به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، «آویگدور لیبرمن» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی امروز (سه‌شنبه) با تکرار تهدیدات علیه سوریه و محور مقاومت، اعلام خطر داد اگر سامانه‌های پدافند موشکی S-300علیه تل‌آویو به کار رود، آن را نابود می‌کنند.

لیبرمن در مصاحبه با نشریه «یدیعوت آحارونوت» تاکید کرد: «چیزی که برای ما مهم است، استفاده نشدن سلاح‌های پدافندی که روسیه می‌خواهد به سوریه بدهد، علیه ما است. اگر آنها را علیه ما استفاده کنند، ما نیز مقابله به مثل می‌کنیم».

وی با اشاره به گزارش روزنامه «کامرسانت» درباره ارسال سامانه‌های S-300 به سوریه در آینده نزدیک، گفت: «من هم این گزارش‌ها را می‌شنوم و می‌خوانم (اما) آنها هیچ اساس حقیقی ندارند. یک چیز باید مشخص باشد، اگر کسی به سمت هواپیماهای ما شلیک کند، آنها را نابود می‌کنیم».

روزنامه کامرسانت روز گذشته به نقل از منابعی در ارتش روسیه گزارش داده بود مسکو به زودی سامانه‌های موشکی S-300 را به صورت رایگان به سوریه تحویل خواهد داد. (جزئیات بیشتر)

 

وزیر جنگ رژیم صهیونیستی با ادعای اینکه قصد دخالت در بحران سوریه را ندارند، اضافه کرد: «از طرف دیگر اما به ایران اجازه نمی‌دهیم که سلاح‌های پیشرفته را به (سوریه) ارسال کند که اسرائیل را هدف خواهند گرفت».

پیشنهاد ویژه :   حوادث : این آمریکایی می‌تواند برجام را نجات دهد

لیبرمن در ادامه ادعاهای خود با بیان اینکه ایران مشکل است آنها است نه روسیه، افزود: «ما یک خط تماس (با روسیه) داریم و گفت‌وگو می‌کنیم. بعضی اوقات این مکالمه پیچیده اما باز است. برای چندین سال ما به طور مداوم با روسیه هماهنگ بودیم و توانستیم از شکاف جلوگیری کنیم».

وی با تکرار تهدید علیه دمشق، تاکید کرد: «تنها کسانی که علیه ما اقدام می‌کنند،‌ سوری‌ها هستند. وقتی سامانه‌های سوری علیه ما استفاده شدند، ما آنها را نابود کردیم».

بامداد روز دوشنبه ۲۰ فروردین بود که پایگاه هوایی تی۴ در سوریه هدف تاخت هوایی و اصابت چندین موشک قرار گرفت. گفته می‌شود در این تاخت حداقل ۱۴ نفر جان خود را از دست داده‌اند. وزارت دفاع دفاع روسیه افشا کرد دو جنگنده اف۱۵ رژیم صهیونیستی با تخلف حریم هوایی لبنان، ۸ فروند موشک به سمت پایگاه هوایی تی۴ در حمص شلیک کردند. ۵ فروند از این موشک‌ها بوسیله پدافند هوایی سوریه هدف قرار داده شد اما ۳ فروند دیگر به پایگاه اصابت کرد.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : تحلیل واشنگتن‌پست از دلیل اقدام ترامپ در بازنشر پیام‌های ضد اسلامی

وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در واکنش به صحبت‌های اخیر «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله لبنان، مدعی شد: «نمی‌دانم او درباره چه چیزی صحبت می‌کند. او در میانه مبارزات انتخاباتی (برای انتخابات پارلمانی لبنان) است. نمی‌دانم چه چیزی را سرهم می‌کنند. او باید سخنرانی کند، پس هر از چند گاهی تیترهایی به زبان می‌آورد، من آنها را زیاد جدی نمی‌گیرم».


تصویر ماهواره‌ای از پایگاه هوایی تی۴ در حمص (سوریه)

 

«سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله به تازگی به رژیم صهیونیستی اعلام خطر داده بود: «مقاومت لبنان امروز هم صاحب قدرت بوده و هم دارای موشک است و این توانایی‌ را دارد که هر هدفی را در اسرائیل بزند».

نصرالله همچنین درباره تاخت هوایی رژیم صهیونیستی به فرودگاه تی۴ در سوریه گفت: «من به اسرائیلی ها می‌گویم که مرتکب یک اشتباه تاریخی و حماقتی بزرگ شدند و خود را به ورطه رویارویی مستقیم با ایران افکندند».

لیبرمن درباره تصمیم «دونالد ترامپ»‌ رئیس‌جمهور آمریکا برای خروج از توافق هسته‌ای ایران نیز توضیح داد: «(آمریکا) از ما نمی پرسد که چه کاری کند و (ترامپ) چیزی را که بخواهد انجام می‌دهد».

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : لغو سفر لاوروف به ویتنام پس از پیروزی پوتین در انتخابات

وی با اشاره به سعی «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه و «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان برای منصرف کردن ترامپ از لغو برجام، افزود: «رئیس‌جمهور آمریکا فارغ از فشاری که روی اوست، تصمیم خود را می‌گیرد، البته فشارها نیز زیاد است…سوای از این تصمیم، ما برای هر سناریویی آماده هستیم».

رفع سقف زمانی محدودیت غنی‌سازی ایران، محدود شدن برنامه موشکی ایران و دسترسی نامحدود و بی‌قید و شرط به اماکن نظامی ایران و مقابله با فعالیت‌های منطقه‌ای ایران درخواست‌هایی است که ترامپ مطرح کرده و گفته در صورتی که این بایسته‌ها محقق نشود، در موعد بعدی تمدید تعلیق مانع‌های هسته‌ای ایران یعنی ۱۲ می (۲۲ اردیبهشت) از این توافق کناره‌گیری می‌کند.

جمهوری اسلامی ایران بارها اعلام کرده که توافق هسته‌ای قابل مذاکره مجدد نیست و تغییر مفاد این توافق، از جمله در زمینه سقف زمانی محدودیت‌ها بر برنامه هسته‌ای را نمی‌پذیرد.

 

انتهای پیام/م


 

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :