به گزارش خبرنگار شمس آباد در بیشکک، «ایگور شستاکاف» کارشناس سیاسی قرقیز در نشستی خبری گفت: «تیگران سارکسیان» دبیر کمیسیون اقتصادی اوراسیایی در طی نشست شورای علمی-کارشناسی اتحادیه اقتصادی اوراسیا از آمادگی این کمیسیون برای تشکیل گروهی در جهت بررسی مشکلات مرزهای قرقیزی-قزاقی خبر داده است.

شستاکاف اظهار داشت: این نشست در «مسکو» به مناسبت سومین سالگرد تأسیس اتحادیه اقتصادی اوراسیا برگزار و موضوع مرزهای قرقیزی-قزاقی بررسی شده است.

این کارشناس قرقیزی ادامه داد: قزاقستان راه ارتباطی قرقیزستان به اتحادیه اقتصادی اوراسیا است و مشکلاتی که برای فعالان اقتصادی در مرزهای مشترک به وجود آمده بر اعتبار این اتحادیه تأثیر گذاشته است.

مشکلات مرزی بین قزاقستان و قرقیزستان از ۱۰ اکتبر سال جاری آغاز شدند.

قزاقستان در شورای بین دولتی اتحادیه اقتصادی اوراسیا که ۲۵ اکتبر سال جاری در «ایروان» برگزار شد از امضای توافق‌نامه‌ای در مورد حل تنش‌های مرزی با قرقیزستان خودداری کرد.

اتحادیه اقتصادی اوراسیا هم اکنون از کشورهای روسیه، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان و ارمنستان تشکیل شده است.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : تاکید گابریل و چاووش‌اوغلو بر توسعه روابط برلین و آنکارا

مجموع مساحت کشورهای عضو این اتحادیه بیش از ۲۰ میلیون کیلومتر مربع، جمعیت آن بیش از ۱۸۰ میلیون نفر و تولید ناخالص داخلی آن در سال ۲۰۱۳ میلادی حدود ۴ هزار میلیارد دلار (بر اساس معیار برابری قدرت خرید) است.

در چارچوب این اتحادیه، اعضای آن موافقت خود را با تردد آزاد کالا، سرمایه، نیروی کار و خدمات در مرزهای اوراسیا اعلام کرده‌اند. اعضای اوراسیا همچنین اعلام کرده‌اند که سیاست مشترکی در زمینه انرژی، صنعت، کشاورزی و وسایل نقلیه خواهند داشت.  

انتهای پیام/ح

این خبر را به اشتراک بگذارید :