به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا با شعار «اول آمریکا» روی کار آمد و دست‌کم ۱۰ بار با اتحاذ مواضع و سیاست‌های خلاف قوانین و قواعد بین‌المللی، نظم جهان را به هم ریخت. این گزارش نگاهی به این دسته از اقدامات رئیس‌جمهور آمریکا است. 

۱- تماس تلفنی با رهبر تایوان

ترامپ در جایگاه رئیس‌جمهور منتخب، با تخلف سیاست چند دهه اخیر آمریکا با رئیس‌جمهور تایوان تلفنی گفت‌وگو کرد. آمریکا در سال ۱۹۷۹ با تایوان قطع رابطه کرده بود. این اقدام، خشم چین را در پی داشت. 

۲- خروج از پیمان TPP

ترامپ روز ۲۳ ژانویه، در اولین روز کاری‌اش در کاخ سفید آمریکا را از  توافقنامه تجارت آزاد با کشورهای دو سوی اقیانوس آرام (TPP) خارج کرد. او، این تصمیم را «کاری بزرگ برای کارگران آمریکایی» خواند، اما مجامع بین‌المللی به آن واکنش تندی نشان دادند. 

۳- وعده لغو پیمان نفتا (NAFTA)

ترامپ از زمان تبلیغات انتخاباتی وعده داده «قرارداد تجارت آزاد آمریکای شمالی» یا «نفتا» (NAFTA) را لغو کند و یا برای دستیابی به توافق بهتری برای کارگران و کسب و کارها آمریکا با مکزیک و کانادا دوباره مذاکره کند. مکزیک و کانادا هر دو درخواست ترامپ را رد کرده‌اند و او گفته در صورت برآورده نشدن خواسته‌هایش از این توافق خارج می‌شود.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : آیا گره حقوقی خزر در حال باز شدن به بهای «موفقیت در مذاکرات» است؟ - شمس آباد

۴- فرمان منع مهاجرت

ترامپ در هفته اول ورود به کاخ سفید، با صدور یک دستور اجرایی اتباع هفت کشور مسلمان ایران، عراق، سوریه، سودان، سومالی، لیبی و یمن  را از ورود به خاک آمریکا منع کرد. این فرمان، پس از ایجاد هرج و مرج در فرودگاه‌ها و بیزاری‌های گسترده، بوسیله دادگاه‌های فدرال آمریکا لغو شد. 

رئیس‌جمهور آمریکا سرانجام پس از کش و قوس‌های فراوان و تغییراتی که در چند مرحله بر روی فرمان اجرایی خود اعمال کرد، اتباع هشت کشور ایران، لیبی، سومالی، سوریه، کره شمالی، یمن، ونزوئلا و چاد را هدف قرار داد. کشورهای مختلف اقدام ترامپ را محکوم کرده‌اند. 

۵- یورش موشکی به سوریه 

دولت ترامپ پس از بیان ادعاهای اثبات‌نشده علیه دولت سوریه درباره استفاده از سلاح‌های شیمیایی یک پایگاه هوایی ارتش سوریه را با موشک های کروز توماهاک بمباران کرد. ایران و روسیه این حملات را به شدت محکوم کردند، اما کشورهای متحد آمریکا ترامپ را بابت این ستودند. بسیاری از تحلیلگران آمریکایی، این تصمیم ترامپ را برای پرت کردن حواس عموم جامعه از مشکلات داخلی که او با آنها رو به رو بود، دانستند.  

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : شمس آباد - نکات منفی سخنرانی روحانی در سازمان ملل چه بود

۶- خارج کردن آمریکا از توافق جوی پاریس

ترامپ در ماه ژوئن، علی‌رغم تمامی هشدارها به دولتش دستور داد آمریکا که یکی از بزرگ‌ترین کشورهای آلاینده محیط زیست جهان است را از توافق جوی پاریس خارج کند. این اقدام ترامپ با محکومیت شدید بین‌المللی مواجه شد و کشورها، مذاکره مجدد بر سر این توافق با آمریکا را رد کردند. 

۷- تهدید کره شمالی به یورش

ترامپ با لحنی که قبلاً سابقه نداشت در ماه آگوست کره شمالی را به یورش تهدید کرد. تهدیدهای ترامپ باعث زنگ خطر در میان کشورها درباره احتمال درگیری‌ فاجعه‌آمیز هسته‌ای میان واشنگتن و پیونگ‌یانگ شد. 

بعد از آنکه کره شمالی تهدید کرد سرزمین‌های آمریکا در گوام را با موشک هدف قرار خواهد داد، ترامپ گفت پیونگ‌یانگ در صورت تهدید آمریکا با «خشم و آتشی» رو به رو خواهد شد که جهان نظیر آن را شاهدا نبوده است. 

رئیس‌جمهور آمریکا همچنین با رهبر کره شمالی وارد مجادلات شخصی و توئیتری شده و او را «مرد موشکی کوچک» و «طوله‌سگ بیمار» خوانده است. 

۸- عدم تأیید پایبندی ایران به برجام 

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی کشور قباحت دارد گفته‌های مدعیان تکیه بر کرسی دولت شبیه کارشناسان شبکه‌های معاند نظام باشد

در حالی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تمامی گزارش‌های خود از زمان اجرایی شدن برجام پایبندی ایران به این توافق هسته‌ای را تأیید کرده بود ترامپ در ماه اکتبر از صدور گواهی تأیید درباره پایبندی ایران به آن خودداری کرد. 

۹- اعلام قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی 

اقدام ترامپ برای اعلام قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی در ماه دسامبر با موج خشم و محکومیت بین‌المللی مواجه شد. هفته گذشته ۱۲۸ کشور عضو سازمان ملل متحد با رأی به یک قطعنامه درباره عدم تغییر وضعیت قدس با این تصمیم آمریکا بیزاری کردند. 

۱۰- اعلام چین و روسیه به عنوان رقیبان آمریکا 

ترامپ در راهبرد امنیت ملی جدید خود که در اواسط دسامبر از آن رونمایی کرد، چین و روسیه را به عنوان رقیبان آمریکا توصیف کرد. او گفت این دو کشور به دنبال به چالش کشیدن قدرت، نفوذ و منافع آمریکا هستند و در مجاهدت هستند رفاه و امنیت آمریکا را از بین ببرند. چین، راهبرد جدید را نشان‌دهنده ذهنیت «دوران سرد» آمریکا دانست و رئیس‌جمهور روسیه آن را «آزاردهنده» و «تهاجمی» توصیف کرد.

انتهای پیام/

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :