به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، یک کمپین جدید در انگلستان به نام «رای مردم» در این کشور آغاز به کار کرده تا همه‌پرسی دیگری برای تایید یا رد توافق نهایی برگزیت (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) برگزار شود.

به نوشته روزنامه ایندیپندنت، جمعی از نمایندگان پارلمان انگلستان، برخی از چهره‌های سرشناس و سران تجاری در انگلیس با یکدیگر متحد شده و پویشی را برای جدایی لندن از بروکسل تشکیل داده‌اند.

این گروه کوشش دارد همه گروه‌های مخالف برگزیت را اجتماع کرده و از دولت انگلیس بخواهد آخرین فرصت اظهار نظر را تنها به پارلمان نداده بلکه این فرصت را به واجدان شرایط رای‌گیری در انگلستان بدهد تا درباره توافق نهایی تصمیم‌گیری کنند.

مردم انگلستان (انگلیس، اسکاتلند، ولز و ایرلندشمالی) ماه ژوئن سال ۲۰۱۶ در همه‌پرسی خروج از اتحادیه اروپا شرکت کردند و تنها ۵۱ درصد از کل شرکت‌کنندگان رای به خروج دادند و ۴۹ درصد دیگر مخالف برگزیت بودند.

ماه می سال ۲۰۱۷ فرآیند دو ساله برگزیت با به جریان انداختن ماده ۵۰ معاهده لیسبون درباره خروج یکی از اعضای اتحادیه اروپا آغاز شد و از آن زمان لندن و بروکسل دو سال وقت داشته‌اند تا درباره شرایط خروج و آینده روابط مذاکره کنند. 

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : شمس آباد - پوتین چه برنامه‌ای برای آینده سوریه در نظر دارد؟

تا کنون چندین دور مذاکره برگزار شده است که در ابتدا با پیشرفت چندانی همراه نبود تا اینکه لندن پذیرفت معادل ۵۰ میلیارد یورو به اتحادیه اروپا پرداخت کند و مذاکرات با اندکی پیشرفت جلو رفت.

مخالفان برگزیت مسایلی چون خروج از بازار واحد اروپا و اتحادیه گمرکی را یکی از دلایل مخالفتشان با جدایی از بروکسل عنوان می‌کنند. 

مقرر است پیش از توافق نهایی جدایی، پارلمان انگلستان به این خروج رای بدهد اما مخالفان برگزیت در مقاطع مختلف خواستار برگزاری همه‌پرسی دیگر سراسری شده‌اند.

انتهای پیام/م


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی پارس

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :