غصون الماضی،‌ خبرنگارشمس آباد‌، دمشق: فقط چند ساعت پس از انتشار یک فیلم ویدئویی که مدعی مجروح شدن چندین کودک در شهر دوما با سلاح شیمیایی است، دونالد ترامپ بلافاصله تهدید کرد مواضعی در سوریه را مورد تجاوز نظامی قرار می‌دهد.

تهدیدهای آمریکا فقط به سوریه محدود نماند بلکه روسیه و ایران را نیز شامل شد؛ دو کشوری که تأکید کردند دولت سوریه از هیچ گونه سلاح شیمیایی در شهر دوما واقع در شرق دمشق استفاده نکرده است.

ملت سوریه که این روزها در فضای حاصل از پیروزی آزادسازی غوطه شرقی از اشغال گروههای مسلح به‌سر می‌برد، دیدگاه خود را در قبال تهدیدهای آمریکا علیه کشورش ابراز کرده است.

یکی از شهروندان سوریه می‌گوید: طبیعتاً ما از این تهدیدها نمی‌ترسیم، زیرا آنچه این کشور شاهد بود، بسیار فراتر از این تجاوز است، در هر حال من شخصاً احساس می‌کنم وحشت زیادی در این موضوع به‌پا شده است تا دستاوردهایی که برای همه روشن و شناخته شده است، تحقق یابد، آمریکایی‌ها که چیزهای زیادی را در سوریه از دست دادند، این شکست‌ها را به‌راحتی قبول نخواهند کرد”.

وی اضافه کرد: به‌خواست خدا ما آماده‌ایم ملتی مقاوم باشیم به‌ویژه اینکه ملت سوریه اخیراً احساس کرد این بازی از همه طرف‌ها و به‌رهبری آمریکا و طبعاً برخی عرب‌ها بوده است.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : سی سال پس از فیلم روبوکاپ، وضعیت ربات های پلیس چگونه است؟

یک شهروند دیگر می‌گوید: این تجاوز تبعات و پس‌لرزه‌های زیادی برای منطقه دارد، از همین رو معتقدم جرأت تجاوز به ما را نخواهند داشت، ما اینجا در سوریه از هفت سال پیش از سوی بیش از ۸۰ کشور مورد تجاوز قرار گرفته‌ایم، اما تحت تأثیر آن قرار نگرفتیم ، معتقدم ترامپ بهای این تجاوز را از کشورهای خلیج پارس خواهد گرفت، البته اگر قبلاً بهایش را نگرفته باشد، اما معتقدم او به هیچ وجه تجاوز نخواهد کرد.

خبرنگار شمس آباد از او می‌پرسد: “به‌نظر شما دلیل شدت مواضع ترامپ چیست؟”، این مرد می‌گوید: دلیل آن این است که آنها نمی‌خواهند ما پیروزی را با تجاوز قاطعانه تحقق بخشیم، بلکه می‌خواهند خوشحالی این پیروزی را از دولت و ارتش سوریه سلب کنند، بنابراین به ما اجازه نخواهند داد با یک ضربه پیروز شویم، بلکه باید بهای این پیروزی را بپردازیم.

او یادآور می‌شود: برخی کشورهای دوست و متحد کمکمان می‌کنند، همان‌طور که اسرائیل متحدانی دارد، ما نیز متحدانی قوی مانند روسیه، ایران و کشورهای بریکس را داریم.

خبرنگار شمس آباد از یکی از دختران سوری می‌پرسد: پس از شنیدن تهدیدهای ترامپ مبنی بر تجاوز نظامی به سوریه، آیا این موضوع بر شما تأثیر خواهد گذاشت؟

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : شمس آباد - جوانی: بنای بسترسازی برای فشار بیشتر به ایران را دارند/ بخشایش: می خواهند به کشوهای عربی بگویند مشکل ایران است نه اسرائیل

این دختر با لحن تمسخرآمیز می‌گوید: از شدت ترس از این تجاوز، کارم را تمام کرده و با خواهرم تماس گرفتم و به او خبر دادم همین حالا به خانه خواهم آمد، زیرا از ترس خواهم مرد.

این دختر ادامه می‌دهد: چیزی بدتر از آنچه بر ما گذشت، نخواهد آمد، تمام آنچه سوریه با آن روبه‌رو شد و خواهد شد، به‌سرعت درهم خواهد شکست، هیچ چیزی بر شام تأثیر نخواهد گذاشت، زیرا خداوند از ما پشتیبانی می‌کند.

خبرنگار شمس آباد درباره دلیل شدت مواضع آمریکا می‌پرسد، این دختر می‌گوید: گروه‌های مسلح در دوما تسلیم شدند و بازی تمام شد، از همین رو پس از دستاوردهای ارتش سوریه به مرحله‌ای هیستریک رسیدند و می‌خواهند از همه چیز فرار کنند، بنابراین تصمیم گرفتند اندکی ترس ایجاد کنند و بعدش همه کل داستان تمام می‌شود.

یکی از شهروندان می‌گوید: به خیابان‌ها نگاه کنید، همه پر از مردم است، اوضاع کاملاً مرسوم است و تهدیدهای ترامپ بر ملت سوریه تأثیر نگذاشت زیرا مردم با همه احتمالات آشنا هستند و همه چیز را در سال‌های گذشته تجربه کردیم، به‌یاری خداوند از آن به‌سلامت بیرون خواهیم آمد.

یک زن سوری می‌گوید: ما سامانه کامل دفاع از وطن داریم، و انشاءالله هیچ اتفاق بدی نخواهد افتاد و آنچه اکنون در جریان است آغازی برای پایان و شادمانی پیروزی است.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - کسی برای عکاس جنگ فرش قرمز پهن نمی‌کند/ خاطرات یک عکاس از مبارزه با داعشی ها در عراق

خبرنگار شمس آباد می‌پرسد: “الآن دلیل این‌همه تهدیدها چیست؟”، وی جواب داد: علت این تشدید مواضع آمریکا برای این است که ابهتشان شکسته نشود نه بیشتر.

یک زن دیگر نظر خود را این‌گونه بیان می‌کند: ما به قضا و قدر ایمان داریم و به تهدیدهای آمریکا عادت کرده‌ایم، من می‌خواهم یک کلمه نه‌فقط به ترامپ بلکه به انگلیس و فرانسه هم بگویم، برای این کشورها ملت سوریه و یا منافع مردم سوریه اهمیت ندارد، بلکه منافعی دارند که به‌دنبال تحقق آن هستند، خدا با ماست، ارتش سوریه با ماست و مقاومت با ما است و برای ما هیچ کس اهمیت ندارد.

این زن می‌افزاید: مردم اینجا خیابان‌ها را پر کرده‌اند و هیچ چیز برایشان اهمیت ندارد، درباره مسابقات فوتبال و شهر دوما و اینکه چطور افراد مسلح از آن خارج شدند و چگونه مردم به خانه‌هایشان بازخواهند گشت، صحبت می‌کنند، نشنیدم احدی در این خیابان‌ها ابداً از تجاوز آمریکا صحبت کند.

سوریه که با وجود تروریسم و بیش از هفت سال تخریب، همچنان قوی است، از تهدیدهای ترامپ و تجاوز نظامی‌اش نمی‌ترسد، زیرا موشک‌های آمریکا نخواهد توانست وصیت پیروزی را که سوری‌ها در سال‌های گذشته برای آن جانفشانی کردند، سلب کند.

انتهای پیام/*

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :