم اکنون حدود ۱۰ هزار گروه جهادی در اقصی نقاط کشورمان مشغول خدمت هستند. بسیاری از گروه‌های جهادی ماهیتی بومی دارند و از بسیجیان ساکن در مناطق محروم یا شهرهای پیرامونی خود بهره می‌برند. همچنین بسیج در موضوع اقتصاد مقاومتی از اولین نهادهایی بود که قدم در عرصه گذاشت و به منویات مقام معظم رهبری جامه عمل پوشاند. حمایت گسترده از تولیدکنندگان کوچک و کم بضاعت، گسترش صنایع بومی و خانگی، ایجاد کارگروه‌های مشورتی و حمایتی از تولیدکنندگان، سعی در جهت تأمین امنیت غذایی و… همگی از اقدامات بسیج در عرصه اقتصاد مقاومتی هستند. همچنین در عرصه اشتغالزایی از سال ۱۳۹۲ سازمان بسیج سازندگی فعالیت‌های خود را آغاز کرد تا به مطالبات رهبری در این خصوص جامه عمل بپوشاند. در همین راستا تنها از سال ۱۳۹۲ تا سال ۱۳۹۵ حدود ۱۳۴ هزار و ۲۷۷ کارگاه بواسطه بسیج سازندگی ایجاد شده است. در سال‌های بعد نیز این روند با قدرت ادامه یافت و موجب اشتغال صدها جوان ایرانی در اقصی نقاط کشور شد.
 بسیج و بلایای طبیعی
پس از وقوع بلایای طبیعی بسیجیان یکی از اولین نفراتی بوده‌اند که به مناطق آسیب دیده رفته‌اند و به یاری آسیب‌دیدگان شتافته‌اند. بسیجیان در مواقع بحرانی و سخت همواره پیشقدم بوده‌اند و با روحیه‌ای جهادی و با سرعتی بالا کارها را انجام داده‌اند.  در جریان زلزله اخیر که در استان کرمانشاه اتفاق افتاد، در همان چند روز اول بیش از ۲۵۰ گروه جهادی در حوزه تخصصی پزشکی، عمران و… به مناطق زلزله‌زده اعزام شدند. بسیجیان در چند روز اول بیش از ۶۵۰ کامیون، تریلر و کامیونت امکانات مورد نیاز از سراسر کشور را اجتماع کردند و به منطقه رفتند. همچنین بسیج سازندگی کرمانشاه اولین نهادی بود که درگیر موضوع زلزله شد و بسیجیان در یک حضور گسترده برای کمک‌رسانی و خارج کردن مجروحان و اجساد از زیر آوار وارد عمل شدند. بنیاد تعاون بسیج نیز در همان اولین روزها ۱۰۰ هزار بطری آب، ۵۰ هزارعدد کنسرو، ۱۰۰ هزار قرص نان، ۲۰۰ هزار تخته پتو و ۱۰ هزار متر مربع موکت به این مناطق ارسال کرد.

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس دهم خبر داد پیگیری طرح دوفوریتی ضبط اموال غیرمتعارف مسئولان به نفع مستضعان

باید گفت بسیج تجربه بسیار خوبی در زلزله ارسباران در آذربایجان شرقی کسب و در آنجا هزار و۷۰۰خانه و ۷هزار واحد دام و طیور را ظرف دو ماه بازسازی کرد و این تجربه‌ها را برای بازسازی مناطق زلزله‌زده غرب کشور نیز منتقل می‌کند.  پس از وقوع حوادث دیگری مثل سیل نیز بسیج حضور تاثیرگذار و پررنگی برای حل مشکلات داشته است. وقوع سیل در استان‌های آذربایجان غربی و شرقی و اردبیل در ابتدای امسال یا سیل سال گذشته در مناطق جنوبی و غربی بسیجیان به سرعت وارد عمل شدند تا کشور بر بحران پیش آمده غلبه کند. در این زمان تیم‌های بهداشتی بسیج جامعه پزشکی برای جلوگیری از انتقال بیماری‌های عفونی و ارائه خدمات آموزشی به مردم وارد عمل شدند تا مردم آسیب‌دیده هنگام وقوع سیلاب با بحران بهداشتی مواجه نشوند. سازمان بسیج در حوادث و بلایای طبیعی که تاکنون رخ داده عملکرد مثبتی را در امدادرسانی به آسیب‌دیدگان داشته است.

 بسیج، فعال مایشاء در عرصه فرهنگی
سازمان بسیج مستضعفین با برخورداری از پشتوانه مردمی گسترده فرصت مناسبی برای انجام فعالیت‌های فرهنگی دارد. هر چند از آغاز پیروزی انقلاب و دفاع مقدس بسیجیان کارهای فرهنگی را متناسب با شرایط روز انجام می‌دادند ولی با پایان یافتن جنگ و نفوذ دشمن در قالب شبیخون فرهنگی، بسیج با حمایتی همه‌جانبه از هنرمندان بر شدت فعالیت‌هایش افزود. ساخت فیلم سینمایی و سریال، نماهنگ، تئاتر و کتاب حوزه‌های پرمخاطبی هستند که بسیج با تربیت هنرمندان متعهد، آثار ارزشی و در خور توجهی تولید کرده است. مهم‌ترین وجه این فعالیت‌ها به نگارش کتاب‌هایی در حوزه دفاع مقدس برمی‌گردد. ادبیات دفاع مقدس در یک دهه اخیر با انتشار کتب خاطره‌نگاری موج جدیدی در ادبیات دفاع مقدس ایجاد کرده است. نویسندگان بسیجی با مجموعه کتاب‌هایی همچون «اینک شوکران»، «نیمه پنهان ماه»، «یادگاران»، «مادران»، «مدافعان حرم» و کتاب‌هایی مثل «محمد؛ مسیح کردستان»، «بچه‌ها دیرتون نشه» و صدها عنوان دیگر مخاطبان زیادی را جذب این حوزه کرده‌اند. سریال‌هال «بال‌های خیس» و «بیدار باش» نمونه‌ای از آثار تلویزیونی پرمخاطب هستند که با حمایت سازمان بسیج ساخته شده‌اند. در زمینه تولید آثار نمایشی و صحنه‌ای نیز سازمان بسیج با حمایت از نمایشنامه‌نویسان و کارگردانان تئاترهایی با موضوع زندگی شهدای دفاع مقدس یا با مضمون جنگ و مقاومت اجرا کرده است. با استفاده از هنر می‌توان نسل‌های جدید را با مضامین دینی و انقلابی آشنا کرد و بسیج در طول این سال‌ها در زمینه تولید آثار هنری و فرهنگی مختلف از ظرفیت‌ بالای هنرمندان بسیجی بیشترین بهره را برده است.
 هزاران بسیجی در مسیر بهداشت عمومی
یکی از برکاتی که در نفس نهادی چون بسیج وجود دارد، ساماندهی و مهیا‌سازی جمعی و گروهی مردم و جوانان برای رفع مشکلات گوناگون است. بسیج از بدو پیروزی انقلاب در اموری که انجامش هزینه‌های بسیاری برای دولت‌ها در پی دارد ورود کرده و خالصانه خدماتی را به انجام رسانده که شاید جزء وظایف ذاتی این نهاد نبوده است. در بحث انتخابات، دوره‌های متوالی است که بسیجیان با کمترین توقع پای صندوق‌های رأی اجتماع می‌شوند و در کنار نمایندگان رسمی دولت و شورای نگهبان، به اخذ و حراست از آرای مردمی می‌پردازند. یا دیگر امور اجتماعی، فرهنگی و حتی سیاسی، هرجا که نیاز بود، بسیج سینه ستبر کرده و قدم در عرصه میدان گذاشته است. در اوایل دهه ۷۰ بود که طرح عظیم ریشه‌کنی فلج اطفال با حضور صدها هزار نفری بسیجیان طی مدت کمی به انجام رسید. این طرح با مشارکت ۶۰۰ هزار بسیجی انجام پذیرفت. نیروهای اجرایی از بسیج یا وزارت بهداشت به  تک‌‌تک منازل مردم مراجعه می‌کردند و به هر کودک زیر پنج سال، واکسن فلج اطفال می‌خوراندند. به این ترتیب، بیش از ۹ میلیون کودک در ظرف کمتر از ۱۲ ساعت در دورترین ‌نقاط کشور واکسن فلج اطفال را دریافت کردند. طی آن برنامه‌ ۱۲ساعته مقدمه‌ ریشه‌کنی فلج اطفال فراهم شد تا اینکه تدریجاً به طور کلی این بیماری در کشور ما ریشه‌کن شد.

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : مرگ در تبعید

این خبر را به اشتراک بگذارید :