به گزارش خبرنگار شمس آباد در بیشکک، «ولادیمیر تیلناف» کارشناس مرکز تحلیل سیاسی و تحقیقات راهبردی حزب «نورآتان» قزاقستان با اشاره به اوضاع مرزی بین این کشور و قرقیزستان، اظهار داشت: قزاق‌ها نگران تنش‌های مرزی بین ۲ کشور می‌باشند.

وی ادامه داد: در قزاقستان نظرسنجی تلفنی با هدف شناسایی نگاه مردم نسبت به اوضاع مرزی بین ۲ کشور انجام شد و اکثر مخاطبین نسبت به این مسئله ابراز نگرانی کردند.

تیلناف خاطرنشان کرد: همچنین این نظرسنجی نشان داد که اکثر مردم امیدوار هستند که با روی کار آمدن رئیس جمهور جدید قرقیزستان تنش‌های مرزی حل شده و روابط بین ۲ کشور بهبود یابند.

این کارشناس تأکید داشت: امروزه به واسطه استفاده از تکنولوژی‌های جدید مسیرهای زمینی تجاری نسبت مسیرهای دریایی اولویت بیشتری دارند به همین دلیل اوراسیا مرکز رشد اقتصادی خواهد بود و قزاقستان نیز نمی‌تواند مانعی در این راه باشد.

در تاریخ ۱۰ اکتبر سال جاری میلادی دولت «آستانه» رژیم عبور مردم و کالا در مرز با قرقیزستان را تشدید کرد که این مهم منجر به افزایش صف افراد و کامیون های حامی محصولات از سمت این کشور به طرف قزاقستان گردید.

پیشنهاد ویژه :   اجتماعی : رقم جدید پیشنهادی کاهش عوارض خروج از کشور اعلام شد - شمس آباد

علیرغم مذاکرات مکرر مقامات ارشد ۲ کشور صف چندین کیلومتری کامیون های کالا در مرز باقی مانده است و قرقیزستان به سازمان تجاری جهانی و اتحادیه اقتصادی اوراسیا از رفتار قزاقستان شکایت کرده است.

قزاقستان مدعی است که تشدید بازرسی در مرز این کشور با قرقیزستان با ضرورت مبارزه با قاچاق کالاهای تقلبی و الزامات بهداشتی مرتبط است.

انتهای پیام/.

این خبر را به اشتراک بگذارید :