زلزله فاجعه آمیز کرمانشاه خارج از حاشیه‌های سیاسی که در برداشت، نکات ظریف و جدیدی را نشان داد که با پیشرفت تکنولوژی و گسترده شدن فضای مجازی به وجود آمده است. حضور سلبریتی‌ها در این فضا به‌منظور مدد رسانی، یکی از مسائل بسیار پررنگ و البته حاشیه‌برانگیز زلزله اخیر بود که البته کماکان ادامه دارد و همچنین موافقان و مخالفان بسیاری هم دارد.

میلیاردها تومان مدد‌های نقدی و غیرنقدی بوسیله افراد مشهور اجتماع‌آوری شده

پیش از این درباره مدد‌ها و امدادرسانی‌های برندهای مطرح و شرکت‌های گوناگون گفتیم، اما موضوع سلبریتی‌ها و فراخوان‌های آنها برای دریافت مدد‌های مردمی نقدی و غیرنقدی نیز وزنه سنگینی در امدادرسانی زلزله اخیر بود که با استقبال عموم مخاطبین و طرفداران آنها همراه شد.

توییت جنجالی مهناز افشار باعث مدد‌های بسیاری در این زمینه از سوی برخی مردم شد و البته واکنش‌های مثبت و منفی زیادی داشت.

به عنوان مثال «علی دایی» توانسته ۶ میلیارد و ۲۸۸ میلیون تومان به همراه ۱۵ خاور از مدد‌های غیرنقدی را تا به امروز اجتماع کند و یا «صادق زیباکلام» خود به تنهایی ۴ میلیارد تومان از سرتاسر  ایران مدد‌های مالی دریافت کرده است. افراد دیگری چون نیکی کریمی نیز توانستند با ایجاد کمپین‌هایی در فضای مجازی از مردم مدد‌های نقدی‌شان را بگیرند و بنا به گفته خودشان در راستای بهود اوضاع کرمانشاه آن را خرج کنند. بسیاری از سلبریتی‌ها نظیر رامبدجوان نیز با مدد سامانه *۷۸۰# نزدیک به ۳ و نیم میلیارد تومان اجتماع‌آوری کردند.

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : اگر فرزند دوقلو می خواهید...

تراکنش‌های مالی اینترنتی به امر مدد‌رسانی مالی سرعت داد

فضای مجازی و ایجاد کمپین‌های مردمی بوسیله سلبریتی‌ها نکات مثبتی را با خود به همراه داشته است. مهم‌ترین این نکات اینست که این اقدامات باعث شده تا نگاه جدی‌تری به این فضاها شود و نگاه منفی برخی افراد به آن کمی منصفانه‌تر و بهتر شود. ایجاد تراکنش‌های اینترنتی نیز در این راه توانست در کمترین زمان و بدون اتلاف وقت هموطنان، مدد‌های مالی زیادی را اجتماع کند.

مدد‌های سلبریتی‌ها بازتاب بین‌المللی هم داشته و بازیگر کره‌ای معروف «لی یانگ آئه» که با سریال جواهری در قصر (یانگوم) در ایران معروف است هم مبلغ ۴۵ هزار دلار به زلزله‌زدگان کرمانشاه مدد کرده که بوسیله سفیر کره‌جنوبی در ایران به نهادهای مربوطه داده شده است.

تمامی این افراد با مدد شبکه‌های اجتماعی که در راس آن نام اینستاگرام می‌درخشد، توانستند این مبالغ و مدد‌ها را اجتماع‌آوری کنند که این مسئله نشان از پیشرفت فرهنگ مردم در استفاده از شبکه‌های اجتماعی در مواقع حساس را می‌دهد. «پویا فراهانی»، روانشناس، درباره علت استقبال مردم از این کار سلبریتی‌ها و همچنین مشکلات آن به دیجیاتو می‌گوید:

«دلیل استقبال مردم مطمئنا به عدم اعتماد مردم به برخی‌ نهادها بر می‌گردد. خاطره تلخی که از زلزله بم به یاد مردم مانده که تا مدت‌ها پس از زلزله، چادرهایی با مارک آمریکایی در میادین شهر فروخته می‌شد که دلالت بر نرسیدن مدد‌ها به مردم زلزله‌زده داشت. در این بین برای بازپس زدودن اعتماد مردم راهی به جز حضور سلبریتی‌ها به ذهن نمی‌رسد چرا که این افراد مشهور و معمولا ثروتمند، توانستند با ایجاد اکانت‌هایی در شبکه‌های مجازی رابطه خوبی با مخاطبین خود ایجاد کنند.البته حضور سلبریتی‌ها و استفاده آنان از فضای مجازی برای مدد‌رسانی مردمی یک اتفاق نیک بود که متاسفانه مثل اکثر اتفاقات خوب کشورمان، اندکی به بیراهه هم کشیده شد.»

فراهانی از اتفاقات ناخوشایند پیش‌آمده در این امر هم غافل نمی‌ماند و رفتار برخی از افراد مشهور را دور از شان وقایع تلخ اخیر می‌داند. به نظر می‌رسد اشارات این کارشناس به رفتار برخی از این افراد مشهور برمی‌گردد که باعث واکنش بسیاری از کاربران شده است.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - موتورسوارانی که به هیچ صراطی مستقیم نیستند

سلفی زدودن برخی از بازیگران مشهور با افراد زلزله‌زده و یا خانه‌های خراب شده، یکی از این مسائل ناخوشایند است که بوسیله افرادی چون «نویدمحمدزاده» و یا «کتایون ریاحی» و دیگر بازیگران صورت گرفته است. همچنین ساخت کلیپ‌هایی که در آن نوعی اغراق و مصنوعی بودن موج می‌زند بوسیله خواننده مطرح کشورمان «حافظ ناظری» در این روزها در بین کاربران توییتری واکنش‌های تندی را در پی داشته است.

منتشر شدن سلفی با این پیرمرد زلزله‌زده که پیش‌تر ویدویی کوتاه و دردناک از او منتشر شده بود ناراحتی برخی از کاربران را در پی داشت.

در این میان اتهام‌زنی خواننده زیرزمینی ایرانی (امیرحسین مقصودلو) و اظهار نظرات عجیب و غریب وی مبنی بر متهم کردن مردم این مناطق و مسبب دانستن خود آنها در وقوع زلزله و همچنین نگاه‌های تند سیاسی برخی بازیگران و افراد مشهور به این قضیه نیز از دیگر موضوعاتی بودند که ناراحتی کاربران را در پی داشتند چرا که از نظر این کاربران، در این مواقع بحرانی مدد‌رسانی حرف اول را می‌زند و دعواهای سیاسی باید به زمان دیگری موکول شود.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : ۵ سیگنال فضایی ناشناخته که هیچکدام از سوی موجودات فضایی نبود

شما چطور؟ آیا موافق حضور سلبریتی‌ها در این مواقع بحرانی و استفاده آنها از فضای مجازی برای سرعت بخشیدن در اقدامات مدد‌رسانی خود هستید یا نظر دیگری دارید؟ چه رفتاری از این افراد را نپسندیدید؟ آن را با ما در میان بگذارید.

این خبر را به اشتراک بگذارید :