به گزارش شمس آباد، بیست و سوم ربیع الاول، سالروز ورود حضرت معصومه(س) به شهر مقدس قم می‌باشد که این بانوی گرانقدر در راه رسیدن به برادر بزرگوارشان امام رضا(ع) در شهر قم وفات می‌کنند و در آن شهر مدفون می‌گردند که این اتفاق مایه برکت برای اهالی این شهر می‌شود، و در ادامه این طلب، به برخی از این برکات اشاره می کنیم:

   ۱- گسترش شهر قم
 شهر قم به تدریج از شمال شرقى، به جنوب غربى که محل دفن آن حضرت بود کشیده شد به طورى که حرم فاطمه معصومه(س) که در حاشیه شهر قرار داشت، امروزه در مرکز شهر و در آبادترین قسمت آن واقع است.

 ۲- مورد توجه شدن قم
 توجه پادشاهان و حاکمان و طبقات گوناگون مردم به این شهر و کوچ بسیارى از افراد مشتاق اهل بیت علیهم السلام براى اقامت در آن، به خاطر مدفون بودن حضرت معصومه(س)در این شهر است.

 ۳- استحکام مذهبى قم
 قم از جنبه مذهبى استحکام ویژه‌‏اى یافته و مرکز روحانیت ‏شیعه شد. و عده‏‌اى از بزرگترین علماى شیعه از آنجا برخاسته یا در آن اقامت کردند.

 ۴- کثرت سادات در شهر قم
 بعد از دفن حضرت معصومه(س) عده بسیارى از فرزندزادگان امام حسن(ع) و امام حسین(ع) و موسى بن‏ جعفر(ع) و على بن موسى الرضا(ع) و از فرزندان محمد حنفیه و زید بن على بن الحسین(ع) و اسماعیل فرزند امام صادق(ع) از اطراف به قم روى آورده‌‏اند. از آنجا که این شهر از ابتدا مورد نظر آل على(ع) بوده است و مردم قم نسبت‏ به اولاد پیغمبر(ص) ارادت و علاقه خاصى داشته‏‌اند، به تدریج‏ بعد از ورود حضرت معصومه(ع) از نظر کثرت سادات، موقعیت‏ بى نظیر و یا کم نظیرى یافته است.

 امروزه کثرت سادات قم، به خوبى محسوس و مشهود است و چند محله به نام علویان و سادات است که بیشتر آن‏ها سید هستند، از جمله محله سیدان، محله موسویان و محله موسى سلام بر مردم قم! خداوند شهرهاى آنان را با باران سیراب کند و برکت‏ها را بر آنان نازل کند و بدى‏‌هاى آنان را به خوبى مبدل گرداند. آن‏ها اهل رکوع و سجود و قیام و قعودند. آنان فقیه و دانشمند و اهل درک حقایق و روایت و تمجید نیکو هستند.

 مبرقع و همچنین وجود سادات برقعى و رضوى و چاووشى و غیره نشانگر این حقیقت مى‌‏باشد.

برکات ورود حضرت معصومه(س) به قمشمس آباد.ir/files/fa/news/1396/9/18/7195651_617.jpg" style="display:block; height:350px; margin:10px auto; width:500px" title="برکات ورود حضرت معصومه(س) به قم"/>
 ۵- توجه به امور امامزادگان
 مردم قم از اوایل قرن سوم هجرى که فاطمه معصومه(ع) در قم مدفون شد، در بزرگداشت مقابر اولاد پیامبر(ص) همان سعی را کردند که در زمان حیاتشان از آنان به عمل مى‌‏آوردند. ساختن بناهاى مجلل و بارگاه و گنبد و وقف اموال در این راه از جمله این سعی هاست. در دوره صفویه و قاجاریه، بعضى از جهانگردانى که به ایران آمده و از قم عبور کرده‌‏اند، در سفرنامه‏‌هاى خود امامزادگان قم را وصف نموده و حتى در پاره ‏اى از آن‏ها در تعداد امامزادگان افراط کرده‏‌اند.

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : توصیه های تغذیه ای در مسمومیت غذایی

 ۶- پرورش علماى بزرگ در شهر قم
 یکى دیگر از برکات فاطمه معصومه(ع)، پرورش عالمان و اندیشمندان بزرگ در این شهر مى‏‌باشد که به نام بعضى از آنان اشاره مى‏‌شود:
 – على بن حسین بن بابویه قمى، پدر شیخ صدوق یا صدوق اول;
 – محمد بن على بن بابویه قمى، معروف به شیخ صدوق و نویسنده نزدیک به ۳۰۰ کتاب در اصول و فروع;
 – محمد بن حسن صفار، از یاران نزدیک امام حسن عسکرى(ع);
 – احمد بن اسحاق قمى، وکیل امام عسکرى(ع) در قم و سازنده مسجد معروف امام به دستور آن حضرت;
 – احمد بن ادریس قمى، از محدثان شیعى;
 – زکریا بن آدم، از اصحاب امام رضا(ع);
 – ابوعبدالله محمد بن خالد برقى، ادیب، محدث و نویسنده کتاب‏هاى مهمى همچون: التنزیل و التعبیر، کتاب العلل، کتاب یوم و لیله.

 – احمد بن محمد بن خالد برقى، منسوب به برقرود قم و نویسنده کتاب‏هاى فراوانى همچون: المحاسن، کتاب التبلیغ و الرساله، کتاب التراحم و التعاطف، و سایر تالیفات وى که به ده‏ها جلد بالغ مى‌‏شود.

 – على بن ابراهیم قمى، مفسر معروف;
 – خواجه نصیر الدین طوسى جهرودى معروف به استاد البشر و از افتخارات جهان اسلام;
 – صدر المتالهین شیرازى، که آثار برجسته فلسفى از جمله: اسفار اربعه، شواهد الربوبیه، شرح کافى و… را پدید آورد;
 – ملا عبد الرزاق لاهیجى، فیلسوف وحکیم نامدار شیعه در قرن ۱۱ و صاحب کتاب‏هاى شوارق الالهام و گوهر مراد;
 – حاج ملا مهدى قمى نراقى، نویسنده جامع السعادات;
 – میرزا ابوالقاسم قمى (میرزاى قمى)، صاحب قوانین و داراى کرامات بى شمار.
 وصدها عالم و دانشمند و شاعر و وزیر و مورخ و رجال علمى و مردان سیاست و وزارت از این خطه ظهور نموده‌‏اند که تفصیل آن در جاى خود بیان شده است.

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : ۳۹ مرگ ناشی از سوء مصرف مواد مخدر در چهارمحال و بختیاری

برکات ورود حضرت معصومه(س) به قمشمس آباد.ir/files/fa/news/1396/9/18/7195652_571.jpg" style="display:block; height:300px; margin:10px auto; width:500px" title="برکات ورود حضرت معصومه(س) به قم"/>
 ۷- حوزه علمیه قم
 یکى دیگر از برکات مزار مقدس بانوى دو عالم، حضرت معصومه(ع) در شهر قم، رونق بردن حوزه علمیه مى‏‌باشد. تاریخ این کانون علم و فقاهت‏ به قرن‏ها قبل بر مى‌‏گردد. ابراهیم بن هاشم قمى، سعد بن عبدالله قمى، احمد بن اسحاق قمى، على بن بابویه قمى و ده‏ها محدث و عالم شیعى از اوایل قرن سوم هجرى به بعد، زمینه گسترش علم و ادب و حدیث را در این شهر ایجاد کرده بودند.
 هجرت ملاصدرا فیلسوف نامى شیعه به قم چهره دیگرى به این حرکت داد. سکونت مرحوم فیض کاشانى در قم و تاسیس مدرسه فیضیه در جوار حرم مطهر حضرت معصومه علیها السلام، رشد فکرى و فضاى علمى این شهر را دگرگون نمود.

 این رشد علمى همچنان رو به بالندگى بود تا در سال ۱۳۱۵ شمسى مرحوم شیخ عبدالکریم حائرى پرچمدار علم و فضیلت از اراک به قم آمده و روحى تازه به کالبد این کانون فقاهت و معنویت دمید. اقبال آیت الله العظمى بروجردى رحمه الله به قم، فعالیت‏هاى فرهنگى واجتماعى را در این شهر تسریع نموده و همچنین ورود مراجع و دانشمندان بزرگ شیعى و همراهى آنان با حرکت‏ حوزه علمیه در شکوفائى آن نقش به سزایى داشت.

 امروزه به برکت معنوى حضرت فاطمه معصومه علیها السلام، مجمع بزرگى از مراجع، آیات عظام و فقیهان و مجتهدان در این شهر نورانى و ملکوتى ایجاد شده است که مورد توجه جهانیان مى‏باشد.
 هم اکنون خیل عظیمى از طلاب و دانش پژوهان علوم اسلامى در این حوزه مقدسه به تحصیل و تدریس اشتغال دارند که با زعامت مراجع تقلید و تدبیر مدیریت‏حوزه علمیه قم برنامه ریزى‏هاى خاصى براى توسعه و بارور نمودن هرچه بیشتر علوم اسلامى و تخصصى نمودن آن در حال انجام است که آینده روشن و بالنده‏ترى را نوید مى‌‏دهد. لازم به ذکر است این زمانى مى‏رسد که از قم علم و دانش به دیگر شهرها از شرق تا غرب عالم منتشر مى‏شود، تا جایى که این شهر اسوه و الگوى شهرهاى دیگر گشته و هیچ کس در روى زمین باقى نمى‏‌ماند که از قم به او بهره‌‏هاى علمى و دینى نرسد تا آنکه زمان ظهور حجت‏ خدا و قائم ما فرا رسد.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - ۷ راهکار برای قضا نشدن نماز صبح فرزندان

 رونق علمى شهر قم را امام صادق علیه السلام ده‏ها سال قبل از ورود حضرت معصومه علیها السلام به شهر قم، پیش بینى کرده و فرموده بود: «زمانى مى ‏رسد که از قم علم و دانش به دیگر شهرها از شرق تا غرب عالم منتشر مى‏ شود، تا جایى که این شهر اسوه و الگوى شهرهاى دیگر گشته و هیچ کس در روى زمین باقى نمى‏ماند که از قم به او بهره‏هاى علمى و دینى نرسد تا آنکه زمان ظهور حجت‏ خدا و قائم ما فرا رسد» .

 ۸- انقلاب اسلامى ایران
 از مهم‏ترین ویژگى‏هاى شهر قم و آثار و برکات حضرت معصومه(ع) تشکیل هسته‏‌هاى مرکزى انقلاب اسلامى ایران در این نقطه حساس کشور مى‏‌باشد. شهر قم بستر قیام و انقلاب و پرورشگاه بنیانگذار جمهورى اسلامى ایران است.

 اکثر حوادث انقلاب اسلامى با این شهر مرتبط بوده است و البته به وقوع چنین حادثه‏‌اى در شهر قم در گفتار ائمه اطهار(ع) نیز اشاره شده است و روایت معروف حضرت کاظم علیه السلام در این مورد، قابل انطباق با انقلاب اسلامى ایران است. مطمئنا اگر انقلاب با عظمت اسلامى – که از شهر قم ریشه گرفته و موج آن تمام نقاط عالم را تحت تاثیر قرار داد – مصداق منحصر به فرد این گفتار زیبا نباشد، حتما یکى از مصادیق آن خواهد بود; چراکه ویژگى‏هاى مورد ستایش امام هفتم(ع) دقیقا در مورد رهبر و مردم ایران صادق مى‏‌باشد. آن ویژگى‏‌ها عبارتند از:

 ۱- رهبر آنان مردى از اهل قم است.
 ۲- رهبر آنان مردم را به سوى حق مى‏خواند.
 ۳- پیروان و طرفداران او وصیت و استقامتى قوى و آهنین دارند.
 ۴- خستگى در آنان راه ندارد.
 ۵- طوفان‏‌هاى حوادث آنان را متزلزل نمى‏‌کند.
 ۶- توکل بر خدا دارند.
 ۷- به خاطر پارسایى پیروزند.

 متن روایت چنین است که امام موسى کاظم علیه السلام فرمود: «رجل من اهل قم یدعوا الناس الى الحق، یجتمع معه قوم کزبر الحدید، لاتزلهم الریاح العواصف و لا یملون من الحرب و لایجبنون و على الله یتوکلون والعاقبه للمتقین»; مردى از اهل قم [به پا مى‏خیزد و] مردم را به حق فرا مى‏‌خواند. گروهى به یارى او بر مى‏خیزند که مانند قطعه‏هاى آهن هستند، تندبادها [ى حوادث و مشکلات] آنان را متزلزل نمى‏‌کند و از جنگ خسته نمى‏‌شوند و نمى‏‌ترسند و بر خدا توکل مى‏‌کنند. پیروزى نهایى از آن پرهیزکاران است‏» .
 
منبع:شمس آباد

این خبر را به اشتراک بگذارید :