«بگی‌جان احمداف» رئیس مرکز پژوهشی «الخادورا» در یادداشتی که در اختیار خبرنگار دفتر منطقه‌ای شمس آباد قرار داد به بررسی نقش امام خمینی (ره) در برقراری نظم نوین جهانی پرداخت.

در این یادداشت آمده است: در حال موجود نقش انقلاب اسلامی ایران در برقراری نظم نوین جهانی و فراهم ساختن بستر توافق و صلح میان کشورها، ملت‌ها و تمدن‌ها بسیار مهم است.

 تمرکز قانون اساسی ایران برای ایجاد کانون ایدئولوژیک همگرایی مسلمانان

نکته جالب توجه در متن قانون اساسی ایران، تمرکز بر ایجاد حکومتی برپایه اسلام است که بتواند کانونی ایدئولوژیک برای همگرایی مسلمانان همه کشورها باشد ضمن آنکه براساس سیاست خارجی انقلاب اسلامی ایران، بنیانی اصولی برای برقراری گفت‌وگو میان کشورها، مردم، تمدن‌ها و ادیان مختلف فراهم شده است.

در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران ۲ محور کلیدی وجود دارد که یکی صدور انقلاب اسلامی و دیگر برقراری گفت‌وگو میان جوامع مختلف است که این روند گفت‌وگوها پیوسته در حال اجرا می‌باشد.

در کنار این مسئله، انقلاب اسلامی ایران روح تازه‌ای را در زمینه توسعه فرهنگ و تمدن‌سازی و همچنین تقویت صلح و امنیت در منطقه، به جریان انداخت.

جمهوری اسلامی ایران در سیاست خارجی خود همه توان خویش را برای تقویت اعتماد میان کشورها و همچنین تقویت امنیت منطقه‌ای نه تنها در خاور نزدیک بلکه در همه جهان، به کار بسته است.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : فلسطینیان حق دارند دولت خود را به پایتختی قدس تشکیل دهند

 گفتمان انقلاب اسلامی، تنها مسیر تقویت صلح  

در عین حال، ما به غیر از گفتمان انقلاب اسلامی ایران آلترناتیو و مسیر دیگری را برای تقویت صلح، پیشگیری از جنگ جهانی سوم و پیشگیری از بروز جنگ تمدن‌ها، مشاهده نمی‌کنیم.

بدون حل مسئله فلسطین، تحقق صلح در خاورنزدیک میسر نخواهد شد ضمن آنکه در این رابطه قرقیزستان منتظر پذیرفتن سرزمین خودمختار مستقل فلسطین است اما نمی‌دانیم چرا این مسئله حل نمی‌شود؟

همانطور که اشاره شد، نقش ایران نیز همانند روسیه، چین و دیگر کشورهای مهم تأثیرگذار در زمینه برقراری نظم نوین جهانی بویژه در منطقه به شدت در حال افزایش است و از سوی دیگر، اهداف مشخصی که هماهنگ‌کننده فرآیندهای جهانی هستند، به شکلی مصنوعی بروز درگیری بین تمدن‌ها را دنبال می‌کنند.

این در حالی است که درگیری بین تمدن‌ها  در مکانی که در آنجا فرهنگ، دین حقیقی و تمدن‌گرایی وجود دارد، رخ نخواهد داد بلکه این درگیری‌ها میان غرب و شرق و میان نمایندگان تمدن‌ها از طریق مصنوعی و در قالب طرح‌های سیاسی تهاجمی از سوی برخی دولت‌ها به وجود می‌آید.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : سفارتی که بر رودی از خون جابجا شد

در وسط پرچم ایران کلمه الله نقش بسته است که سمبل دین می‌باشد، رنگ قرمز تابلو یادبود خون شهدا، رنگ سفید در آن تابلو صلح و آزادی و رنگ سبز آن تابلو شکوفایی و دین اسلام می‌باشد و همینطور تکرار کلمه الله‌اکبر در آن تأکید بر تسلیم در برابر وصیت خداوند است.

 وحدت اسلامی، خنثی کننده طرح‌های دشمنان اسلام

هم‌اکنون جهان تغییر کرده است و شرایط جهانی به سمت وخامت اوضاع پیش‌ می‌رود و برخی دولت‌ها در حال شکلی‌دهی به افکار جهانی هستند تا اسلام را به عنوان دشمن جدید غرب و سایر کشورهای غیراسلامی جلوه دهند که این مسئله گرایش بسیار خطرناکی را از سوی دشمنان این دین الهی نمایان می‌سازد.

 با تولد گروه‌های تکفیری و بویژه داعش، اهدافی از قبیل انشقاق و تقسیم‌بندی امت اسلامی دنبال می‌شود که در این رابطه نگه داشتن وحدت و همبستگی میان مذاهب اصلی اسلامی اهمیت زیادی دارد.

از سوی دیگر، پدیده انقلاب اسلامی در ایران پای بسیاری از محققان و اندیشمندان غربی و شرق‌شناسان را به این کشور کشاند تا در خصوص فرهنگ ایران مطالعاتی را انجام دهند و از این طریق بسیاری از آنان که صوفی‌های کلاسیک بودند، به اسلام گرویدند زیرا در ایران اهمیت زیادی برای روشنگری واقعی در خصوص دین اسلام قائل می‌شوند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - برجام منطقه‌ای را فراموش کنید/ اهداف برجا مانده برجام

آنان با بررسی و مطالعه آثار اندیشمندان اسلامی که به تشریح اصول معنوی اسلام مبادرت ورزیده بودند، به این دین الهی گرایش پیدا کردند به طوریکه می‌توان اذعان کرد انقلاب اسلامی ایران روشنی‌بخش جهان و احیاء‌کننده روح معنویت در بشر امروزی محسوب می‌شود.

امام خمینی(ره) علاوه بر اینکه یک سیاست‌شناس خبره بود، یک اندیشمند و عارف اسلامی نیز بود که در پی دستیابی به حقیقت و خداشناسی بود.

این مسئله در حالی است که عرفا به ۳ دسته تقسیم می‌شوند؛ علم‌الیقین، عین‌الیقین و حق‌الیقین و امام خمینی(ره)  به مرحله حق‌الیقین رسیده بودند و ایشان با ایجاد انقلاب اسلامی، شمعی فروزان را به جهان تقدیم کردند.

امام خمینی(ره) همواره در سخنان خود بر پیروزی خون بر شمشیر تأکید می‌کردند که بر این اساس یک ایده انسانی را در جهان معاصر پایه‌ریزی کردند.

از سوی دیگر، غرب برای دستکاری و انحراف افکار عمومی جهان برخی تحریکات را علیه مقدسات دین اسلام انجام می‌دهد که این امر بازی بسیار خطرناکی است و قطعا پیامدهای منفی این اقدامات، دامان سازماندهندگان آن را خواهد گرفت.

انتهای پیام/ح

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :