زمین تخت گرایان در سال ۲۰۱۷ چندین مرتبه کوشش کردند عقیده خود را به اثبات رسانده و مشاهدات علمی را به چالش بکشند، اما موفق نشدند. در سال جاری افراد زیادی با نظریه زمین تخت هم‌عقیده شده و به پشتیبانی از زمین تخت گرایان پرداختند. درباره صاف بودن زمین همچنان بحث می‌شود!

در دنیای آنلاین، شایعات پوچ و غیر قابل باور زیادی منتشر می‌شود، اما هیچ‌ کدام یک از آن‌ها به اندازه نظریه تخت بودن زمین وهم‌آور نیست. زمین تخت گرایان تصور می‌کنند سیاره زمین یک دیسک صاف بوده و بوسیله دیواره‌های یخی احاطه شده است. آن‌ها تمامی مدل‌های علمی درباره کروی بودن زمین و تشریح نحوه شکل بردن فصل‌ها، رخ دادن خورشید گرفتگی و نحوه غروب آفتاب را دروغ می‌پندارند.

آن‌ها ویدیوهای متعدد پخش شده از فضا بوسیله ایستگاه بین‌المللی فضایی و راکت‌های پرتاب شده را دروغین خطاب کرده و‌ از آن‌ها توطئه‌هایی بوسیله دولت‌ها برای فریب دادن مردم و پوشاندن حقیقت یاد می‌کنند. آن‌ها حتی شواهد مستقیم را نیز رد می‌کنند. به عنوان نمونه، محو شدن کشتی‌ها در منحنی افق یکی از اصلی‌ترین دلایل کروی بودن زمین است، اما زمین تخت گرایان ادعا می‌کنند این صحنه طور دیگری دیده می‌شود.

زمین تخت گرایان

زمین تخت گرایان در سال ۲۰۱۷ پشتیبانی‌کنندگان زیادی برای انجمن خود یافته و حتی چندین از افراد محبوب و شناخته شده را نیز به سمت خود جذب کردند. سال جاری برای آن‌ها بسیار فعال بود و طی آن جلسات متعددی برگزار کردند. در ادامه به هشت مرتبه کوشش آن‌ها برای اثبات عقیده خود در سال ۲۰۱۷ اشاره می‌کنیم.

تجاوز شکیل اونیل به ادعای کروی بودن زمین

شکیل اونیل (Shaquille O’Neal)، اسطوره دنیای بسکتبال، از جمله چهره‌های سرشناسی است که در سال جاری به پشتیبانی از زمین تخت گرایان پرداخت. وی طی یک برنامه اعلام کرد زمین برای من تخت است. او به عدم بالا رفتن و پست آمدن در زاویه ۳۶۰ درجه اشاره کرد. شکیل اونیل در ادامه گفت آیا اخیرا به آتلانتا و آن همه ساختمان نگاه کرده‌اید؟ آیا می‌خواهید بگویید کشور چین زیر ما قرار گرفته است؟ خیر چین زیر آمریکا نیست، چرا که زمین شکلی صاف دارد.

زمین تخت گرایان

چند روز بعد از این ادعا، شکیل اونیل اعلام کرد صحبت‌های اخیرش شوخی بیش نبوده و مردم را دست انداخته است. اما زمین تخت گرایان دیگر هرگز دست از سر وی برنداشتندریال چرا که عقیده دارند شکیل اونیل به پس بردن صحبت‌های خود مجبور شده است، اما همچنان به تخت بودن زمین اعتقاد دارد.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - همه زندگی‌مان را برای ووشو گذاشتیم اما «بیمه» نیستیم

تصمیم رپر آمریکایی برای ارسال ماهواره

بابی ری سیمونز جونیور (Bobby Ray Simmons Jr) معروف به B.o.B، یک رپر آمریکایی است که در سال جاری، در توییتر با یک فیریک‌دان به نام نیل دگراس تیسون (Neil deGrasse Tyson) بر سر تخت بودن زمین درگیری لفظی داشت. او کوشش کرد به وسیله اجتماع کردن مبالغی از انجمن زمین تخت گرایان، یک ماهواره به فضا ارسال کرده و از طریق دوربین وصلت به آن، انحنای زمین را برای اثبات حرف دانشمندان مشاهده کند.

زمین تخت گرایان

مشاهده کروی بودن زمین از فاصله ۱۱ هزار کیلومتری با چشم انسان امکان‌پذیر است، اما در این زمان میدان دید باید حداقل ۶۰ درجه باشد. به خاطر وجود همین محدودیت‌ها، مشاهده آن از درون پنجره هواپیما حتی در زمان اوج گرفتنش ممکن نیست. این خواننده برای رسیدن به هدف خود، ۱ میلیون دلار نیاز داشت. او هزار دلار اولیه را پرداخت کرد و در ادامه، حدود ۷ هزار دلار دیگر نیز بوسیله سایر زمین تخت گرایان اجتماع‌آوری شد.

ورود کایری اروینگ به اجتماع زمین تخت گرایان

کایری اروینگ (Kyrie Irving) بسکتبالیست دیگری است که در سال ۲۰۱۷، ارتباط نزدیک با انجمن زمین تخت گرایان داشت. او در دومین ماه سال جاری، در یک برنامه به صاف بودن زمین اشاره کرد. کایری اروینگ یک ماه دیگر در همین برنامه اکنون و مدعی شد در کوشش برای شروع یک مکالمه بوده است.

زمین تخت گرایان

او چند ماه بعد از مطرح کردن سوالی پیرامون عقیده‌اش درباره تخت بودن زمین، آن را یک تاکتیک اکتشافی عنوان و اعلام کرد مردم باید تحقیقات خودشان را انجام بدهند. این بسکتبالیست مدتی بعد گفت درباره گرد یا تخت بودن زمین، باید گفتگو انجام داد. کایری اروینگ اعلام کرد درباره واقعی بودن تصاویر سیاره زمین از فضا شک دارد.

تقویت نظریه توطئه بعد از خورشید گرفتگی

خورشید گرفتگی، یکی از رخدادهای طبیعی است که به ما یادآور می‌شود بر روی یک توپ در حال گردش زندگی می‌کنیم. اما زمین تخت گرایان از این مورد نیز به نفع خود استفاده می‌کنند. خورشید گرفتگی کامل مرداد ۹۶ که تنها در ایالات متحده آمریکا قابل مشاهده بود، یکی از دلایل فعال شدن بیش از پیش زمین تخت گرایان محسوب می‌شود، چرا که از آن به عنوان دلیلی برای اثبات عقیده خود یاد می‌کنند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : هر گونه تغییر در جغرافیا و مرزها، به معنی شروع تنش‌های بزرگ و به ضرر ملت‌های منطقه خواهد بود/ رایزنی رؤسای جمهور ایران و ترکیه برای همدستی به مسلمانان میانمار

به عقیده آن‌ها خورشیدگرفتگی شکل گرفته از غرب به شرق تابلو‌ خوبی است، چرا که خورشید در آسمان از شرق به غرب حرکت می‌کند. (از آنجایی که ماه از شرق به غرب به دور زمین گردش می‌کند، سایه ماه مسیر حرکت آن را دنبال می‌کند)

آن‌ها با استفاده از چند چراغ قوه و سکه مدعی شدند سایه ماه باید از خود آن بزرگتر باشد. مشکل این بحث در زیاد بودن مسافت خورشید از سیاره زمین است، پس با استفاده از چراغ قوه نمی‌توان شرایط یکسانی را ایجاد کرد. از طرفی دیگر، ماه در برابر پس‌زمینه نور عظیم خورشید، نقطه‌ای بیش نیست.

رفتن به فضا با موشک آماتور

در یازدهمین ماه سال جاری، یکی از زمین تخت گرایان با نام مایک هیوز (Mike Hughes) تصمیم گرفت با موشک آماتور و دست‌ساز خود که از از ضایعات فلزات مختلف تولید شده بود، به ارتفاع ۱٫۶ کیلومتری زمین رفته و تصاویری را از شکل سیاره ثبت کند. قرار بود این موشک از بیابان موهاوی ارسال شود. او تصمیم داشت با ثبت عکس‌هایی از زمین به منظور اثبات فقدان انحنای افق، ادعای دانشمندان را رد کند.

زمین تخت گرایان

این در حالی است که می‌دانیم تا ارتفاع ۱۰ هزار کیلومتری مشاهده افق کار راحتی نیست. اگرچه رپر آمریکایی تصمیم دارد برای ساخت موشک، ۱ میلیون دلار اجتماع‌آوری کند، اما هزینه ساخت موشک مایک هیوز تنها ۲۰ هزار دلار بوده است. در آخرین دقایقی که مایک تصمیم داشت به فضا برود، به دستور دولت آمریکا از اجرای این پروژه جلوگیری شد.

برگزاری کنفرانس زمین تخت گرایان

یکی از اصلی‌ترین ابزارهایی که به گسترده‌تر شدن انجمن زمین تخت گرایان همدستی کرد اینترنت محسوب می‌شود. بر اساس گفته‌های وب سایت The Economist، طی دو سال گذشته میزان طلب درباره عبارت “Flat Earth” (زمین تخت) به میزان زیادی افزایش پیدا کرده است. تعداد معتقدان به این فرضیه به اندازه‌ای افزایش پیدا کرده که اغلب برخی از آن‌ها به صورت فردی با یکدیگر قرار ملاقات می‌گذارند.

زمین تخت گرایان

به لطف افزایش تعداد زمین تخت گرایان، نخستین کنفرانس بین‌المللی آن‌ها سال جاری در رالی، کارولینای شمالی، برگزار شد. رسانه Kryptoz و موسسه Creation Cosmology میزبان این رویداد بودند. این دو از سخنان مذهبی برای اثبات تخت بودن زمین استفاده می‌کنند. نزدیک به ۵۰۰ نفر در نخستین گردهمایی بین‌المللی زمین تخت گرایان شرکت کردند.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : روحانی درگذشت پدر شهیدان حاجی باقری فرد را تسلیت گفت

تخت بود زمین، گرد بودن مریخ

ایلان ماسک، موسس و مدیر عامل یکی از شرکت‌های پیشرو در دنیای هوافضا یعنی اسپیس ایکس است. وقتی او طی ارسال یک توییت نوشت «چرا هیچ انجمنی درباره مریخ تخت وجود ندارد؟»، حقیقتا انتظار نداشت پاسخی از جانب فرد یا گروهی دریافت کند.

ایلان ماسک

حساب کاربری اصلی زمین تخت گرایان در توییتر (FlatEarthOrg@) در پاسخ به مدیر عامل اسپیس ایکس، از او به خاطر پرسشی که داشته تشکر کرد و گفت برخلاف کره زمین، بر اساس مشاهده‌ها سیاره مریخ کروی است. آن‌ها در ادامه روز خوشی را برای ایلان ماسک آرزو کردند!

این انجمن بر اساس شواهد و مدارک، گرد بودن مریخ را پذیرفته است، اما چرا درباره سیاره زمین چنین دیدگاهی نداشته و مدارک موجود را دروغین می‌خواند؟ زمین تخت گرایان تاکنون عجیب و متناقض بودن خود را چندین مرتبه اثبات کرده‌اند. یکی دیگر از ادعاهای تعجب‌آور آن‌ها، چرخیدن خورشید به دور دیسک سیاره زمین است.

مطرح شدن سوال‌هایی دیگر بوسیله یک ورزشکار

تب اعتقاد به صاف بودن زمین علاوه بر بسکتبالیست‌ها، به دنیای کریکت نیز سرایت کرد. فردی فلینتاف (Freddie Flintoff) بازیکن کریکت اسبق انگلیس اعلام کرد زمین تخت بوده و یا احتمالا شکلی شبیه به شلغم دارد. او سپس سوالی مبنی بر دلیل عدم جنبش آب اقیانوس‌ها در صورت در حرکت بودن زمین درون فضا مطرح کرد.

اما دلیل این امر واقعا چیست؟ سرعت چرخش زمین اساسا ثابت است، اگر کاهش ۲ میلی ثانیه‌ای آن طی هر قرن را فراموش کنیم. اقیانوس‌ها، انسان‌های ایستاده و یا درون خودرو و تمامی اشیای دیگر روی کره زمین با همین سرعت در حال گردش هستند. به همین دلیل کره زمین کاملا کروی نبوده و از محور افقی کشیده شده است.

زمین تخت گرایان

 

در تکاپوی همین ادعاها، یکی از دانشمندان ایستگاه فضایی بین‌المللی به نام رندی برزنیک (Randy Bresnik)، به همدستی اکشن کمرای خود ویدیویی باورنکردنی از کره زمین ثبت و در حساب کاربری‌اش در توییتر بارگذاری کرد. اگرچه در این ویدیو کروی بودن سیاره زمین به خوبی مشخص است، اما رد شدن و خیالی فرض کردن آن بوسیله زمین تخت گرایان دور از انتظار نیست.