به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی شمس آباد، نتایج تازه‌ترین بررسی‌ها نشان می‌دهد، مادران باردار با مصرف آسپرین در این دوره، نوزاد خود را بیش از دو برابر و نیم در معرض فلج مغزی قرار می‌دهند. 

محققان انگلیسی باور دارند، مصرف آسپرین به شدّت در دوره بارداری خطرناک است و می‌تواند آسیب‌های جدی به مغز نوزاد وارد کند و همچنین برای همه عمر مشکلات حرکتی و گفتاری برای وی پدید آورد. 

به گفته پژوهشگران، نتایج این مطالعه سودمند می‌کند تا در تجویز دارو برای خانم‌های باردار دقت و حساسیت بیشتری اعمال شود.

بروز فلج مغزی در نوزادان باعث می‌شود که آنها به طور همیشگی تا انتهای عمرشان دچار عوارض ناشی از آن همچون مشکلاتی در تکلم و حرکت شوند؛ این آسیب مغزی سالیانه ۲ هزار کودک در انگلیس را در گیر می‌کند. 

کارشناسان بهداشتی می‌گویند: «این مشکل همچنین ۵۰ درصد در نوزادان زنانی دیده شد که طی این دوران، پاراستامول (paracetamol) مصرف می‌کردند».

ضعف عضلانی، مشکلات گفتاری، اختلالات بینایی و معلولیت و کاهش توان یادگیری از جمله شایع‌ترین عوارض ناشی از بروز آسیب مغزی در نوزادان به شمار می‌رود و ممکن است این عوارض تا دو یا سه سالگی در کودک خود را نشان ندهند.

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : هواوی آنر ۹ (Huawei Honor 9) در برابر هواوی آنر ۸ (Huawei Honor 8)؛ مقایسه دو برادر برند شیک‌پوش هواوی

به گفته محققان، مصرف مُسَّکِن در دوره میانی بارداری که زمان بسیار مهمّی برای رشد مغز کودک است، می‌تواند بسیار خطرناک باشد. 

محققان نتایج این یافته‌های خود را در مجله بین المللی اپیدمیولوژی منتشر کرده‌اند. 

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :