در جدیدترین لیستی که “Cable” از قیمت و سرعت اینترنت در جهان منتشر کرده است، اطلاعات بسیار جذابی از وضعیت اینترنت ایران و جایگاه آن به چشم می‌خورد.

اینترنت سریع و مقرون به صرفه، از نیازهای اولیه و اساسی در زندگی مدرن امروزی است. همانند یک سیستم آموزشی موثر، اگر کشوری نسبت به دسترسی شهروندان خود اطمینان نداشته باشد، آینده خوبی پیش روی آن نخواهد بود. از این رو، جدیدترین اطلاعات Cable.co.uk از قیمت و سرعت اینترنت در جهان ، تصویر جالبی از عملکرد کشورهای مختلف را پیش روی کاربران قرار می‌دهد.

گزارش جدید کمیسیون علم و فناوری برای توسعه سازمان ملل متحد نشان می‌دهد تاثیرات اقتصادی و اجتماعی اینترنت، بسیار بیشتر از جهش‌های پیشین همچون تلفن و اتصالات کم‌سرعت بوده “و شکاف دیجیتال موجود در حال تبدیل شدن به شکاف دانش است.” در واقع محدوده اطلاعات و دانش فنی در زمینه‌های آموزشی، علمی، بهداشت و منابع سیاسی برای افرادی که از طریق اینترنت به آنها دسترسی دارند، نزدیک نامحدود است؛ در حالی که سایر افرادی که به اینترنت دسترسی ندارند، از این جامعه اطلاعاتی نیز محروم می‌شوند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : لامبورگینی؛ از تولید تراکتور تا سوپراسپرت‌های حیرت‌انگیز!

در سطح کلان، فواید اقتصادی پهنای باند را نمی‌توان نادیده گرفت. یکی از تحقیق‌های World Bank در سال ۲۰۰۹ نشان می‌دهد در کشورهای توسعه‌یافته و در حال توسعه، به ازای هر افزایش ده درصدی نفوذ اینترنت، تولید ناخالص داخلی نیز ۱٫۳۸ درصد افزایش پیدا می‌کند.

به همین جهت، اطلاعات منتشرشده از طریق این وب‌سایت انگلستانی می‌تواند برای کشورهای مختلف، سازمان‌ها و شرکت‌های فعال در این حوزه کارآمد باشد.

سرعت اینترنت در جهان

بررسی قیمت و سرعت اینترنت در جهان

میانگین سرعت اینترنت

اطلاعات زیر طی ۱۲ ماه تا دهم می ۲۰۱۷، از طریق بیش از ۶۳ میلیون تست سرعت پهنای باند که بوسیله “M-Lab” انجام شده، اجتماع‌آوری شده است. “M-Lab” در مشارکت بنیاد آمریکای نوین، “PlanetLab” از دانشگاه پرینستون، “Google Open Source Research” و دیگر حامیان شکل گرفته است.

قرارگیری سنگاپور در ابتدای این لیست چندان عجیب نبوده و درعوض، اختلاف سرعت آن با دیگر کشورها اهمیت زیادی دارد. میانگین سرعت دانلود در سنگاپور، دو برابر سرعت بلژیک با رتبه هشتم و نزدیک به سه برابر میانگین سرعت دانلود در آمریکا با رتبه بیست و یکم است.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - رئیسی: نشاط جوانان محدود به "شادی‌های ناسالم غربی" نیست

با توجه به اعداد موجود در لیست، اختلاف سرعت ۳۷ درصدی سنگاپور با سوئد که در جایگاه دوم قرار دارد، بسیار جالب بوده و نشان می‌دهد که چرا استارتاپ‌های آسیایی عموما تمایل به تاسیس مقر خود در این کشور دارند.

استرالیا یکی از کشورهایی است که به خاطر عملکرد ضعیف شبکه پهنای باند ملی (NBN)، احتمالا مورد سرزنش کاربران قرار خواهد گرفت.

بزرگ‌ترین پروژه زیرساخت این کشور با هدف ارائه سرعت ۱ گیگابیت بر ثانیه، کلید خورده و با اینکه هنوز کامل نشده است، میانگین سرعت دانلود ۷٫۷ مگابیت بر ثانیه آن، استرالیا را در رتبه پنجاه و پنجم، بعد از کشورهایی همچون کنیا، تایلند، بلغارستان و مولداوی و همین‌طور بالاتر از مکزیک، یونان و مقدونیه قرار می‌دهد. در مقایسه، میانگین سرعت دانلود در سنگاپور، هفت برابر این میزان در استرالیا است.

ایران در رتبه بندی سرعت اینترنت در جهان ، در جایگاه ۱۳۳ از میان ۱۸۹ کشور قرار دارد.

در ادامه می‌توانید جدول مربوط به سرعت اینترنت در سایر کشورها را مشاهده کنید:

سرعت اینترنت در جهان

قیمت اینترنت

اطلاعات زیر طی دوره ۱۱ آگوست ۲۰۱۷ تا ۱۲ اکتبر ۲۰۱۷، از طریق ۳۳۵۱ بسته پهنای باند اختصاصی بوسیله “BDRC Continental” اجتماع‌آوری و بوسیله Cable.co.uk تحلیل شده است.

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : کدام گوشی‌سازها در برابر آپدیت های اندروید بهتر عمل می‌کنند؟

با توجه به اهمیت بسیار بالای عرضه اینترنت مقرون به صرفه و بدون در نظر بردن وضعیت توسعه تکنولوژیکی به عنوان یک ملت، احتمالا تصور می‌کنید کشورهای توسعه‌یافته به قیمت اینترنت توجه داشته و مانع افزایش قیمت می‌شوند. ولی این‌گونه نبوده و به نظر می‌رسد میانگین قیمت اینترنت در کشورهایی همچون آمریکا، کانادا، استرالیا و نیوزلند، بر اساس استطاعت بازار و توانایی کاربران در پرداخت، تعیین می‌شود.

همچنین با تکیه بر تحقیق دو شرکت انگلستانی، ارزان ترین اینترنت متعلق به ایران بوده و کاربران برای استفاده از خدمات، ماهانه ۵٫۳۷ دلار پرداخت می‌کنند که در مقایسه با سایر کشورها ناچیز است:

سرعت اینترنت در جهان

نسبت سرعت به هزینه

در پایان با تقسیم سرعت بر هزینه، می‌توان به معیار بسیار خوبی برای ارزش سرویس اینترنت در کشورهای مختلف دست پیدا کرد. برای این جدول، تنها اطلاعاتی که نتایج آنها دقیق بوده، استفاده شده است.

در این بخش، ایران در رتبه ۴۵ از ۱۳۳ قرار دارد:

سرعت اینترنت در جهان

این خبر را به اشتراک بگذارید :