به گزارش خبرنگار شمس آباد در دوشنبه، «تالغات جمعه گل اف» رئیس کمیته اطلاعات بین المللی وزارت امور خارجه قزاقستان با اشاره به سفر رئیس جمهور این کشور به «مینسک» گفت: سفر «نورسلطان نظربایف» به بلاروس تقویت بیشتر روابط میان ۲ کشور را به دنبال خواهد داشت.

وی افزود: برنامه سفر رئیس جمهور قزاقستان به مینسک شامل ۲ بخش مهم از جمله بازدید رسمی و شرکت در اجلاس شورای امنیت جمعی سازمان پیمان امنیت جمعی می‌باشد.

جمعه گل اف گفت: هر ۲ کشور مبتکران سازمان پیمان امنیت جمعی و اتحادیه اقتصادی اوراسیا می‌باشند و «آستانه» در میان کشورهای همسود یکی از ۳ شریک بزرگ تجاری و اقتصادی بلاروس به شمار می‌رود.

رئیس کمیته اطلاعات بین المللی نهاد دیپلماتیک قزاقستان در ادامه اظهار داشت: مبادله تجاری میان ۲ کشور طی ۹ ماه سال جاری میلادی ۶۰ درصد افزایش و ۴۴۱٫۴ میلیون دلار را تشکیل داده است.

وی گفت: نظربایف و لوکاشنکو در مورد مسائل مربوط به تقویت همکاری‌ها در زمینه تجارت و اقتصاد به ویژه در مورد همکاری صنعتی، حمل و نقل، صنعت فضایی و توسعه فناوری اطلاعاتی و رایانه‌ای بحث و گفت‌وگو خواهند کرد.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : نگاهی به آستانه ۶/ ایجاد "مرکز هماهنگی" و "تکمیل" پروسه نظارت بر مناطق کاهش تنش - شمس آباد

جمعه گل اف ادامه داد: در همایش تجار قزاق و بلاروس که در چارچوب سفر نظربایف به مینسک برگزار شود تمرکز اصلی بر موضوعات مذکور صورت خواهد گرفت.

این مقام قزاق گفت: قزاقستان و بلاروس هم اکنون در عرصه صنعتی همکاری‌های مفیدی دارند از جمله در استان‌های «کاراگاندا»، «سمیی»، «قوستانای»، «پولودار»، «اورالسک» و «آکتوبه» کارخانه‌های مونتاژ تراکتور، موتور، انواع ماشین آلات کشاورزی، تجهیزات پزشکی و غیره مورد بهره برداری قرار گرفتند.

وی با بیان اینکه همکاری‌های فرهنگی، بشردوستانه، علمی و تکنیکی میان ۲ کشور رو به افزایش است، گفت: در سال ۲۰۱۲ میلادی در ساختمان دانشگاه تکنیکی بلاروس مرکز زبان، تاریخ و فرهنگ قزاق به نام «آبای کونانبایف» و در سال ۲۰۱۳ میلادی در دانشگاه اوراسیایی به نام «گوملیوف» قزاقستان مرکز زبان، تاریخ و فرهنگ بلاروسی افتتاح شده است.

انتهای پیام/ح

این خبر را به اشتراک بگذارید :