به گزارش شمس آباد، مراسم تجلیل از استاد علی‌اکبر فرهنگی به همت دانشگاه فرهنگ و ارتباطات سوره تهران برگزار شد. در این مراسم، دکتر حسن خجسته معاون سابق صدای جمهوری اسلامی، استاد محمود مختاریان، مجید رضائیان، صدیقه ببران، دکتر خاموشی رئیس هیأت امنای دانشگاه سوره، دکتر محمد روشن، رئیس دانشگاه سوره، دکتر امید مسعودی استاد دانشگاه سوره، زهرا طاهری‌پور رئیس دانشگاه ارتباطات سوره، دکتر خجی معاون آموزشی دانشگاه سوره و جمعی دیگر از اساتید حضور داشتند. 

در ابتدای این مراسم دکتر محمد روشن رئیس دانشگاه سوره ضمن تبریک اعیاد شعبانیه گفت: خوشحالم که در تکریم معلمی دیگر گرد هم آمدیم و از اینکه دانشگاه ارتباطات سوره رو به تعالی است و توانسته در صحنه ارتباطات حضور جدی و علمی داشته باشد خرسندم. 

وی ضمن خیر مقدم به اساتید اماده گفت: خوشحالم که در رأس هیأت امنای دانشگاه سوره پرفسور علی فرهنگی هدایت‌های ویژه‌ای داشتند، قبلا از اینکه من در خدمت دوستان در این سمت قرار بگیرم، دکتر خاموشی به دکتر فروغی سفارش کرده بود که رشته تبلیغ ارتباطات پایه‌گذاری شود و این رشته براساس مبنایی سازمان تبلیغات اسلامی آغاز به کار کرد که در سال ۸۶ اولین سری از دانشجوهای این رشته ثبت‌نام کردند. استاد فرهنگی نیز اولین استادی بود که در این رشته شروع به تدریس کرد. 

وی در ادامه بیان داشت: مصوبه سال ۹۷ تشدید ارتقای کیفیت است ما نیز به لحاظ رقابت تنگاتنگی که با دانشگاه‌ها داریم ناچاریم که کیفیت علمی‌مان را ارتقا دهیم و امیدورایم بتوانیم با همدستی سازمان تبلیغات اسلامی این گام را برداریم. رشته‌هایی در دانشگاه وجود دارد که دانشجوهای ما در آنها سرآمد هستند. 

روشن با اشاره به اینکه دانشجویان دانشگاه سوره در سطح بین‌المللی افتخارآفرین هستند، گفت: برای مثال؛ عوامل فیلم ایستاده در غبار از بچه‌های دانش‌آموخته دانشگاه سوره بودند که برای ما افتخار و غرور ملی آوردند. همچنین دانشجویان شهرسازی نمادی به عنوان محراب طراحی کردند و به عنوان بالاترین رتبه دانشجویی در کشور معرفی شدند. ترکیب دانشجویان این دانشگاه ترکیب خاصی است. 

در بخش دیگری از این مراسم زهرا طاهری‌پور رئیس دانشگاه ارتباطات سوره گفت: امروز این فرصت فراهم شد تا به همت دانشجویان از یکی از بزرگان علم و رسانه تجلیل کنیم، از استاد فرهنگی تشکر می‌کنم بابت مجاهدت‌های همیشگی‌شان. 

وی در ادامه بیان داشت: در حال اماده هر موفقیتی که دانشجویان ما به دست می‌آورند مدیون زحمت‌های اوست.
طاهری‌پور ضمن تبریک روز ارتباطات به دانشجویان رسانه گفت: ارزش کار این بزرگان مثل افرادی است که جان خود را برای نگه داشتن وطن دادند و بنا به فرموده پیامبر(ص) ارزش کار اینها از شهدا بالاتر است. 

دکتر خاموشی رئیس هیأت امنای دانشگاه سوره نیز در ادامه این مراسم گفت: ما باید دانشجویان را به بهتر شدن تشویق کنیم و دانشگاه سوره روز به روز در جهت کیفیت بیشتر مجاهدت می‌کند. امروز روزگار در حال تحول است و خیلی از اتفاق‌ها بدون پیش‌بینی در حال افتادن است. 

وی ادامه داد: فضای اینترنت اتفاقی را در جهان برای بشر محقق کرد که شما دانشمندان درباره آن به ما تذکر می‌دادید. بشر امروز تعریف دیگری دارد، زمانی به ما می‌گفتند حرف بزن تا بتوانی خودت را به جهان معرفی کنی، اما امروزه شرایط تغییر کرده و حتی مراحل تدوین مقاله نیز در فضای مجازی روی می‌دهد. 

پیشنهاد ویژه :   حوادث : این فیلم را شما نابود کردید و نه هیج کس دیگر

رئیس هیأت امنای دانشگاه سوره  در ادامه گفت: در دنیای امروز که به سمت اشیاء دیجیتال می‌رود، می‌گویند بیش از ۵۵ میلیارد شیء دیجیتال در آینده وجود خواهد داشت، چندی پیش در شورای عالی فضای مجازی بودم که درباره اینترنت اشیاء صحبت شد، اگر روزی اینترنت اشیاء به وجود ْآید، خواهیم دید که موتورهای دنبال هم در اختیار آنها قرار خواهند گرفت.

وی با اشاره به ایجاد حریم خصوصی در فضای مجازی بیان داشت: شما نباید حریم خصوصی‌تان را در فضای مجازی از دست بدهید، جریان انفجار اطلاعات اتفاق غریبی است و توصیه می‌‌کنم دانشگاه ارتباطات در این زمینه با دقت بیشتری عمل کند. ارتباطات دستور دین ماست و باید الزامات آن را از عقل و عرف و شرع بگیریم و باید ببینیم این سه چه می‌گویند تا عمل کنیم،؛ چرا که هویت جهانی ما در این سه مورد بازخوانی می‌شود. 

خاموشی در پایان صحبت‌های خود گفت: ائمه الهی با به کارگیری ارتباطات مردم را هدایت کردند و ما باید محور و مرزها را برای مردم تعریف کنیم و از منش پیامبر(ص) برای بیان حق بهره جوییم. 

بخش دیگری از این مراسم، به معرفی کتابهای استاد رئوف پیشدار اختصاص یافت، کتابهای نگارش برای رسانه، تعزیه و سفرنامه کابل از این کتاب‌ها بودند. 

در ادامه رئوف پیشدار به روی سن آمد و در مراسم تجلیل از استاد فرهنگی گفت:‌ رونمایی سه کتاب جدیدم در اجتماع شما افتخار بزرگی بود، در زندگی حرفه‌ای اصولی را سرلوحه خودم قرار دادم که بیاموزم و آگاهی‌هایم را به روز کنم و آنچه آموختم را به دیگران یاد دهم.

در بخش دیگری از این مراسم، از دانشجویان برتر دانشگاه ارتباطات دانشگاه سوره تقدیر شد. در این بخش بنا نصاری، نفیسه عبدالملکی، الهام پارسامعین، رضا کارگر، معصومه اسدی‌فرد و محمد کمالی باغستانی تقدیر شد. 
در بخش دیگری از این مراسم استاد محمود مختاریان روزنامه‌نگار پیشکسوت و استاد ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی گفت: همین که درباره دکتر فرهنگی بگوییم که از شاگردان جلال آل‌احمد و… بوده، حق مطلب را ادا می‌کند. امروز روز فردوسی است،‌ آیا ما از فردوسی تجلیل کردیم؟ 

وی ادامه داد: جالب است که ۱۱۲ هزار میلیارد ایمیل در یک روز در نیویورک جابجا می‌شود و این اهمیت ارتباطات را به ما نشان می‌دهد، همین الان که من صحبت می‌ کنم ۳ هزار خبرگزاری آنلاین در دسترس مردم قرار دارد، من نیز از ترم گذشته درس‌ گردشگری مالی را در دانشگاه نیویورک تدریس می‌کنم. 

وی در تقدیر دکتر فرهنگی بیان داشت: ما باید امثال ایشان را تقدیر کنیم اما یادمان نرود که هیچ‌وقت از حمید عنایت، استاد ابوالقدر و … تجلیل نکردیم. همین الان ۲ هزار نفر در سینمای انیمیشن کشور فعال هستند که آثار جهانی ساختند و باید قدر آنها را نیز بدانیم. یادم است آن زمان که دکتر فرهنگی در مقطع دکترا تدریس می‌کرد، هیچ استادی در این مقطع درس نمی‌داد. 

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : رئیس مجلس گینه بیسائو در کنفرانس مجالس کشورهای اسلامی پایتختی قدس برای اسرائیل ناقض معاهدات سازمان ملل است/ از توافق هسته‌ای ایران پشتیبانی می‌کنیم

وی با اشاره به سانسورهایی که در مطبوعات وجود دارد، گفت: چندین سال پیش حرف‌های عباس کیارستمی را در روزنامه نوشته بودم اما سردبیر به دلایل شخصی حرف‌های او را حذف کرد، تا اینکه متوجه شدم مدیر مسئول ما دارای یکی از پست‌های دولتی است. 

صدیقه ببران عضو هیأت علمی دانشگاه سوره درباره اینکه آیا دنیای امروز با دنیای گذشته تفاوت دارد، گفت: باید این را در نظر بگیریم که ضعف اساسی در بحث روابط عمومی چیست، شاید بیشتر در حوزه روابط عمومی‌های دولتی، کاهش میزان اعتماد مخاطبین ما و مردم است و روابط عمومی‌های خصوصی هم شاید آنطور که باید کار نکردند و ما با روابط عمومی‌هایی مواجه نشدیم که کماکان با تغییرهای جهان تغییر کنند. 

وی ادامه داد: متأسفانه متوجه نمی‌شویم که مدیران روابط عمومی‌ها چقدر در تصمیم‌ها تأثیرگذارند و حتی گاهی می‌گفتیم روابط عمومی‌ها بیشتر دلال این حوزه هستند، دلیلش هم فقدان سیاستگذاری کلان کشوری بود. ما اطلاع‌رسانی را ارتباطی یکسویه با مخاطبین می‌دانیم و فراموش کردیم که مخاطبین ما به ویژه با رسانه‌های عصر نوین از بسیاری جهات آگاهی‌ها زیادی به دست آوردند. 

وی در ادامه بیان داشت: زمانی که فضای الکترونیک طراحی شد، نگاه الکترونیک به استفاده ابزاری از اینترنت منحصر شد، ما نیز اگر به مخاطب نیاز داریم باید بدانیم او هم در این ماجرا دخیل است. یکی از مهمترین ضعف‌های ما نگاه صرف به مخاطبین و ارتباط آنها با مخاطب به صورت اجباری است. اگر به جامعه مردم‌سالار نگاه کنیم می‌بینیم که ارتباط دوسویه و هدفمند نداشتیم. 

در ادامه این مراسم، دکتر حسن خجسته معاون سابق صدای جمهوری اسلامی با بیان شوخی‌هایی با کتاب «رئوف پیشدار» گفت: بچه‌هایی که در رسانه کار می‌کنند باید از محیط فاصله بگیرند تا دید عمیق‌تری نسبت به موضوع‌ها داشته باشند. شرکت‌های خصوصی غیر از منفعت‌طلبی هیچ چیز را مهم نمی‌دانند و اینها کاربرانی هستند که به دنبال آزادی بی‌حد و حصر بودند. 

وی ادامه داد: دو رویکرد قدرتمند وجود دارد، توسعه ارتباطات و ارتباطات توسعه که این گروه‌ها زیر فشار قدرت‌ها ضعیف‌اند، اینها شامل سه گروه اخلاقگرایانه، فن‌گرایانه و جامعه‌گرایانه هستند. 

خجسته با اشاره به مشکلی که در دانشگاه‌های ارتباطات وجود دارد، افزود: متأسفانه در دانشگاه های ارتباطات سهمی از ذات فضای مجزای وجود ندارد و غالبا درک تکنولوژیکی می‌بینیم. فردگرایی یکی از ویژگی‌های شبکه‌های اجتماعی است و ما نیز باید درک نظری داشته باشیم. 

وی در پایان صحبت‌هایش درباره دکتر فرهنگی گفت: هر زمان هر فردی که با او همنشین شد دو چیز را از او یاد گرفت، آموزش اساسی و پرورش جدی که باید از مجاهدت‌های این استاد بزرگ تقدیر شایسته‌ای به عمل آورد. 

مجید رضاییان استاد ارتباطات دانشگاه سوره در ابتدای صحبت های خود گفت: من می‌خواهم پیوندی بین ارتباطات و روابط عمومی برقرار کنم، ما وقتی صحبت از علم می‌کنیم چیزی از ذهن متبادر می‌شود و زمانی که از معنویت حرف می‌زنیم چیز دیگری، کار رسانه و مدیریت رسانه این است که فرد نخواند و نداند و کشف کند. مدیریت رسانه قطعاً علمی است که ذات ارتباطات دارد و بخش نرم‌افزاری به سخت‌افزاری‌اش می‌چربد و در پایان تجربه آنها به کشف موارد مورد نظر منجر می‌شود. 

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : تصاویر/ ورود آمریکا به جنگ جهانی اول

وی با اشاره به اینکه مدیر موفق در روابط عمومی کیست، گفت: مدیری در این بخش موفق است که بتواند از پست به بالا هماهنگی‌های لازم را برقرار کند. روابط عمومی‌های امروز در ایران باید هر پنج سال یکبار در سرفصل‌های کتاب ها بازنگری کنند. ما در کشور خودمان تا به حال چند بار این کار را کردیم؟

وی ادامه داد: ما از امثال آقای فرهنگی چقدر استفاده کردیم؟ در همه جای دنیا در دانشگاه‌ها به صورت مستقل تصمیماتی گرفته می‌شود اما در ایران اینگونه نیست، کاش زمانی که می‌خواستیم تجلیل کنیم، تجلیل عملی می‌کردیم. 

این استاد ارتباطات ادامه داد: زمانی که شبکه‌های اجتماعی سراسری شد همهمه‌ای ایجاد شد، شبکه‌های اجتماعی وسیله ارتباطی بودند نه رسانه ارتباطی و جای خالی نقد، جای خالی کشف و معرفت مدتهاست که احساس می‌شود. فکر می‌کنم اگر بخواهیم پیوندی بین مدیریت و رسانه و روابط عمومی برقرار کنیم، همه اینها در دو پله علم، معرفت و کشف وجود دارد و ما باید از علم به معرفت و کشف برسیم که نمونه بارزش پرفسور فرهنگی است. 

در پایان صحبت‌های رضاییان اعلام شد که بیش از ۴۰ درصد سرفصل‌های کتب درسی بازنگری شده است. 

پایان بخش این برنامه نیز تقدیر از استاد فرهنگی با حضور دیگر اساتید اماده در مراسم بود، در این بخش علی‌اکبر فرهنگی به روی سن آمده و ضمن تشکر از برگزاری این مراسم گفت: بسیار خوشحالم که این توفیق نصیبم شد که در محفل شما حضور داشته باشم، بارها این محبت در حق من شده و همیشه از اینکه چرا بیشتر نتوانستم برای کشورم کار کنم شرمسار بودم. 

وی ادامه داد: خیلی‌ها از من می‌پرسند چرا در خارج از کشور نماندی و به ایران آمدی، زندگی فقط زرق و برق و تملک نیست، بخش عمده زندگی مفید واقع شدن است و من همیشه این احساس را در ایران داشتم. سال ۶۲ وقتی به ایران برگشتم چنان ذوقی در چشمان شاگردانم دیدم که پس از سالها تدریس در چشمان دانشجویان خارج از مرزها ندیدم و همین برایم ارزشمند است. 

وی ادامه داد: ما در فرهنگ تکریم، دانشکده فرهنگ و ارتباطات را داریم که پیشرو است و باید بگویم که غرب پا بر زمین دارد و شرق همواره سر بر آسمان دارد و این موضوع به خودی خود توانمندی‌هایی را به ما می‌دهد و ما را مقید می‌کند، ما نیز در دانشگاه‌های ارتباطات و رسانه با پدیده‌های انسانی سر و کار داریم. 

این استاد ارتباطات در ادامه بیان داشت:‌ ارتباطات چیزی جز انسانیت نیست و این انسانیت جزو فرهنگ ایران بوده است و حالا که بحث تغییر سرفصل کتب درستی است، جا دارد روی این ابعاد نیز توجهی داشته باشیم. 

وی ادامه داد: در حال اماده در کلاس‌های درسی رویکرد پارادایمی داریم که در آن از صنعت کشاورزی و عصر پست‌مدرن و پسامدرنیزم استفاده می‌شود که همه جا به یک شکل است. 

منبع:پارس

این خبر را به اشتراک بگذارید :