به گزارش شمس آباد، رزان اشرف النجار (۲۱ ساله) زن امدادگر فلسطینی و شهید بازگشت این روزها به نماد مبارزه با ظلم و ستم و اشغالگری رژیم صهیونیستی در میان فلسطینی‌ها تبدیل شده است.

این امدادگر زن فلسطینی روز جمعه در جریان دهمین هفته از امدادرسانی به شهروندان شرکت کننده در تظاهرات بازگشت در شرق خان یونس در جنوب نوار غزه، به ضرب گلوله نظامیان صهیونیست به شهادت رسید. رزان پیش از این نیز چندین بار در نتیجه استنشاق گازهای اشک‌آور مصدوم شده بود، اما این اتفاقات باعث نشد وی از عزم خود برای مبارزه با اشغالگری صهیونیستی و تاکید بر حق بازگشت آوارگان به فلسطین دست بردارد.

اشرف القدره سخنگوی وزارت بهداشت فلسطین گفت که النجار در حالی از ناحیه سینه هدف گلوله نظامیان صهیونیست قرار گرفت که لباس مخصوص امدادگران را بر تن داست. وی تاکید کرد که این امدادگر از لحظه آغاز راهپیمایی‌های بازگشت، میدان امدادرسانی به شهروندان فلسطینی را ترک نکرد.

شهروندان فلسطینی دیروز شنبه در جریان تشییع پیکر این شهید فلسطینی، از مقاومت خواستند که انتقام این امدادگر شهید را از رژیم صهیونیستی بگیرند. شرکت کنندگان در این مراسم تشییع همچنین با سر دادن شعارهایی بر ادامه مشارکت خود در راهپیمایی‌های بازگشت تاکید کردند.

بعد از پایان مراسم تشییع این شهید، درگیری‌هایی بین شهروندان فلسطینی و نظامیان صهیونیست در شرق خان یونس به وقوع پیوست که طی آن شماری از فلسطینیان زخمی شدند.

رزان النجار یکی از نخستین داوطبانی بود که برای امدادرسانی در اردوگاه معترضان خان یونس حضور داشت و این امر را به همگان ثابت کرد که یک زن می‌تواند این کار را انجام دهد.

این بانوی امداد رسان ۲۰ ساله در شهر «خزاعه» در جنوب غزه و در نزدیکی مرز فلسطین اشغالی ساکن بود. پدر وی یک فروشگاه قطعات موتورسیکلت داشت که در حملات صهیونیست‌ها به نوار غزه در سال ۲۰۱۴ به کلی تخریب شد. او بزرگترین فرزند خانواده‌ای ۸ نفره بود. رزان النجار به مدت دو سال دوره‌های پزشکی را در بیمارستانی در خان یونس گذرانده بود.

جنبش حماس تاکید کرد که خون شهید رزان نجار که به ضرب گلوله نظامیان رژیم صهیونیستی در جریان امدادرسانی به مجروحان تظاهرات بازگشت در نوار مرزی غزه به شهادت رسید، کافی است تا جهانیان در جریان حجم جنایات و تجاوزات این رژیم علیه ملت فلسطین قرار گیرند.

فوزی برهوم سخنگوی جنبش حماس در اظهاراتی مطبوعاتی تاکید کرد که تروریسم سه‌گانه بین‌المللی یعنی بنیامین نتانیاهو، دونالد ترامپ و نیکی هیلی باید به خاطر جنایت‌هایی که مرتکب شده‌اند و خطر حقیقی که برای صلح و امنیت منطقه و جهان دارند، در دیوان کیفری بین‌المللی محاکمه شوند.

جنبش جهاد اسلامی فلسطین نیز با صدور بیانیه‌ای یاد شهید “رزان النجار” دختر پرستار ۲۱ فلسطینی را گرامی داشت و تاکید کرد: خون پاک این دختر شهید گواهی بر تروریسم اشغالگران باقی خواهد ماند.

جهاد اسلامی فلسطین افزود: خون پاک این شهید شاهدی بر تروریسم اشغالگران اسرائیلی و تجاوزگری آنها باقی ماند.

جنبش جهاد اسلامی فلسطین در این بیانیه همچنین از حضور گسترده ملت فلسطین در دهمین جمعه راهپیمایی بازگشت و شکستن محاصره که تحت عنوان “از غزه تا حیفا؛ خون واحد و سرنوشت مشترک” برگزار شد، تقدیر و تعریف کرد.

این بیانیه تاکید کرد: مشارکت گسترده مردم گواه قدرت و پافشاری آنها در رویارویی با سیاست های اشغالگران و مقابله با تجاوزگری آنها در صفوفی واحد است. این مشارکت متکی به قدرت حق و پشتیبانی مقاومت سربلندی است که از این حق دفاع و پاسداری می‌کند.

«عائد یاغی» مدیر مرکز امدادپزشکی در نوار غزه تاکید کرد که رژیم اشغالگر با ترور رزان النجار امدادگر فلسطینی جنایت تازه ای به پرونده جنایات خود علیه ملت فلسطین افزود. وی افزود: امروز جنایت وحشتناک دیگری به پرونده رژیم اشغالگر صهیونیستی که آکنده از اینگونه جنایات است، افزوده شد.

یاغی خاطرنشان کرد: تظاهرات بازگشت و مشارکت صدها هزار فلسطینیِ غیرنظامی، رژیم غاصب را غافلگیر کرد. آنها به صورت کاملا مسالمت آمیز در مرزها تظاهرات کردند تمام فلسطینی ها اعم از پیر و جوان و زن و کودک از تمام اقشار و گروهها در تظاهرات شرکت کردند.

مدیر مرکز امداد پزشکی در فلسطین اظهار داشت: رژیم اشغالگر به هیچ قانونی احترام نمی گذارد. طبق قوانین بین‌المللی امدادگران و تیم های پزشکی در هنگام درگیری‌ها از مصونیت برخوردارند؛ اما صهیونیستها بار دیگر این قوانین را زیرپا گذاشتند.

رزان در جریان راهپیمایی بازگشت روز جمعه گذشته در حالی که مشغول امدادرسانی به گروهی از جوانان زخمی شده بواسطه گلوله های جنگی دشمن صهیونیستی بود، بواسطه تک تیرانداز رژیم اسرائیل از ناحیه سینه هدف گلوله مستقیم جنگی قرار گرفت و به شهادت رسید. این بانوی امدادگر، صد و نوزدهمین شهید فلسطینی از آغاز درگیری‌ها از ماه مارس تاکنون بود. کشتار بی رحمانه مردم فلسطین در حالی است که روز گذشته، قطعنامه شورای امنیت در محکومیت اقدامات رژیم صهیونیستی از سوی آمریکا وتو شد.

من در سرزمینم باقی خواهم ماند و حق خودم را با دست خودم خواهم گرفت.

 

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : گزارش نیوزویک از نقش سردار سلیمانی در نبرد علیه داعش

مصاحبه‌های خبری رزان النجار

شبکه خبری المیادین طی هفته‌های گذشته در جریان مشارکت رزان النجار در کادر پزشکی راهپیمایی‌های بزرگ بازگشت مصاحبه‌ای را با النجار انجام داده است. وی در این مصاحبه تاکید کرده است:‌ من در سرزمینم باقی خواهم ماند و حق خودم را با دست خودم خواهم گرفت.

وی در جریان این مصاحبه از جراحت‌هایی که در جریان نجات یکی از جوانان فلسطینی شرکت کننده در تظاهرات بازگشت، برداشته خبر داد و گفت که استخوان دستش دچار شکستگی شده، اما توقف در این مسیر را رد کرده و اصرار دارد به فعالیت‌های انسانی خود در مدد به تظاهرات کنندگان فلسطینی ادامه دهد.

وی همچنین در این مصاحبه به تجربه خود در نجات جان چندین از زخمی‌ها در خطوط اولیه تماس با دشمن صهیونیستی اشاره کرده که خطاب به صهیونیست‌ها گفته است: من با تمام توان و قدرت و با وجود تمامی خطرات موجود به روند کاری خود ادامه می‌دهم و تمامی مصدومان را نجات خواهم داد تا بازگردند و بار دیگر از سرزمین‌مان دفاع کنند. ما در اینجا باقی خواهیم ماند تا اینکه سرزمین خود را باز پس بگیریم.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - اتفاق خوبی که ۱۰۰۰ روز دیگر برای بیماران رخ می‌دهد اما به یک شرط

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز نیز ماه گذشته با رزان النجار، بانوی امدادرسان فلسطینی در اردوگاه معترضان غزه مصاحبه کرد. وی در این مصاحبه تاکید کرد که امدادرسانی تنها یک کار مردانه نیست و زنان نیز از عهده آن بر می‌آیند.

وی در مصاحبه ماه گذشته خود با نیویورک تایمز تاکید کرد: «ما یک هدف داریم؛ نجات جان انسان‌ها و رساندن این پیام به گوش جهانیان که بدون تسلیحات (نیز) ما قادر به انجام هر کاری هستیم»

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :