به گزارش خبرنگار شمس آباد در بیشکک، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه در نشست مطبوعاتی در مسکو با اشاره به حضور تعداد زیادی از اعضای داعش در شمال افغانستان اظهار داشت: نهادهای امنیتی کشورهای منطقه باید از ورود داعش افغانستان به روسیه از طریق آسیای مرکزی جلوگیری کنند.

وی ادامه داد: طبق منابع اطلاعاتی وزارت امور خارجه روسیه داعش در افغانستان مواضع خود را به طور جدی تقویت کرده و احتمال ورود آنها به آسیای مرکزی افزایش یافته است.

لاوروف گفت: کوشش‌های مقامات آمریکا و ناتو برای پنهان کردن حضور داعش در افغانستان مورد نگرانی «مسکو» است.

وزیر امور خارجه روسیه با اشاره به لزوم اتحاد بین کشورهای منطقه تصریح کرد: در ساختار سازمان همکاری شانگهای همه همسایگان کلیدی افغانستان از جمله پاکستان و هند حضور دارند، دولت افغانستان هم به عنوان ناظر در نشست‌های این سازمان شرکت می‌کند همچنین سازمان شانگهای اختیارات لازم برای انجام عملیات مختلف از جمله اقدامات دیپلماتیک و نظامی برای کاهش نقش داعش در افغانستان را دارا است.

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : امتیاز DxOMark چیست و آیا ملاک خوبی برای انتخاب بهترین دوربین موبایل است؟

وی خاطر نشان کرد: متأسفانه حضور نظامیان ناتو در افغانستان تهدیدات تروریستی را کاهش نداد در حالی که گسترش مواد مخدر پس از حضور این کشورها چند برابر افزایش یافته است.

وزیر امور خارجه روسیه افزود: علاوه بر سازمان شانگهای همچنین سازمان پیمان امنیت جمعی در بین کشورهای منطقه در جهت مبارزه با مهاجرت غیرقانونی، مبارزه با تروریسم و قاچاق موارد مخدر در حال فعالیت است که در صورت لازم اقداماتی در این زمینه صورت خواهد داد.

وی گفت: اما مبارزه با شبه‌نظامیان داعش در داخل افغانستان هدف اصلی است و در مرحله اول این اقدامات را باید نهادهای امنیتی افغانستان، آمریکا و ناتو انجام دهند زیرا نیروهای نظامی آنها در این کشور حضور دارند.

انتهای پیام/.

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :