به گزارش شمس آباد از اردبیل، ۲۸ سال قبل مصادف با ۱۹ ژانویه و با به‌راه افتادن زمزمه‌هایی مبنی بر فروپاشی شوروی با هجوم مردم به‌سمت کرانه‌های رود ارس و ازدحام جمعیت، مرزهای ایران و شوروی شکسته شده و مردم مشتاق از رود ارس عبور کرده خود را به خاک ایران رساندند و با اشک شادی بر خاک وطن سجده کرده بوسه زدند.

با اتمام جنگ ایران و روسیه در اول اسفندماه سال ۱۲۰۶ بخش‌هایی از خاک ایران در قفقاز جنوبی و آران در معاهده ننگین ترکمنچای به شوروی واگذار شد، اگرچه در پی این قرارداد برخی از مردم با سختی تمام خود را به داخل خاک ایران رساندند اما تعداد زیادی از هموطنان آذری مسلمان تحت سیطره حکومتی بودند که تمام توان خود را به‌کار گرفته بود تا از جعل اسناد و کتب دانش‌آموزان گرفته تا آثار دین و تبعید شخصیت‌های مسلمان هویت دینی و القای هویت نژادی غیرایرانی و هویت دینی و ملی بخش‌های تصرف‌شده را از بین ببرد.

پس از اینکه شوروی‌ها مرزهای جغرافیایی را با استعمار قطع کردند عوامل دست‌نشانده و رهبران ضدایرانی باکو سعی داشتند به‌جای جو ضدشوروی، فضای ضدایرانی به‌راه انداخته و از آنجایی که سیاست شوروی الحاق آذربایجان ایران به خاک کشور خود بود در همین راستا با تحریف و جعل سند و گفتمان جعلی، آذربایجان واحد را سازماندهی کردند تا گام بزرگی را برای رسیدن به اهداف بلندمدت خود من‌جمله دسترسی به آب‌های گرم خلیج پارس در برابر دولت‌مردان رژیم ایران که وابسته به دولت‌های مختلف بیگانه بودند بردارند غافل از اینکه مردم محصورشده همواره دل در گروی وطن و اعتقادات ریشه‌دار مذهبی خود داشته و از تمام فرصت‌ها برای نگه داشتن هویت اصلی و دینی خود استفاده خواهند کرد.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : اعمال بایکوت‌های بیشتر علیه ایران محتمل است

۱۹ ژانویه؛ روزی برای عطوفت و ماندگاری ملت‌هاست

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل در خصوص روز جهانی آذری‌های مسلمان جهان گفت: ۱۹ ژانویه یک روز برای عطوفت و ماندگاری ملت دو کشور است ولی باید توجه داشته باشیم که تمامی دشمنی‌ها از تحریف تاریخ شروع می‌شود و صیانت از تاریخ وظیفه همگانی است که باید همه از تاریخ واقعی استقبال کنند و در ۱۹ ژانویه بعد از فروپاشی شوروی ملت جمهوری آذربایجان به مرزهای ایران آمده به وطن تاریخی خود پناه آوردند که این موضوع تعلق ملت جمهوری آذربایجان به وطن تاریخی خود یعنی ایران و تعلق خاطر آنها به دین را به اثبات رساند.

عاملی تصریح کرد: این حادثه برای برخی‌ها قابل قبول نبود و به این دلیل تعلق ملت جمهوری آذربایجان به دین و ایران را تحریف کرده و تاریخ را وارونه جلوه می‌دهند که باید در مقابل این موضوع ایستادگی و از واقعیت دفاع کنیم.

وی اظهار کرد: بعد از ۱۹ ژانویه این گونه به مردم القا کردند که ملت جمهوری آذربایجان به‌خاطر وطن تاریخی خود به ایران نرفتند بلکه به مرزهای دو کشور هجوم آوردند که مرزها را از بین برده و دو آذربایجان را با هم متحد کنند که این موضوع تحریف تاریخ است.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : اسرائیل اخراج پناهجویان آفریقایی را متوقف کند

نماینده مردم اردبیل در مجلس خبرگان رهبری گفت: می‌خواهند ۱۹ ژانویه را به ۳۱ دسامبر انتقال داده و این روز را روز آذری‌های مسلمان جهان نامگذاری کنند تا از تجمع کریسمس استفاده و نقشه‌های خود را عملیاتی کنند.

عاملی ابراز کرد: ۱۹ ژانویه ثابت کرد که آذری‌ها ملت بزرگی بوده و برای ایران نیز یک افتخار بزرگ است که آذربایجان را در دل خود جای داده و باید در همه شرایط واقعیت را تکریم کنیم و به حقیقت اذعان داشته باشیم که وطن اصلی آذری‌ها در جهان کشور ایران است.

وی پیام ۱۹ ژانویه را استقبال ملتهای دو کشور از وحدت و پیام مسلمانان را صلح و دوستی برای تمامی آذری‌ها و نیز آزادی قره‌باغ دانست.

۱۹ ژانویه تمایل ایرانیت ملت جمهوری آذربایجان را به اثبات رساند

رئیس کانال آذری شبکه سحر اظهار داشت: ۱۹ ژانویه در واقع یک حادثه ساده تاریخی نیست و این روز برای کل دنیا یک پیام بزرگ دارد و این پیام نشانگر معنویت مشترک و تمایل ایرانیت مردم جمهوری آذربایجان است که مردم جمهوری آذربایجان بعد از یک حسرت ۷۰ساله و دوری از وطن خویش٬ به آغوش وطن خود بازگشتند٬ ولی متأسفانه در این رابطه تاریخ تحریف‌شده به مردم آذربایجان تزریق می‌شود.

وی با اشاره به کشتار مردم جمهوری آذربایجان پشت مرزهای ایران تصریح کرد: کشتار مردم آذربایجان در ۱۹ ژانویه در واقع سرکوب تمایلات دینی و ایرانیت مردم آذربایجان بود که ستایشگری اهل بیت(ع) و تشنه بودن به معنویت٬ سبب کشتار مردم شد.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : امیر قربانی خبر داد اورهال ۳ فروند بالگرد ۲۱۴ هوانیروز ارتش در پایگاه مسجد سلیمان

رئیس کانال آذری شبکه سحر ابراز کرد: شروع این حرکت در نخجوان جمهوری آذربایجان در ۱۹ ژانویه بود که ترکیه سعی در جذب مردم جمهوری آذربایجان در زمان فروپاشی حکومت آذربایجان بود که با وجود این٬ مردم آذربایجان به وطن خود یعنی ایران آمدند و الآن باید مردم جمهوری آذربایجان بدانند که تاریخ تحریف‌شده در این رابطه به مردم بیان می‌شود و این کار دشمنان کینه‌توز است که مردم را از معنویت دور کرده، و ما وظیفه داریم با این نقشه شوم مقابله کنیم.

مراسم روز آذری‌های مسلمان جهان همه‌ساله به‌صورت باشکوه برگزار می‌شود

رئیس حوزه هنری استان اردبیل گفت: مراسم گرامیداشت ۱۹ ژانویه، روز آذریهای مسلمان جهان همه‌ساله به‌صورت باشکوه برگزار می‌شود و امسال نیز این برنامه با اهتمام ویژه نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل برگزار شد.

امیر رجبی با اشاره به اینکه پیام روز و رویداد ۱۹ ژانویه صلح و وحدت کشور ایران و جمهوری آذربایجان است افزود: ملت جمهوری آذربایجان و کشور ایران مناسبات مشترکی به‌ویژه در عرصه‌های فرهنگی دارند که این موضوع نقطه عطفی بین آنهاست.

وی تصریح کرد: آذری‌زبانان مسلمان پس از سالها زورگویی از سوی دولت شوروی بالاخره به وطن تاریخی خود یعنی ایران پیوستند و همین یک رویداد عظیم روز بزرگی همچون ۱۹ ژانویه را رقم زد که این روز همه‌ساله به‌صورت باشکوه در شهرهای کشور ایران به‌ویژه در شهرهای آذری‌زبان گرامی داشته می‌شود.

گزارش از اکبر رزمی

انتهای پیام/*

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :