به گزارش خبرنگار شمس آباد در نیایش‌آباد، خبرگزاری «مدیا ترکمن» مقاله‌ای را در ارتباط  با اهمیت نقش بندر «چابهار» ایران در توسعه تجارت منطقه و دسترسی کشورهای آسیای مرکزی و افغانستان از طریق این بند به آب‌های آزاد منتشر کرد.

در این مطلب آمده است: هم  اکنون مدرنیزه کردن بندر چابهار در دست اجرا است و کشور هند نیز در تأمین اعتبار این عملیات مشارکت فعالی دارد.

«دهلی نو» ۲۰۰ میلیون دلار برای توسعه این بندر اختصاص داده و قرار است این طرح در تا پایان سال آینده میلادی به اتمام برسد.

ظرفیت بندر چابهار تا سال ۲۰۲۴ میلادی قرار است به ۸۶ میلیون تن کالا و محموله برسد.

چندی پیش «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران طی گفت‌وگوی تلفنی با «اشرف غنی» همتای افغان خود گفت: راه‌اندازی بندر چابهار، همکاری تجاری میان کشورهای منطقه را تقویت خواهد کرد.

چابهار، واقع در جنوب شرقی ایران در ساحل خلیج عمان، دومین بندر بزرگ ایران پس از «بندرعباس» است و یکی از ویژگی‌های آن که آن را از دیگر بنادر ایران در ساحل خلیج پارس متمایز می‌کند، دسترسی به دریاهای آزاد بین‌المللی است.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - انتقاد از روند توسعه میادین نفت و گاز

بندر چابهار طیف وسیعی از فرصت‌ها را برای ارتباطات حمل و نقلی ارائه می‌دهد و کوتاهترین فاصله را به افغانستان، هند، پاکستان، خاورمیانه، آسیای مرکزی، کشورهای مستقل مشترک المنافع و اروپا فراهم می‌کند.

 علاوه بر این، بندر چابهار مهمترین مرکز تدارکاتی حمل و نقل شمال-جنوب به ویژه در جهت شرقی آن – خط راه آهن قزاقستان-ترکمنستان-ایران است.

چابهار بندری در جنوب شرق ایران است که از سال ۱۹۸۲ میلادی استفاده از آن مد نظر قرار گرفت و از سال ۲۰۰۲ میلادی هندی‌ها که پیشتر خواستار حضور در این بندر بودند بیشتر به آن توجه نشان دادند.

به دنبال سفر سال گذشته «نارندرا مودی» نخست وزیر هند به ایران و پس از دیدار وی با روحانی و به دنبال امضای توافقنامه ۲ کشور و افغانستان برای توسعه این بندر، توافق اصلی میان طرفین شکل گرفت.

توافقنامه راهبردی تاسیس دالان حمل و نقل و گذر بین‌المللی بین ایران، هند و افغانستان معروف به «موافقتنامه چابهار» در سال گذشته در حضور سران ۳ کشور در «تهران» امضاء شد.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : یادداشت/ حسین دهشیار آمریکایی‌ها و تجارت آزاد

از سوی دیگر دولت ترکمنستان نیز تمایل دارد که از مزایایی بند چابهار ایران جهت توسعه و گسترش روابط و همکاری‌های تجاری با کشورهای منطقه و جهانی استفاده کند.

انتهای پیام/ح

این خبر را به اشتراک بگذارید :