به گزارش شمس آباد،‌ در این هنرستان، هنرهای معلولان ظهور و بروز دارد؛ جایی که روی دیوارهای سالن های آن، نمونه آثار تولید شده دانش آموزان در کارگاه های مشبک، پیکرتراشی و نقاشی نصب شده است.

آثاری که هر کدام در نوع خود بی نظیر و دارای جذابیت های خاصی هستند و در نگاه نخست از دید یک مخاطب که آشنایی چندانی با هنرستان استثنایی ندارد، گمان می کند دانش آموزان این مدرسه از توانمندی های چندانی برخوردار نیستند.

وقتی پا به درون این آموزشگاه می گذاری تازه متوجه می شوی که آثار تولید شده در این مدارس نه تنها با کارهای تولید شده در سایر مدارس برابرند بلکه در برخی آثار کارهای تولید شده در این مدارس برجسته تر و مرغوب تر است.

هنگام بازدید از کلاس ها معلمانی را دیدیم که با پرستش و علاقه و با سختی زیاد در سعی اند تا بتوانند دانش آموزان را با بخشی از دانش خود آشنا کنند و او را به سمتی رهنمون سازند تا پله پله مهارت های لازم را در رشته مورد نظر کسب کند.

دانش آموزان کلاس یکی کم بینا، یکی کم شنوا و یکی دارای سایر معلولیت های جسمی هستند اما با ذوق برای یادگیری مهارت سعی می کنند.

اره چوب بری را در دست گرفته اند و براساس الگویی که اموزگار به آنان داده تمرین می کنند تا کار آماده شود، کارهای تولید شده آنان گویای واقعی توانمندی بی نظیرشان است و اثبات این موضوع که معلولیت محدودیت نیست.

** عکس ها منتشر نشوند
در اتاق رایانه مدرسه که می رویم می بینیم معلولیت برای دانش آموزان معلول، محدودیت نیست و با سعی معلمان سختکوش خود، با اصول و فنون رایانه آشنا شده اند؛ هرچند که کامپیوترهای مدرسه شان از رده خارج شده اند.

مدیر و معلمان هنرستان دکتر حسابی در گفت وگو با شمس آباد از سختی کار در این مدرسه می گویند اما در عین حال بر این موضوع تاکید می کنند که کار کردن با دانش آموزان استثنایی و سعی برای افزایش مهارت آنان به زندگی شان خیر و برکت داده است.

نگاه به دانش آموزان معلول در جامعه آنقدر منفی است که برخی دانش آموزان از عکاس خبری شمس آباد می خواهند از انتشار عکس آنان خودداری کند، دلیلش را که سوال می کنم یکی از آنان می گوید جز پدر، مادر و دایی ام کسی از اقوام خبر ندارد که من در مدرسه استثنایی درس می خوانم و اگر عکس من منتشر شود آبرویم به خطر می افتد، نگرانم.

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : به مناسبت بزرگداشت شعر و ادب پارسی چرا به زبان پارسی افتخار نمی‌کنیم؟

شهرام رادمنش معاون هنرستان دکتر حسابی در این زمینه از ذهنیت مردم نسبت به دانش آموزان و مدارس استثنایی انتقاد می کند و می گوید: این ذهنیت باید در جامعه ما تغییر کند، دانش آموزان در این مدارس، آموزش ها را به صورت انفرادی فرا می گیرند و معلمان این مدارس نیز وقت زیادی برای هر دانش آموز می گذارند.

** کار و بیکاری
ابراهیم عسکری مدیر هنرستان دکتر حسابی آموزش وپرورش ناحیه چهار شیراز با بیان اینکه در این مدرسه، دانش آموزان کم توان و دارای نیازهای ویژه حضور دارند، می گوید: بهره هوشی این دانش آموزان زیر ۹۵ است، معمولا بهره هوشی بیشتر آنان بین ۷۰ تا ۹۰ است.

وی رشته های موجود در این آموزشگاه را درودگری، مشبک و معرق عنوان می کند و از رشته رنگ کاری ساختمان به عنوان رشته قدیمی این آموزشگاه نام می برد که حال اماده این رشته دانش آموز ندارد.

عسکری که مدیر تنها هنرستان پسرانه اسثنایی در آموزش و پرورش ناحیه چهار است نسبت به بازار کار دانش آموزان آموزشگاه هاش دغدغه دارد و بیان می کند: این دانش آموزان باید وارد کار شوند اما از آنان پشتیبانی نمی شود.حتی برخی از آنان که توانایی جسمی دارند باید به سربازی هم بروند.

وی با اشاره به افتتاح این آموزشگاه در سال ۱۳۸۸ یادآور می شود تا کنون ۸۶ دانش آموزان در این مدرسه درس خوانده اند و فارغ التحصیل شده اند.

مدیر هنرستان دکتر حسابی به بیان تفاوت بین مدارس متداول و مدارس استثنایی می پردازند و می گوید: مدارس استثنایی در مجموع ۲۰ ساعت به صورت عملی و ۲۰ ساعت به صورت تئوری کار آموزش را انجام می دهند.

عسکری به برگزاری نمایشگاه آثار دانش آموزان آموزشگاه دکتر حسابی در نقاط مختلف شهر اشاره می کند و بیان می کند در دو سال گذشته این اقدام را کنار گذاشتیم چرا که از این نمایشگاه زیاد استقبالی نمی شد.

وی به پژوه ساخت میز برای کمیته امداد امام خمینی(ره) بواسطه دانش آموزان این آموزشگاه اشاره می کند و می گوید: این تفاهم نامه با کمیته امداد صورت گرفت اما به دلیل نداشتن فاکتور به عنوان یک مرکز اقتصادی با مشکل مواجه شدیم و کار بی نتیجه ماند اما اخیرا یک تعاونی در آموزش و پرورش ناحیه چهار تاسیس شده است که هنرستان ها را به سمت تولید هدایت می کند.

پیشنهاد ویژه :   اجتماعی : شمس آباد - اتحاد ملی در برابر تهدیدات

مدیر هنرستان دکتر حسابی از تعطیل شدن کارورزی دانش آموزان انتقاد کرد و گفت: در گذشته دانش آموزان ۳۰ روز کارورزی داشتند که بسیار مفید بود اما به دلیل نپرداختن معاونت هزینه به کار آموز و عدم تامین بودجه این کارورزی ها تعطیل شد.

** شیرین و تلخ
عسکری که ۱۲ سال سابقه تدرس در مدارس استثنایی را در سوابق کاری خود دارد، درباره سختی های کار در مدارس استثنایی گفت که کار در مدارس استثنایی یک شیرینی هایی دارد اما کار در این مدارس تاثیر منفی روی آدم می گذارد چرا که بازخورد مثبتی نمی بینیم، در مدارس متداول دانش آموزان راهی دانشگاه، دکتر، کاسب و … می شوند اما در مدارس استثنایی به دلیل نگاه نادرست جامعه به این دانش آموزان چنین چیزی را شاهد نیستیم.

وی ادامه می دهد: همچنین خانواده ها از نظر اقتصادی و فرهنگی در سطح پایینی قرار دارند و این خیلی نگران کننده است، کسی این موضوع را درک نمی کند، ما خیلی تحت تاثیر این موضوع قرار داریم.

مدیر هنرستان دکتر حسابی، عدم همکاری بسیاری از خانواده ها با مدرسه را یکی از مشکلات عنوان کرد و گفت: اکثر خانواده ها هیچ همکاری با ما ندارند، حتی در جلسات نمی آیند، پیشرفت دانش آموزان برای آنان مهم نیست، یک اموزگار باید بار دانش آموزان را به تنهایی تا پایان سال به دوش بکشد.
عسکری معتقد است برای برون رفت از این مشکلات دولت و وزارت آموزش و پرورش باید به نسبت سختی کار محیط و دانش آموز سرانه درنظر بگیرد، مدرسه ای که ۳۰۰ دانش آموز دارد همان هزینه آب و برق،گاز، تلفن و … را می دهد که یک مدرسه استثنایی با ۴۰ دانش آموز می دهد.

** جای نیکوکاری اینجاست
وی به عدم پشتیبانی خیران از مدارس استثنایی اشاره می کند و می گوید: خیر ثابتی برای معاونت به دانش آموزان استثنایی نداریم، بعضی اوقات برخی خیرین مواد غذایی برای دانش آموزان می آورند اما معاونت نقدی نداریم.

مدیر هنرستان دکتر حسابی از مردم و خیران خواست تا به دانش آموزان مدارس استثنایی معاونت کنند.
عسکری گفت:‌بسیاری از دانش آموزان این آموزشگاه نیازمند هستند، از ۸۶ دانش آموز آموزشگاه دکتر حسابی ۱۶ دانش آموز یتیم بودند، خانواده پنج تا ۶ دانش آموز در خانه دو الی سه معلول دارند.

** سختی آموزش
لیلا شیرازی نژاد رئیس انجمن اولیا و مربیان هنرستان دکتر حسابی نیز به خبرنگارگفت: معلمان مدارس استثنایی برای یادگیری دانش آموزان فداکاری می کنند و با پرستش و علاقه برای یادگیری آنان گام بر می دارند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : یادداشت/ عباس حاجی‌نجاری انقلابی‌گری و نفی سلطه و تسلیم

وی افزود: معلمان مدارس استثنایی هیچ گاه دانش آموزان را تنها نگذاشته اند، کار کردن با این دانش آموزان سخت است چرا که آنان دیر یاد می گیرند و زود فراموش می کنند.

رستم اکبری زاده رئیس هدایت آموزش و پرورش استثنایی پارس نیز پیش از این در گفت و گو با خبرنگار شمس آباد گفته بود به دلیل نبود مراکز و مدارس استثنایی در اغلب مناطق و به ویژه روستاهای استان پارس ، دانش آموزان ساکن این مناطق برای دسترسی به امکانات آموزشی باید روزانه سختی مسافت راه را متحمل شوند.

رئیس هدایت آموزش و پرورش استثنایی پارس افزود: با سعی های صورت گرفته تنها توانسته ایم حدود ۵۰ درصد هزینه سرویس دانش آموزان مدارس استثنایی را تامین کنیم اما نیاز است مسئولان و تشکل های مردم نهاد برای بهبود وضعیت ایاب و ذهاب معلولان سعی کنند.

وی ادامه داد: ظرف یک سال گذشته ۱۳ مرکز و مدرسه ویژه معلولان در پارس ساخته و به آمار قبل اضافه شده و اکنون شمار این مراکز در این استان به ۱۵۷ مرکز و مدرسه استثتایی رسیده است.
اکبری زاده اضافه کرد: دانش آموزان معلول استان پارس امسال ۷۸ مقام اول تا سوم را در مسابقات کشوری معلولان در زمینه های مختلف ورزشی ،فرهنگی و هنری کسب کرده اند و پیش بینی می شود در این زمینه پارس مقام اول کشور را به دست آورند.

وی، با اشاره به راه اندازی انجمن پشتیبانی از دانش آموزان استثنایی امید در استان پارس، گفت: این انجمن فعالیت خود را زیر نظر استانداری پارس و فرمانداری ها شروع کرده و تاکنون موفق شده حدود ۵۰ درصد از معاونت هزینه سرویس دانش آموزان معلول استان را تامین کند و همچنین زیر نظر این انجمن یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال به دانش آموزان معلولی که به بیماری های خاص مبتلا هستند معاونت شده است.

اکبری زاده ادامه داد: آمار دانش آموزان تلفیقی و دیر آموز این استان در سال ۹۶ از سه هزار نفر نسبت به سال های قبل به چهار هزار و ۴۰۰ نفر افزایش یافته است.

او گفت: در سال جاری برای افزایش پوشش تحصیلی در ۱۱ نقطه دورافتاده در استان که امکان احداث مدرسه استثنایی وجود نداشته کلاس های درسی ویژه معلولان در کنار مدارس متداول ایجاد و اموزگار این کلاس ها نیز به طور جداگانه تامین شده است.

منبع:شمس آباد
 

این خبر را به اشتراک بگذارید :