گروه بین‌الملل شمس آباد- علی خندق آبادی*: به اقرار بسیاری از صاحب‌نظران سیاسی در آمریکا و جهان، تعرض موشکی آمریکا به سوریه، سناریویی از پیش طراحی شده و ضمن نمایشی بودن از حداقل تاثیر در فضای سیاسی جهان برخوردار بوده است. دلایل ذیل تنها بخشی از آن ها است:

* رئیس‌جمهور فرانسه در مصاحبه‌ای عنوان نمود این تعرض از حدود یک ماه قبل برنامه‌ریزی شده بوده است. ضمن اینکه قبل از ورود کارشناسان تسلیحات شیمیایی سازمان ملل جهت بررسی ادعای چند کشور غربی مبنی بر استفاده از سلاح شیمیایی انجام گردیده است. در نتیجه اصولا نمی‌توان ارتباطی بین آن و ادعای استفاده سوریه از تسلیحات شیمیایی برقرار باشد.

*آمریکا به روسیه زمان و اهداف تعرض را اطلاع داده است. در نتیجه به قول دبیر کل حزب الله لبنان سید حسن نصرالله موشک‌ها تنها هوا را هدف‌گیری نموده‌اند. همین آمادگی باعث گردیده تا تلفات انسانی ناشی از تعرض موشکی وجود نداشته باشد.

*بسیاری این تعرض را نتیجه اصرار شاهزاده جنایتکار و باد به سر افتاده سعودی می‌دانند که دوره افتاده و به خیال خود با هدر دادن سرمایه مالی کشورش، کوشش کرده تا این سه کشور جنایتکار را متقاعد کند تا معادله قدرت را در سوریه تغییر دهند. بنظر می‌رسد آنها نیز ضمن سرکیسه کردن وی با این نمایش مسخره، جوابی تحقیرآمیز به او داده باشند.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : شمس آباد - واکاوی ابعاد سفر «حریری» به ریاض

*بر اساس شواهد تاکنون رژیم جنایتکار و کودک‌کش صهیونیستی چند تعرض هوایی به برخی مناطق سوریه کرده است. به نظر می‌رسد ترامپ جنایتکار با این حربه  کوشش نموده تا صهیونیست ها را نیز آرام نماید. هر چند آنها بیشتر از بن سلمان متوجه شده و خودشان نیز تحرکاتی مذبوحانه کرده اند.

*اظهارات ترامپ مبنی بر اینکه آمریکا تا کنون هفت تریلیون دلار در منطقه هزینه نموده و دستاوردی نداشته است می‌تواند این نتیجه را بدهد که آمریکا دیگر بنا ندارد که خود مستقیم وارد منازعات منطقه‌ای شود. معاملات تسلیحاتی سنگین با عربستان و قطر، منافع چندگانه‌ای برای آمریکا دارد. از یک سو مسئولیت مستقیم در قبال درگیری‌ها ندارد، از سوی دیگر با فروش تسلیحات بخشی از سرمایه‌های هنگفت از دست رفته را  بر می‌گرداند.

*در مجموع به نظر می‌رسد این تعرض که خارج از کلیه قوانین بین المللی و بدون کسب اجازه از کنگره آمریکا و سازمان ملل متحد انجام پذیرفته است فاقد هر گونه نتیجه ملموس و تاثیرگذار در منطقه و جهان بوده است. تظاهرات مردم سوریه بعد از حملات حاکی از آغاز برگشت مردم به صحنه بوده و افق روشنی در برگشت سرمایه‌های اجتماعی در این کشور وجود دارد. این همان امر وظیفه مهمی است که در حال موجود دولت سوریه باید روی آن سرمایه‌گذاری کند.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : دیدار معاون ترامپ و رئیس‌جمهور مصر حول مسائل منطقه

* عضو کمیته علمی مجمع جهانی صلح اسلامی

انتهای پیام/


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی پارس

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :