ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا شامگاه جمعه در جریان اعلام استراتژی تازه خود در قبال ایران، مرتکب یک اشتباه استراتژیک شد و خلیج‌پارس را با نام مجعول بر زبان آورد.

 پارس در اسناد معتبر" alt="خلیج‌پارس در اسناد معتبر" style="border: medium none;" width="600" height="437"/>

 

ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا شامگاه جمعه در جریان اعلام استراتژی تازه خود در قبال ایران، مرتکب یک اشتباه استراتژیک شد و خلیج‌پارس را با نام مجعول بر زبان آورد. گرچه سایت کاخ سفید در انتشار متن کامل سخنان وی به‌جای عنوان مجعول که از سوی ترامپ استفاده شد، از «خلیج‌پارس» استفاده کرد.

 

ترامپ در واقع روی بد جایی دست گذاشت. «خلیج‌پارس» برای ایرانیان چیزی در حد نام‌خانوادگی است. اشتباه او در سخنرانی جمعه علاوه بر اینکه باعث شد حسن روحانی همتای ایرانی‌اش او را به مطالعه جغرافیا توصیه کند، موجی از انتقادات و محکومیت‌ها از سوی کاربران ایرانی فضای مجازی را در پی داشت.

 

اما آنچه در ادامه می‌بینید، برخی نقشه‌های کمتر انتشاریافته درباره تاریخچه خلیج‌پارس است؛ نقشه‌هایی که موسسه فرهنگی موزه‌های بنیاد مستضعفان به‌عنوان یکی از مهم‌ترین نهادها در زمینه خلیج‌پارس‌شناسی با در اختیار بردن حدود ۱۰۰ سند مرتبط با خلیج‌پارس، در اختیار ما گذاشته و تابلو‌ای محکم دال بر حقانیت نام خلیج‌پارس برای جهانیان است؛ سه نقشه که یکی از آنها به‌دستور خود کنگره آمریکا تهیه شده است! البته قدیمی‌ترین نقشه موجود خلیج‌پارس در این موسسه، متعلق به اوایل قرن ۱۷ میلادی (۱۶۲۲) است.

نقشه شماره ۱:

این نقشه رسمی آمریکایی به‌دستور کنگره ایالات‌متحده آمریکا و در اواخر قرن نوزدهم میلادی (۱۸۹۳) تهیه شده است که نام صحیح و استاندارد جغرافیایی خلیج‌پارس در آن مشخص است.

نقشه شماره ۲:
این نقشه فرانسوی که در سال ۱۷۶۶ و بواسطه کارتوگراف فرانسوی (بول BOLL) تهیه شده است، علاوه بر ذکر نام استاندارد جغرافیایی و صحیح خلیج‌پارس، جزایر ایرانی سه‌گانه تنب بزرگ و کوچک و ابوموسی را نیز متعلق به ایران نشان داده است.

نقشه شماره ۳:
این نقشه فرانسوی به‌دست کارتوگراف و دریانورد مشهور (دانویل Danville) در سال ۱۷۵۸ تهیه شده است که علاوه بر ذکر نام صحیح خلیج‌پارس، جزایر سه‌گانه تنب بزرگ و کوچک و ابوموسی را نیز متعلق به ایران نشان داده است.

«دریای پارس» بر کتیبه سوئز
هیچ سندی ندارند، اما هرازگاهی نام «خلیج‌پارس» را به شکل جعلی آن به زبان می‌آورند و با استفاده از عنوانی موهوم و مجعول، می‌خواهند جلب توجه کنند؛ شاید از سند ۲۵۰۰ ساله در موزه لوور دال بر موجودیت خلیج‌پارس اطلاع ندارند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - فضیلت و آداب ماه مبارک رمضان

 

مدال‌های جنگجویان آمریکایی یا سنگ قبر مبارزانشان و حتی نوشته‌ها و نسخه‌های خطی ایرانی، عربی و لاتین، از مهم‌ترین اسناد برای تایید سندیت نام «خلیج‌پارس»‌ هستند. حالا تصور کنید یکی از قدیمی‌ترین اسناد درباره خلیج‌پارس، حدود ۲۵۰۰ سال پیش در مصر و در «کانال سوئز» حک شده و اکنون در موزه لوور خودنمایی می‌کند. علی شهیدی، ایران‌شناس و مدرس دانشگاه تهران، کتیبه داریوش در کانال سوئز را یکی از قدیمی‌ترین منابع در تاریخ می‌داند که نام خلیج‌پارس را تا امروز زنده نگه داشته است.

او در گفت‌وگو با «شمس آباد» تصریح کرد: معمولا کتیبه‌های هخامنشی به جز چند کتیبه، اکثرا سه‌زبانه و به زبان‌های پارسی باستان، ایلامی و بابلی نوشته شده‌اند. کتیبه به‌دست آمده‌ای نیز که در داخل مرزهای امروزی ایران وجود ندارد، سال‌ها قبل در شمال آفریقا و در مصر پیدا شد که امروز به‌دلیل محتوای آن، به کتیبه سوئز (کانال سوئز) مشهور است.

 

شهیدی با بیان اینکه متن این کتیبه از زبان داریوش بزرگ هخامنشی نوشته شده و محتوای آن به ساخت آبراه یا کانالی اشاره می‌کند که این آبراه یا کانال، دریای سرخ را به رود نیل وصل می‌کند، می‌گوید: این راه آبی از خلیج‌پارس به مصر می‌رسد و برای کوتاه شدن مسیر در پایان مسیر آبی کانالی حفر شده است. 

 

وی با تاکید بر اینکه تعاریف ۲۵ قرن پیش با امروز متفاوتند، ادامه می‌دهد: داریوش بزرگ ۲۵ قرن پیش در کتیبه هخامنشی گفته است: «فرمان دادم که آبراهی بکَنَند از رودی به نام نیل، تا دریایی که از پارس می‌آید.». این یک سرنخ جالب تاریخی است که منظور هخامنشیان، دریایی است که «از پارس می‌آید»، جمله‌ای که جای دقیق آن را بیان می‌کند.

وی معادل امروزی دریای پارس را همان خلیج‌پارس می‌داند و می‌گوید: «دریایی که از پارس می‌آید»، بسیار فراتر از خلیج‌پارس امروزی بوده است. خلیج‌پارس امروزی، دریای عمان و بخشی از اقیانوس هند را که در این مسیر است به همراه دریای سرخ تا آبراهی که به نیل وصل می‌شود، شامل می‌شده است.

 

او با بیان اینکه در طول تاریخ به مرور بخش‌هایی از این مسیر، نام‌های دیگری به خود می‌گیرند، ادامه می‌دهد: در نقشه‌های کهن، به دریای پارس، بحرالفارسی، خلیج‌پارس و دریای پارس نیز گفته می‌شد.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : رفتار فعلی ترامپ عقب‌گرد به دوران ناموفق بوش پدر و پسر است/ تنها نتیجه خروج از برجام، بی‌اعتباری است/ جهان باید در برابر جنایت علیه مسلمانان، مقابل دولت میانمار بایستد

 

  شهیدی همچنین با اشاره به اینکه روی کلمه «دریای عمان» در قطب‌نماهایی که در سرزمین‌های عربی ساخته شده، کلمه «بحر پارسی» نوشته شده، ادامه می‌دهد: تا سده‌های گذشته و حتی تا اوایل سده اماده بسیاری از این آثار در منطقه جنوب خلیج‌پارس اعتبار داشته‌اند.  این مدرس دانشگاه تاکید می‌کند: کتیبه ایرانی داریوش بزرگ در سوئز، قدیمی‌ترین اثری است که از لفظ «دریای پارس» استفاده کرده، با قدمتی نزدیک به ۲۵ قرن، یعنی از ۲۵۰۰ سال پیش یک متن با این نام وجود دارد.

مسیر کانال سوئز و مکان قرارگیری کتیبه روی نقشه
شهیدی در ادامه با اشاره به نقشه‌های زیادی که در طول تاریخ دوره اسلامی به پارسی و عربی با نام «بحرالفارسی» وجود داشته‌اند، ادامه می‌دهد: کتیبه «کانال سوئز» امروز در موزه لوور قرار دارد و البته در طول تاریخ آسیب‌هایی دیده بوده که باستان‌شناسان و متخصصان زبان‌های باستانی دست به‌دست هم دادند تا قطعات را کنار یکدیگر قرار دهند.

 

  وی ادامه می‌دهد: بخش‌هایی از متن کتیبه آسیب‌دیده که با توجه به نوع خط آن، بخش‌های ریخته شده به مدد متن کتیبه‌های دیگر بازسازی شده‌اند.  شهیدی تاکید می‌کند: این کتیبه شهرت جهانی دارد و مورخان و باستان‌شناسان جهان از وجود و محتوای آن آگاهند. حفر کانال سوئز در قرن هفتم قبل از میلاد بواسطه دومین فرعون مصر از سلسله بیست‌وششم به نام «نکو» آغاز شد، اما به دلیل بروز مشکلات این کار به پایان نرسید، تا اینکه یک قرن بعد بار دیگر به‌دستور داریوش ساخته و مورد بهره‌برداری قرار گرفت. سه کتیبه از داریوش به یادبود ساخت این کانال در ۳۳ کیلومتری شمال سوئز در ساحل غربی کانال فعلی پیدا شده‌اند.

روی یکی از کتیبه‌های کوچک نوشته شده: «من، داریوش، شاه بزرگ، شاه شاهان، شاه کشورهای دارای همه گونه مردم، شاه در این زمین بزرگ دور و دراز، پسر ویشتاسپ هخامنشی.» و در کتیبه بزرگ‌تر با ۱۲ سطر به‌دستور داریوش برای حفر کانال اشاره شده است؛ «من پارسی هستم.

 

از پارس مصر را گرفتم. من فرمان کندن این جوی (ترعه) را دادم، از رودخانه‌ای به نام نیل که در مصر جاری است تا دریایی که از پارس می‌رود. پس از آن این جوی کنده شد، چنانکه فرمان دادم و کشتی‌ها از مصر از میان این جوی به سوی پارس روانه شدند، چنانکه میل من بود.»

تقدیر آمریکایی‌ها از سربازانشان با مدال خلیج‌پارس
پس از پایان جنگ ایران و عراق، آغاز یورش ارتش عراق به کویت در مردادماه ۱۳۶۹ بود. اما چون عراق با این یورش موجب بروز بحرانی بین‌المللی شد و اخطار شورای امنیت را نپذیرفت، آمریکا با ائتلافی از کشورهای دیگر به کویت و سپس به عراق یورش کرد و ارتش عراق را از کویت بیرون راند.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : مقام ارشد اطلاعاتی آمریکا درباره جنگ بالقوه بین حزب‌الله و اسرائیل زنگ خطر داد

 

به پایان رسیدن جنگ بین این دو کشور حدود دو سال زمان برد، پس از آن ارتش آمریکا در سال ۱۳۹۲ از سربازانی که در این جنگ که به نام «جنگ خلیج‌پارس» شهرت یافته بود شرکت کرده بودند، با مدالی که نام خلیج‌پارس (Persian Gulf) بر آن حک شده بود تقدیر کرد و این مدال را به گردنشان انداخت.

 

دور این مدال کلمه «Persian Gulf Veterans National Medal» به معنای «مدال ملی سربازان جنگ خلیج‌پارس» نقش بسته و در مرکز آن توضیح داده شده که «مدال ملی رزمندگان خلیج‌پارس، ویژه مردان و زنان نیروهای مسلح ایالات‌متحده که در جنگ خلیج‌پارس به کشورشان خدمت کردند.»

نسخ کهن چه می‌گویند
«مسالک و ممالک» نیز از نفیس‌ترین نسخ خطی اثر ابواسحاق ابراهیم بن محمد پارسی اصطخری در زمینه تاریخی و جغرافیایی است که در قرن چهارم هجری قمری (۱۰ میلادی) نوشته شده است.

 

این اثر نقشه شهرها و کشورها، راه‌های ارتباطی و نقشه، موقعیت ممالک، کوه‌ها و دریاها را مشخص کرده که از مهم‌ترین نقشه‌های این کتاب می‌توان به موقعیت و نام خلیج‌پارس با عنوان «بحر صوره پارس» اشاره کرد. این نسخه خطی دوم دی ماه ۱۳۸۷ در فهرست کمیته ملی حافظه جهانی یونسکو و به شماره ۱۰۰۵ به ثبت رسیده و اکنون در موزه دوران اسلامی، موزه ملی ایران نگهداری می‌شود.

 

پارس در اسناد معتبر" alt="خلیج‌پارس در اسناد معتبر" style="border: medium none;" width="650" height="798"/> 

 

 مسیر کانال سوئز و مکان قرارگیری کتیبه روی نقشه

 

 پارس در اسناد معتبر" alt="خلیج‌پارس در اسناد معتبر" style="border: medium none;" width="663" height="670"/>

 

تقدیر آمریکایی‌ها از سربازانشان با مدال خلیج‌پارس

 

پارس در اسناد معتبر" alt="خلیج‌پارس در اسناد معتبر" style="border: medium none;" width="650" height="449"/> 

 

کهن‌ترین سند تاریخی و جغرافیایی با نام «خلیج‌پارس»

 

پارس در اسناد معتبر" alt="خلیج‌پارس در اسناد معتبر" style="border: medium none;" width="650" height="505"/> 

 

نقشه شماره ۲

پارس در اسناد معتبر" alt="خلیج‌پارس در اسناد معتبر" style="border: medium none;" width="663" height="379"/> 

 

 نقشه شماره ۳

 

منابع: سایت مورخان
صوره الارض، ابن حوقل

این خبر را به اشتراک بگذارید :