ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی به انحصار تلگرام در ایران اشاره کرد و از دستور رئیس جمهور برای خروج از فضای انحصار خبر داد. همچنین وی گفت در سال ۹۷ فضای مجازی ملی می‌شود.

در شرایطی که این روزها خبرهای ضد و نقیضی در مورد فیلتر شدن تلگرام تا پایان فروردین‌ماه به گوش می‌رسد، امروز ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی در جدیدترین مصاحبه‌ی خود صحبت‌هایی را مطرح کرد که نشان از قطعی بودن فیلترینگ Telegram دارد و به نظر می‌رسد قرار است پیام رسان های داخلی جایگزین این اپلیکیشن پیام رسان روسی در کشورمان شوند. در ادامه، متن مصاحبه فیروزآبادی را مرور خواهیم کرد.

ابوالحسن فیروزآبادی

دستور رئیس جمهور برای خروج از انحصار پیام رسان‌ها

دبیر شورای عالی فضای مجازی ضمن اشاره به انحصار پیام رسان تلگرام در ایران، تاکید کرد که خروج از این انحصار دستور رئیس جمهور است. فیروزآبادی گفت امروز در جلسه‌ای که با رئیس جمهور داشتیم، بحث خروج از انحصار در پیام رسان‌ها را مطرح کردند و با وجود این که به طور مشخص نامی از تلگرام نبردند، اما فقط این پیام رسان در ایران انحصار دارد.

فضای مجازی ملی می‌شود

وی در خصوص برنامه‌های سال ۹۷ شورای عالی فضای مجازی گفت بیشتر تمرکز ما بر روی ساماندهی فضای مجازی بر اساس سند الزامات شبکه ملی اطلاعات است و مدیریت و امنیت فضای مجازی و اقتصاد این فضا باید ملی شود. فیروزآبادی به اقدام شرکت‌های بزرگی چون آمازون و اوبر در ورود به اقتصادهای کشورهای مختلف بدون در نظر بردن منافع آن کشورها اشره کرد و گفت این شرکت‌ها تا به حال با موانعی برای جابجا کردن پول مواجه بودند، اما تلگرام جدیدا ارز رمزنگاری شده‌ای را ایجاد کرده که با سرعت جابجا می‌شوند و فضای اقتصادی دنیا را برای مداخله عظیم آماده می‌کنند. این اتفاق، نوعی استعمار نوین است و در این شرایط، همه دنیا را در ایده‌آل خود به کارگران شرکت‌های بزرگ تبدیل می‌کنند. بنابراین این موضوع در شورای عالی فضای مجازی با همکاری بانک مرکزی و نهادهای پولی مورد بررسی قرار خواهد گرفت. وی در ادامه یادآور شد تمام شرکت‌های بزرگی که بیگ اکونومی یا اقتصاد بزرگ را دنبال می‌کنند، این کار را از طریق پلتفرمی پیش می‌برند و حالا تلگرام که حتی یک شرکت نیست و فاقد نشانی شرکت و سهامدار است، این پلتفرم را ارائه کرده است.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : تصاویر/ با آکروبات‌باز دریای عرب آشنا شوید

تلگرام

دبیر شورای عالی فضای مجازی با تاکید بر این که تلگرام می‌خواهد سکوی پیام رسان را به سکوی اقتصادی تبدیل کند، بیان کرد:

تلگرام در دو بخش ارتباطی از طریق گروه‌ها و رسانه‌ای از طریق کانال‌ها فعالیت داشته است. از چند ماه پیش، این پیام رسان سند ۳۲ صفحه‌ای را منتشر و اعلام کرد که با روش آیکو (یکی از راه‌های اجتماع‌آوری مالی برای پروژه‌های رمز ارز) می‌خواهد سکوی پیام رسان را تبدیل به سکوی اقتصادی کند. برای این کارکرد تلگرام، ملاحظات خاصی وجود دارد و بناست از تکنولوژی بلاک چین بلادرنگ (real-time Blockchain) استفاده کنند؛ یعنی بدون هیچ تاخیری و چیزی شبیه به شبکه شتاب، پول دیجیتال آن‌ها یعنی ارز Gram جابجا می‌شود و علاوه بر آن برای تمامی معاملات هم حق کمیسیون دریافت می‌کنند.

فیروزآبادی ادامه داد با این شرایط، Telegram می‌خواهد در کشور ما تبدیل به شرکت بیمه، آژانس املاک و غیره شود و معامله‌ها بین دو طرف را بدون هیچ نظارتی و مستقل از این که قانونی یا غیر قانونی است و یا استانداردهای لازم را دارد، دنبال کند. ما این را جسارتی به فضای اقتصادی کشور می‌دانیم و این نگرانی را ایجاد کرده که با معضلاتی چون تضعیف پول ملی و خلق پولی که ناشی از تولید کالا و صادرات نیست مواجه شویم؛ پولی که در شبکه جابجا می‌شود و هر چه در آن خرج شود، معادل آن دارایی از کشور خارج خواهد شد.

تلگرام به یک شرکت هرمی مجازی تبدیل شده است

دبیر شورای عالی فضای مجازی معتقد است که تلگرام در حال تبدیل شدن به یک شرکت هرمی مجازی است؛ با این تفاوت که شرکت‌های هرمی فعالیت خود را با چند صد هزار نفر ادامه می‌دادند، اما در تلگرام چندین میلیون نفر فعال هستند و اگر هشدارهای لازم را ندهیم و با مدیران آن ارتباط نگیریم، ضررهای زیادی به بار خواهد آمد. اگر اجازه دهیم تلگرام به این شکل وارد فضای اقتصادی کشور شود، ده‌ها شغل که به شکل آژانس در ایران فعالیت می‌کنند و میلیون‌ها نفر در آن شاغل هستند از بین خواهد رفت و به همین دلیل ما در شورای عالی فضای مجازی به این نتیجه رسیدیم که باید پیام رسان بومی داشته باشیم تا سکویی چند منظوره و اقتصادی باشد.

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : شهر باستانی کرال ؛ تمدنی ۵۰۰۰ ساله با قدیمی‌ترین اهرام جهان

ابوالحسن فیروزآبادی از این که تلگرام از سرمایه‌داران بخش خصوصی ایران دعوت نکرده، انتقاد کرد و افزود:

تلگرام بگوید سهامدارانش چه کسانی هستند. این پیام رسان ۲ میلیارد دلار به روش آیکو از سرمایه‌داران آمریکا اجتماع کرده است. چرا در حالی که در ایران بیشترین کاربر را دارد و از انحصار بهره می‌برد از سرمایه‌داران بخش خصوصی ایران دعوت نکرد؟ در حالی که چنین پولی عمده‌اش به کشور ما مربوط می‌شود.

به گفته فیروزآبادی، هر فعالیت اقتصادی شرکت خارجی در ایران مشمول قوانین و تعرفه‌های گمرکی می‌شود تا به بازار پولی، صنعتی و کار ما لطمه‌ای نزند. طبیعی است در مورد پیام رسانی که بخواهد فعالیت اقتصادی داشته باشد و سرعت جابجایی پول در آن بالاست و در ساختار روابط خریدار و فروشنده ورود پیدا می‌کند، باید مقرراتی اعمال شود. هر چند از قبل در خصوص بحث پیام رسانی و کارکردهای دیگر این پیام رسان ملاحظاتی وجود داشته، اما اکنون بیشتر بحث اقتصادی مطرح است.

دشمنی Telegram با بخش خصوصی ایران

وی افزود پیام رسان تلگرام باعث توسعه استفاده از فضای مجازی شده و برخی کسب و کارها هم در آن شکل گرفته‌اند، اما هیچ وقت موجود نشد با بخش خصوصی ما کار کند و برخلاف ادعایش با بخش خصوصی ما دشمنی دارد. در حالی که می‌توانست کسب و کار پررونقی را با هماهنگی بخش خصوصی ما راه‌اندازی کند، اما ترجیح داده که بیرون مرزهای ما باشد و پول مجازی خود را تبلیغ کند. بنابراین نمی‌توان نسبت به آن بی تفاوت بود.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : سبحانی‌فر به پارس خبر داد اولین نشست مسئولان ارشد حزب اعتدال و توسعه در سال جاری برگزار شد/اعلام برنامه‌های حزب در نشست فصلی اردیبهشت‌ماه

تلگرام

دبیر شورای عالی فضای مجازی همچنین اظهار کرد در سند چند صفحه‌ای که بواسطه تلگرام منتشر شده، در یکی از بندهایش بر عهده بردن کل تبلیغات هدف‌دار کشور آمده که رقمی در حدود ۷ هزار میلیارد تومان در بازار ایران برآورد شده است. Telegram می‌خواهد بدون مشارکت بخش خصوصی، این رقم را به دست بیاورد، یعنی همان مدلی که گوگل امروز در ایران پیاده کرده و بررسی‌ها نشان می‌دهد روزی یک میلیارد تومان از شرکت‌های ایرانی تبلیغ می‌گیرد که در سال ۴۰۰ میلیارد تومان می‌شود. با توجه به فراگیری تلگرام، این عددی که گفته شد دور از دسترس نیست.

موضوع تلگرام به طور جدی بررسی می‌شود

فیروزآبادی در خصوص احتمال فیلتر شدن تلگرام گفت:

شورای عالی فضای مجازی به طور جدی موضوع تلگرام را بررسی می‌کند و با رصد تحولات جدید، در خصوص این که چه اقداماتی باید انجام شود تصمیم‌گیری خواهد شد و در زمان مناسب اعلام خواهیم کرد. مرجع تصمیم‌گیری درباره تلگرام، شورای عالی فضای مجازی است که رئیس جمهور ریاست آن را بر عهده دارد. تصمیم‌های این شورا طبق اساسنامه، فقط بواسطه دبیر شورا اعلام می‌شود.

وی در ادامه افزود کسب و کار مردم برای ما در اولویت قرار دارد. ایجاد اشتغال از امور مهمی است که باید به آن توجه شود، اما خوشبختانه اقتصاد بزرگی روی تلگرام شکل نگرفته و افرادی از این فضا صرفا به عنوان ابزار مکمل در کسب و کار خود استفاده کرده‌اند. بنابراین حداقل ابزار مکملی برای این کسب و کارها در اختیارشان قرار خواهد گرفت و دقت می‌کنیم که کمترین ضرر و زیان به کسب و کارهایی که از این پیام رسان استفاده می‌کنند وارد شود.

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :