به گزارش خبرنگار شمس آباد در دوشنبه، کمیسیون بین دولتی مدیریت منابع آبی آسیای مرکزی در گزارش اخیر خود از احتمال کمبود ۲۵ درصدی آب در این منطقه خبر داد.

سرانه مصرف آب در آسیای مرکزی که در حال اکنون برای هر نفر در سال ۲٫۱ هزار متر مکعب است تا سال ۲۰۴۰ میلادی به ۱٫۵ یا ۱٫۷ هزار متر مکعب به ازای هر نفر در سال کاهش پیدا می‌کند.

یکی از دلایل کمبود آب در این منطقه افزایش مصرف منابع آبی حوزه «آرال» در نتیجه رشد جمعیت و اقتصاد کشورهای آسیای مرکزی عنوان شده است.

افزایش مصرف آب در افغانستان می‌تواند رودخانه «آمودریا» را با وضعیت بحرانی رو به رو سازد.

کارشناس این حوزه معتقدند زمان بهبود وضعیت حقوقی کمیسیون بین دولتی مدیریت منابع آبی آسیای مرکزی فرا رسیده و عدم حضور نمایندگان حوزه انرژی و سازمان‌های محیط زیست اثربخشی کمیسیون مذکور را تضعیف می‌کند.

ابزارهای اصلی برای بهبود منابع آبی در منطقه باید تخصیص منابع مالی، ارزیابی دقیق و همچنین تقویت کنترل و نظارت بر این منابع می‌باشند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - تیرگی بی‌سابقه روابط روسیه و آمریکا

استفاده بیش از حد آب در کشورهای بالادست و احداث مخازن بوسیله کشورهای پایان دست در حال اکنون منجر به خشک شدن دریای آرال شده است.

 در ژانویه سال ۱۹۹۳ قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان صندوق بین المللی نجات دریاچه آرال را تأسیس کردند و از دسامبر سال ۲۰۰۸ صندوق مذکور در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به عنوان ناظر فعالیت می‌کند.

انتهای پیام/ح

این خبر را به اشتراک بگذارید :