به گزارش گروه دیگر رسانه‌های شمس آباد، چند سالی است که سند تک برگی جای سند های قدیمی منگوله دار را گرفته است.

براساس گفته مسئولان سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و کانون سردفتران و دفتریاران که متولی صدور اسناد در کشور هستند امکان جعل اسناد تک برگی غیر ممکن است و همین عامل سبب شده تا دیگر سندهای قدیمی از رده خارج و سندهای جدید به شکل تک برگی صادر شود.

از ویژگی های دیگر سند تک برگی که عنوان می شود این است که دیگر امکان صدور سند های معارض برای یک ملک با سند های تک برگی از بین می رود و برای هر ملک فقط یک سند صادر می شود اما تغییر سند های منگوله دار به تک برگی حواشی هم دارد.

نزدیک همه می توانند که برای انجام کارهای ثبتی و صدور سند به دفترخانه مراجعه کرده و کارهای مربوط به تعویض سند را انجام دهند.

اما در روند صدور سندهای تک برگی،اتفاق عجیبی رخ می دهد که سبب تضییع حقوق مردم می شود. ماجرا از دریافت حق التحریرهای متفاوت برای صدور سند تک برگی آغاز می شود.

اگر برای صدور یک سند مشابه به چندین دفترخانه در نقاط مختلف شهر مراجعه کنید شاید با مبالغ متفاوتی مواجه شوید اما این اختلاف تا چه میزان قابل چشم پوشی است؟

طبق گفته محمدرضا دشتی اردکانی رئیس کانون سر دفتران و دفتریاران تعرفه صدور اسناد در تمام کشور یکسان است و متغییر بودن تعرفه ها در سطح شهر صحت ندارد.

دشتی اردکانی در آخرین نشست خبری خود با خبرنگاران در پاسخ به خبرنگاری در خصوص تخلفات سردفتران در زمینه تعرفه گفت: متغیر بودن تعرفه در سطح شهر صحت ندارد؛ رعایت نکردن این تعرفه تخلف است و چه شخص حقوقی و چه شخص حقیقی که به صورت تلفنی و یا حضوری شکایتی را ارائه دهد در مدت زمان کمتر از یک هفته به آن رسیدگی می شود همانطور که از ابتدای سال تعداد ۱۱۸ مورد شکایت وجود داشته که به همگی رسیدگی کرده‌ایم.

وی گفت: در سال گذشته در دفاتر اسناد رسمی، ۱۲ میلیون و ۹۵۸ هزار و ۱۵۱ سند در کشور ثبت شده است و تاکنون استان تهران با ۳ میلیون و ۵۲۳ هزار و ۱۴۸ مورد بیشترین آمار ثبت سند را داشته و استان های خرسان رضوی، آذربایجان شرقی و پارس در رتبه های بعدی قرار دارند. استان ایلام با ثبت ۵۹ هزار سند رسمی کمترین میزان ثبت سند را در بین استان های کشور داشته است.

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : گفتگوی دیجیاتو با سرپرست سازمان تاکسیرانی کشور: آیین‌نامه تاکسی‌های آنلاین در راه است

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران بیان داشت: در ۴ ماهه نخست سال ۳ میلیون و ۷۴۵ هزار و ۶۴۵ سند در کل کشور ثبت شده است که استان تهران با یک میلیون و ۳ هزار و ۸۶ مورد بیشترین و استان ایلام با ۱۸ هزار مورد کمترین آمار ثبت سند رسمی را داشته‌اند.

دشتی اردکانی ادامه داد: در سال ۹۵ حدود ۱۰۲ میلیارد و ۶۷۸ میلیون تومان از بابت ثبت سند رسمی به حساب خزانه واریز شده است.

در شرایطی که تعرفه های صدور سند تک برگی یکسان است و سردفتران اجازه دریافت هزینه اضافی بابت صدور سند ندارند و موظف به دریافت هزینه ها مطالبق تعرفه ای که در زیر سند به صورت سیستمی چاپ می شود هستند و حتی اضافه دریافت هزینه به صورت دستی نیستند و تمام هزینه صدور سند باید از طریق دستگاه های پوز دریافت شود، با این وجود باز هم شاهد تخلف در برخی از دفترخانه ها و دریافت هزینه های بیشتر از تعرفه هستیم.

یکی از شهروندان که به تازگی برای تبدیل سند قدیمی ملک خود به سند تک برگی به دفترخانه مراجعه کرده بود در گفتگو با خبرنگار ما می گوید: برای تبدیل سند قدیمی به سند تک برگی به یکی از دفاتر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور رفتم که آنجا به بنده گفتند که برای انجام این کار باید به دفترخانه مراجعه کنم به همین منظور به یک دفترخانه در خیابان دامپزشکی تهران مراجعه کردم از بابت آن مبلغ ۱۰۰ هزار تومان درخواست کردند. تا جایی که اطلاع داشتم تعرفه سند تک برگی ۷۵ هزار تومان است به همین دلیل به دفترخانه ای دیگری در خیابان کریم خان رفتم و این دفتر خانه هم همان مبلغ را برای صدور سند اعلام کرد، پول را پرداخت کردم و به اصرار رسیدی بابت پرداخت وجه از سردفتردار در تاریخ ۹۶٫۵٫۳۱  تحویل گرفتم.

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : شمس آباد - طرح های ناتمام ورزشی، حکایت بی تدبیری مدیران/ سرانه فضای ورزشی کوهرنگ چند میلیمتر است؟!

این شهروند می گوید: مدتی گذشته اما از سند خبری نشد که بعد از چندین بار تماس مکرر سرانجام، دفتریار اعلام کرد که ۱۳۹۶/۶/۴ سند دفترچه ای را تحویل پست داده است اما دفترخانه موجود نشد توضیح بدهد که دلیل معطل کردن کار و نگهداشتن مرسوله در این حدود یک هفته چه بوده است در صورتی که گفته می شد سند تک برگی یک روزه صادر می شود.

زمانی که سند به دستم رسد نکته ای جلب توجه می کرد این بود که در پست سند هزینه صدور و پست آن درج شده بود که مبلغ ۷۴۵۵۱۸ عنوان شده بود و دفترخانه از من حدود ۲۶ هزار تومان اضافی دریافت کرده بود.

این شهروند ادامه می دهد: دریافت ۲۴ هزار تومان اضافه از یک نفر زیاد به چشم نمی آید، اما اگر این مبلغ را در تعداد سندهایی که در شهر تهران صادر می شود ضرب کنیم مبلغ زیادی است.

دریافت هزینه های بیشتر از تعرفه یکی از تخلفات شایع در دفترخانه هاست که اتفاق میفتد و مسئولان سازمان ثبت اسناد و املاک هم از آن اطلاع دارند به همین دلیل هر ساله تعرفه های صدور انواع سند در سایت سازمان ثبت اسناد و املاک و تلفن گویای کانون سردفترداران درج می شود اما اگر کسی دنبال هزینه حق التحریر صدور سند تک برگی باشد هیچ چیزی پیدا نمی کند.

در سایت سازمان ثبت اسناد کشور تعرقه انواع سند وجود دارد اما خبری از تعرفه صدور سند تک برگی وجود ندارد و همین موضوع راه تخلف را برای دفترداران باز گذاشته است.

به همین دلیل خبرنگار ما برای اطلاع از تعرفه سند تک برگی به چندین دفترخانه در سطح شهر مراجعه کرد که نزدیک تمام دفترخانه ها همان مبلغ ۱۰۰ هزار تومان را عنوان کردند.

این دفترداران در خصوص علت دریافت هزینه اضافی از مردم در گفتگو با خبرنگار ما گفتند که هزینه صدور سند تک برگی ۷۴ هزار تومان است اما به دلیل اینکه از طرف سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بابت این خدمت هزینه ای به ما پرداخت نمی شود و صدور سند تک برگی خدمتی وقت گیر است بیشتر دفترخانه ها اقدام به دریافت هزینه بیشتری می کنند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : یادداشت/ کاظم جلالی انتخابات به تضمین امنیت ملی می‌انجامد

اخاذی از مردم به شیوه دفاتر اسناد رسمی + سندشمس آباد.ir/files/fa/news/1396/7/17/6872974_972.jpg" style="margin: 0px;" title="اخاذی از مردم به شیوه دفاتر اسناد رسمی + سند" width="428" />

اما چرا باید این هزینه از جیب مردم برود؟ با پیگیری خبرنگار ما سردفتری که اقدام به دریافت هزینه اضافی از این شهروند کرده بود، گفت: حق با این شهروند است و از این فرد هزینه اضافه دریافت شده است و وی می تواند با مراجعه به دفترخانه هزینه که اضافه پرداخت کرده است را دریافت کند اما سوال اینجا است که چرا در ابتدا باید از سوی نهادی که هر روزه تعداد زیادی از افراد به آن مراجعه می کنند هزینه بیشتری دریافت شود و این فرد تنها یک نفر است و در روز و هفته تعداد زیادی از افراد قصد تک برگی کردن سند خود را در دفتر خانه ها دارند.

اخاذی از مردم به شیوه دفاتر اسناد رسمی + سندشمس آباد.ir/files/fa/news/1396/7/17/6872975_214.jpg" style="margin: 0px auto; display: block;" title="اخاذی از مردم به شیوه دفاتر اسناد رسمی + سند" width="338" />

اگر قرار باشد از هر کدام ۲۴ هزار تومان اضافه دریافت شود در سال مبلغ زیادی می شود که قطعا دریافت آن با هیچ استنباطی دست نیست شاید در ابتدا دریافت هزینه های اضافی از هر فرد قابل چشم پوشی باشد اما اگر این مبالغ را در تعداد سند های که روزانه فقط در شهر تهران صادر می شود ضرب کنیم مبالغی به دست می آید که دیگر به راحتی نمی توان از آن گذشت.

با توجه به سخنان دشتی اردکانی که گفته در سال گذشته بیش از یک میلیون سند تک برگی در تهران صادر شده است، با یک ضرب و تقسیم ساده به عدد ۲۶ میلیارد تومان می رسیم که عدد بسیار بزرگی است که از جیب مردم رفته است.

 

مطلب فوق مربوط به سایر رسانه‌ها می‌باشد و شمس آباد صرفا آن را بازنشر کرده است.

بازگشت به صفحه نخست گروه فضای مجازی

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :