به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، احزاب سوسیال دموکرات، دموکرات‌مسیحی و سوسیال‌مسیحی در کوشش برای توافق برای تشکیل ائتلاف بزرگ و حل مسایل موجود در زمینه تشکیل دولت هستند.

بنابر گزارش خبرگزاری اتریش، در حالی که  همچنان در زمینه محدود کردن مهاجرت، توافقی میان احزاب به دست نیامده، فعلا برگزاری انتخابات مجدد هم منتفی شده است، این ۳ حزب در حال زدودن گام‌های مهمی در زمینه تشکیل دولت ائتلافی هستند. «رالف اشتگنر» از حزب سوسیال دموکرات در این مورد گفت: «ما درخواست (ائتلاف) را پذیرفته‌ایم، اما سوسیال دموکرات‌ها ارزان نیستند.»

به دنبال پیگیری‌های «فرانک والتر اشتاین‌مایر» رئیس‌جمهور آلمان، سرانجام سوسیال‌دموکرات‌ها از موضع خود مبنی بر اینکه تمایل دارند در نقش حزب مخالف دولت فعالیت کنند، دست برداشتند و پذیرفتند به منظور جلوگیری از تشکیل دولت اقلیت و یا تکرار انتخابات با محافظه‌کاران به منظور تشکیل دولت وارد مذاکره شوند.

اشتاین‌مایر روز پنج‌شنبه، «مارتین شولتس» از حزب سوسیال دموکرات را به همراه «هورست زیهوفر» از حزب سوسیال‌مسیحی و «آنگلا مرکل» صدراعظم به نمایندگی از دموکرات‌مسیحی برای گفت‌وگو دعوت کرد و به این ترتیب در مواضع سوسیال‌دموکرات‌ها که پیشتر از تکرار انتخابات پشتیبانی کرده بود، تغییر ایجاد شد.

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : شمس آباد - اشعاری به مناسبت سالروز شهادت امام رضا(ع)

«هوبرتوس هایل» از سیاستمداران ارشد حزب سوسیال‌دموکرات هم روز جمعه در این مورد گفت: «حزب سوسیال‌دموکرات‌ کاملا متقاعد شده است که باید مذاکره صورت بگیرد و مسیر این گفت‌وگوها مسدود نشده است.»

انتخابات پارلمانی آلمان ۲۴ سپتامبر (۲ مهرماه) برگزار شد. از آن زمان مرکل کوشش کرد تا دولتی متشکل از احزاب دموکرات‌مسیحی، سوسیال‌مسیحی، سبزها و لیبرال‌ها موسوم به ائتلاف جامائیکا تشکیل دهد، اما با وجود گذشت دو ماه از مذاکرات، این احزاب درباره مواردی مانند امور محیط‌ زیست، پناهجویان و مسایل مالی به توافق نرسیدند.

   انتهای‌پیام/ق


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی پارس

این خبر را به اشتراک بگذارید :