به گزارش خبرنگار شمس آباد در «بیشکک»، کارشناسان قزاق به بررسی انتخابات ریاست جمهوری در قرقیزستان پرداخته و موقعیت رئیس جمهور جدید این کشور را بررسی کردند.

«داسیم ساتپایف» کارشناس سیاسی قزاقستان در این مورد گفت: در آسیای مرکزی ۲ مدل رقابت سیاسی ایجاد شده، مدل نخست که بسیار رایج است رئیس جمهور تا لحظه مرگ از قدرت دست نمی‌کشد.

وی ادامه داد: مدل دوم که در قرقیزستان ظهور کرده امکان رقابت فعال میان کاندیداهای کرسی ریاست جمهوری را با وجود آن که رئیس جمهور سابق در سلامت کامل به سر می‌برد فراهم می‌کند.

ساتپایف افزود: بنابراین آنچه که امروز در قرقیزستان اتفاق می‌افتد شاید در آینده دستور کار سیاسی تمام کشورهای آسیای مرکزی را تعیین کند زیرا این جا بحث درباره تقویت مواضع ارزش‌های لیبرال است.

این کارشناس ادامه داد: بعد از تغییر قدرت در سال‌های ۲۰۰۵ و ۲۰۱۰ میلادی بسیاری فکر می‌کردند که قرقیزستان با سرنوشت لیبی رو به رو می‌شود اما این کشور می‌تواند به تونس اصلاح طلب در منطقه تبدیل شود.

وی گفت: روشن است که مدل دوم کمتر قابل پیش‌بینی است اما با این وجود موجب افزایش فرهنگ سیاسی می‌شود، فرهنگی که چنین افکاری مانند «مردم برای نظام دموکراتیک آماده نیست» برای آن بیگانه است.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : یادداشت/ ماشاءالله ذراتی ویروس اچ‌ آر ۳۳۶۴

ساتپایف تصریح کرد: قرقیزستان انتخاب کردن را آموخته اما یک درس مهم دیگر دموکراتیک باقی مانده و آن پذیرش نتایج بواسطه طرف شکست‌خورده است زیرا نه تنها ثبات سیاسی بلکه سطح فرهنگ سیاسی به این موضوع وابسته است.

«آندرئی گرازین» دیگر کارشناس سیاسی در این باره گفت: «سورنبای جین‌بیک اف» نماینده جنوب است و وابستگی منطقه‌ای به طور سنتی برای قرقیزستان اهمیت جدی دارد زیرا اکثر رأی دهندگان در جنوب به سر می‌برند.

وی ادامه داد: اما با توجه به نتایج انتخابات فعلی روشن می‌شود که از وی حتی مردم شمال نیز پشتیبانی کردند، شاید به این دلیل که وی یک مدیر خوب و کم حرف است که دنبال کدام ساخت و سازهای ایدئولوژیک نیست بلکه متعهد به بهبود زندگی و اقتصاد مردم است.

گرازین افزود: جین‌بیک اف در زندگی سیاسی خود نه تنها در سمت نخست وزیر قرقیزستان بلکه فرماندار استان «اوش» این کشور نیز فعالیت کرده است.

وی گفت: جین‌بیک‌اف از تجربه زیادی در عرصه خارجی برخوردار نیست و دایره ارتباطات و آشنایان وی مانند دیگر نخبگان سیاسی قرقیز در فضای شوروی سابق و عرصه بین المللی گسترده نیست.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : شمس آباد - نگاهی به نقش «فاطمیون» در جبهه مقاومت

این کارشناس سیاسی تصریح کرد: فعالیت در این سمت برای وی سخت تر خواهد بود، جین‌بیک‌اف باید چیزهای بسیاری را بیاموزد اما در این زمینه وزارت خارجه، دفتر ریاست جمهوری و دفتر مشاوران به وی مدد خواهند کرد.

«ایرلان کارین» دیگر کارشناس سیاسی نیز در این مورد گفت: در مجموع انتخابات ریاست جمهوری در قرقیزستان در شرایط آرامی برگزار شد.

وی افزود: در روز انتخابات من از مناطق مختلف این کشور بازدید کردم و گرچه نمی‌توان این فرایند را ایدآل عنوان کرد اما به طور کلی در همه جا مراسم رای دهی بطور آرام صورت گرفت.

کارین ادامه داد: نتایج انتخابات برای کسانی که اخبار قرقیزستان را دنبال می‌کنند غیر منتظره نبود زیرا تسلط جین‌بیک‌اف بر دیگر کاندیدها قابل مشاهده بود.

این کارشناس سیاسی تصریح کرد: قزاقستان در واقع هرگز از هیچ یک از کاندیدهای ریاست جمهور قرقیزستان پشتیبانی نکرده و هیچ یک از آنان را در اولویت قرار نداد.

وی افزود: بیشتر فعالان سیاسی قرقیزستان علاقمند به برقراری روابط سازنده با قزاقستان می‌باشند.

کارین گفت: رهبران قرقیزستان همیشه نه تنها نیاز به برقراری و باقی روابط مساعد با قزاقستان بلکه ایجاد همکاری‌های فعال‌تر با این کشور را به خوبی درک می‌کنند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - رسانه‌های خارجی کدام مسائل را اولویت‌های مردم ایران می‌دانند؟

این کارشناس سیاسی اظهار داشت: به نظر می‌رسد آتامبایف عمدا روابط تنش‌زا با قزاقستان را تشدید می‌کرد زیرا با از دست دادن پشتیبانی نخبگان به ویژه در میان همکاران و طرفداران خود تصمیم گرفت مردم را علیه «دشمن خارجی» بسیج کند.

وی گفت: اظهارات آتامبایف علیه قزاقستان در واقع به پیچیدگی مشکلات سیاسی داخلی مرتبط است وی با هر کسی که امکان داشت درگیر شد.

کارین ادامه داد: علاوه بر این در مبارزه با طرفداران و همکاران سابق خود حتی به اقدامات افراطی‌تری همچون تعقیب کیفری و ارعاب عمومی دست زد، در چنین شرایط وی تصمیم گرفت از کارت جدید خود یعنی خطر استقلال،  فسادزدگی سیاستمداران قرقیز و مداخله خارجی استفاده کند.

وی تصریح کرد: با این راه وی می‌خواست در صورت شکست جانشین خود در انتخابات ریاست جمهوری خود را همچون قربانی معرفی کند.

این کارشناس سیاسی گفت: در مورد جین‌بیک اف می‌توان گفت که از وی کسی انتظار بالایی را ندارد زیرا وی نماد اصلاحات در آینده نیست تنها چیزی که از وی انتظار می‌رود باقی شرایط موجود می‌باشد و به نظر می‌رسد که توان برآورده کردن چنین انتظاراتی را دارد.

انتهای پیام/ح

این خبر را به اشتراک بگذارید :