اکثر روغن‌های ضروری به عنوان درمانگر خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرند. برخی از این روغن‌های ضروری، یک درمانگر موثر برای از بین بردن سر درد‌ها به شمار می‌روند، حال سوال این است که کدام یک از روغن‌های ضروری بهتر هستند؟

۵ روغن گیاهی موثر در تسکین سردرد
فرادید| اکثر روغن‌های ضروری به عنوان درمانگر خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرند. برخی از این روغن‌های ضروری، یک درمانگر موثر برای از بین بردن سر درد‌ها به شمار می‌روند، حال سوال این است که کدام یک از روغن‌های ضروری بهتر هستند؟

به گزارش فرادید به نقل از medicalnewstoday، روغن ضروری، مایع غلیظی است که از گیاه گرفته می‌شود. آروماتراپی نیز یکی از روش‌های درمانی است که در آن از روغن‌های ضروری بهره می‌جویند. آروماتراپیست‌ها معتقدند که هر روغن ضروری، مجموعه‌ای از مزایای بهداشتی را ارائه می‌دهند.

در این مقاله، به همراه چندین شواهد، به ۵ روغن ضروری که در درمان سر درد موثر هستند اشاره خواهد شد.

برآورد شده است که بیش از نیمی از جمعیت بالغ جهان، سر درد‌های گاه به گاه را تجربه می‌کنند که شایع‌ترین نوع آن سر درد‌های تنشی هستند.

درست است که امروزه تعداد زیادی از داروهای بدون نسخه برای درمان سر درد‌ها در دسترس عموم قرار دارند، اما شایان ذکر است که همه‌ی این دارو‌ها می‌توانند عوارض جانبی زیادی را ایجاد کنند.

زمانی که افراد سردرد‌های مکرر را تجربه می‌کنند، ممکن است برای درمان، به دنبال درمان‌های طبیعی و روغن‌های ضروی باشند.

کدام روغن‌ها در تسکین سر درد‌ها تاثیر گذارند؟

چندین از مطالعات نشان می‌دهند که برخی از روغن‌های ضروری ممکن است برای درمان سر درد مفید باشند. عبارتند از:

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : سیدمحسن دهنوی مطرح کرد جزئیات بازداشت ۳۰ ساعته جوان نخبه ایرانی در فرودگاه بوستون/ حتی اجازه ندادند با خانواده یا وکیلم تماس بگیرم

 

۱ – روغن اسطوخودوس
روغن اسطوخودوس اغلب به کاهش استرس، اضطراب، افسردگی و راحت خوابیدن شرکت بسیاری می‌کند.

بسیاری معتقدند که این روغن در درمان سر درد‌های شدید و میگرن‌ها می‌تواند بسیار موثر عمل کند.

تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۲ انجام شده بود، نشان می‌دادند که اسطوخودوس در درمان و کنترل سردرد‌های میگرنی بسیار موثر است، به ویژه هنگامی که استنشاق می‌شود.

۵ روغن گیاهی موثر در تسکین سردرد

۲ – روغن رزماری 
روغن رزماری به طور سنتی برای درمان سر درد و بهبود گردش خون مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مطالعات کمی در دسترس هستند که به طور خاص از روغن رزماری به عنوان یک درمانگر موثر در سر درد پشتیبانی کنند، با این حال، یک مطالعه که در سال ۲۰۰۸ انجام شده بود نشان می‌داد که روغن رزماری دارای خواص ضد التهابی و تسکین دهنده درد می‌باشد.

تحقیق دیگری که در سال ۲۰۱۳ ارائه شده بود، نشان می‌داد که روغن رزماری به کاهش درد و بی خوابی در افراد‌ی که در ترک اعتیاد هستند شرکت بسیاری کرده است.

این نمونه‌های تحقیقاتی نشان می‌دهند که روغن رزماری ممکن است درد‌های ناشی از سردرد را کاهش دهند. با این حال برای تایید شدن خواص آن، مطالعات بیشتری نیاز است.

۳ – روغن نعناع 
سال‌های بسیاری است که از روغن نعناع، جایگزین داروهای دیگر استفاده می‌کنند. این روغن یکی از بهترین روغن‌های ضروری در درمان سر درد به شمار می‌رود.

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : آموزش رمز ماندگاری و موفقیت اصناف

مطالعات اخیر منتشر شده در مورد روغن‌های ضروری که در سال ۲۰۱۵ انجام شده بود نشان می‌دادند که روغن نعناع اثرات شگفت انگیزی در درمان سر درد هایی که در پیشانی سر اتفاق می‌افتند، دارد.

یکی ازمواد تشکیل دهنده‌ی روغن نعناع، منتول‌ها هستند. تحقیقات سال ۲۰۱۵ نشان دادند که منتول‌ها در درمان میگرن‌ها موثر هستند.

۴ – روغن بابونه
مردم به طور سنتی در هنگام استراحت و یا تفریح، چای بابونه می‌نوشند. بنابراین می‌توان گفت: روغن بابونه هم از آن مزایا مستثنی نیست.

مطالعاتی که در سال ۲۰۱۲ منتشر شده بودند بیان می‌داشتند که روغن بابونه ممکن است برخی علائم اضطراب و افسردگی را بهبود ببخشد.

 

اغلب سر درد‌ها به دلیل استرس و اضطراب ایجاد می‌شوند، اما با استفاده از روغن بابونه می‌توانند درمان شوند.

روغن بابونه دارای خواص ضد التهابی است که می‌تواند سر درد را کاهش بدهد، اما در مورد مزایای سازش آن، تحقیقات بیشتری لازم است.

۵ روغن گیاهی موثر در تسکین سردرد

۵ – روغن اکالیپتوس
اکالیپتوس معمولا برای کاهش التهاب و مشکلات تنفسی کاربرد‌های فراوانی دارد. افرادی که دچار سر درد‌های ناشی از مسدود بودن سینوس‌ها هستند، با استنشاق اکالیپتوس، می‌توانند علائم آن‌ها را کاهش دهند.

مطالعه‌ی دیگری نشان می‌دهد که استنشاق اکالیپتوس در از بین درد و کاهش فشار خون موثر است.

نحوه‌ی استفاده از روغن‌های ضروری 

چندین روش استفاده از روغن‌های ضروری برای درمان سر درد وجود دارند که عبارتند از:

استفاده از روغن بر روی پیشانی: روغن‌های ضروری قبل از اینکه بر روی پوست استفاده شوند، باید کمی رقیق شوند که در این صورت باید با یک روغن حامل مانند روغن نارگیل ترکیب شوند. سپس ترکیب رامی توانید استفاده کنید.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : آغاز نشست علنی امروز مجلس با ۷۴ صندلی خالی در صحن

استنشاق کردن: چند قطره روغن را بر روی پارچه‌ای بچکانید سپس آن را زیر بینی خود نگه دارید و نفس عمیق بکشید.

کمپرس سرد: با خیساندن یک حوله در آب سرد و سپس چکاندن چند قطره روغن بر آن، و سپس با گذاردن حوله بر روی پیشانی سر درد خود را تسکین دهید.

زیاد روغن به حمام: یکی از روش‌های آسان برای درمان سر درد‌ها، می‌تواند زیاد چند قطره روغن به حمام داغ باشد.

خطرات و ملاحظات
روغن‌ها به طور کلی برای استفاده ایمن هستند، اما این را به خاطر داشته باشید که قبل از مالیدن آن‌ها به پوست خود، آن‌ها را با یک روغن حامل دیگر رقیق کنید. در صورت استفاده نا درست، ممکن است باعث تحریک پوست بشوند.

افرادی که آلرژی دارند، ممکن است حتی به روغن‌های رقیق شده، حساست نشان بدهند. بنابراین قبل از استفاده از روغن‌ها مقدار کمی از آن را بر روی مچ دست خود تست کنید، بعد از گذشت ۴۸ ساعت اگر واکنشی وجود نداشت، پس بدانید جای نگرانی نیست و می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

افردی که دارای شرایط خاصی هستند، حتما قبل از استفاده روغن با پزشک خود مشورت کنند.

 

منبع: medicalnewstoday
ترجمه: وب‌سایت فرادید

این خبر را به اشتراک بگذارید :