به گزارش گروه بین الملل شمس آباد به نقل از سازمان اروپایی ــ عربستانی حقوق بشر با اشاره به سیاست برنامه‌ریزی‌شده شکنجه زندانیان سعودی به‌دست مسئولان امنیتی اعلام کرد، رئیس نهاد امنیتی به‌طور مستقیم با پادشاه در ارتباط است و از او دستور می‌گیرد.

دست باز مسئولان امنیتی سعودی برای شکنجه زندانیان

این سازمان در گزارشی تحت عنوان “طرف‌هایی که به‌طور مستقیم با ملک سلمان در ارتباط هستند برای شکنجه از شوک الکتریکی استفاده می‌کنند” اعلام کرد، ریاض از طریق نهاد ریاست امنیتی شکنجه را در حد گسترده‌ای ادامه می‌دهد و مجالی برای بازخواست شکنجه‌گران و مسئولان وجود ندارد.

نهاد امنیتی سعودی به‌طور مستقیم با رئیس هیئت وزیران یا همان ملک سلمان بن عبدالعزیز در ارتباط است.

یوسف المصلاب (جوان عربستانی) از سوی نهاد دولتی که ملک سلمان مدیریت آن را به‌طور مستقیم در دست دارد شکنجه می‌شود؛ نهادی که در پرتو سلطه تمام‌عیار پادشاه و ولیعهد بر تمام نهادها و در نبود نهاد قضایی مستقل در تاریخ ۲۰ ژوئیه ۲۰۱۷ با دستور پادشاه تأسیس شد.

این نهاد المصلاب را که در تاریخ ۲۵ فوریه ۱۹۸۴ متولد شده است، از چهارم اکتبر ۲۰۱۷ دستگیر کرده و تحت شکنجه قرار داده است.

پیشنهاد ویژه :   اقتصادی : شمس آباد - سونامی تورم و سد چوبی دولت تدبیر

این جوان سعودی در زندان بدنام سعودی بارها با شوک الکتریکی شکنجه شد، اقدامی که در بازداشتگاه‌های سعودی بارها و بارها رخ می‌دهد.

شکنجه مصلاب تا ازدست‌دادن قدرت تکلم

در گزارش سازمان اروپایی ــ عربستانی حقوق بشر، یادآوری شده است که شکنجه سبب تغییر صورت المصلاب شده است و آثار قرمزی در چشم‌ها و ضربه خوردن دندان‌های جلوی او مشهود است و به‌سختی قادر به صحبت کردن است و علاوه بر این آثار شکنجه با شوک الکتریکی روی دست‌ها و ناخن‌هایش دیده می‌شود.

این شکنجه مرگ‌آور سبب شد مصلاب بارها به بیمارستان زندان دمام منتقل شود.

شکنجه روحی و فیزیکی زندانیان و حبس‌های طولانی‌مدت در سلول‌های انفرادی

در این گزارش از شکنجه برنامه‌ریزی‌شده زندانیان و محرومیت آنان از ساده‌ترین حقوقشان انتقاد شده است، زیرا بازداشت‌شدگان حق دسترسی به وکیل را ندارند و به‌جای آن مورد بازجویی‌های طولانی‌مدت توأم با شکنجه روحی و فیزیکی قرار می‌گیرند و برای مدت‌های طولانی در سلول‌های انفرادی محبوس می‌شوند.

بیش از شش ماه از حبس مصلاب در سلول انفرادی می‌گذرد، بدون اینکه حق انتخاب وکیل داشته باشد و یا کیفرخواست او اعلام شده باشد.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : اوضاع حلب ۶ ماه پس از فتح آن

پنج ماه بی‌خبری خانواده جوان مفقودشده سعودی

سازمان اروپایی ــ عربستانی حقوق بشر یادآور شد، در هشتم مارس ۲۰۱۸ و بعد از گذشت بیش از پنج ماه از دستگیری مصلاب، به خانواده او اجازه داده شد کمتر از ۱۵ دقیقه با او ملاقات داشته باشند.

 در حالی که ریاض همچنان از طریق نهادهای امنیتی مختلف خود به شکنجه زندانیان ادامه می‌دهد، هیئت‌های دیپلماتیک وابسته به سازمان ملل تصویری غیرواقعی از این وضعیت ارائه کرده و منکر شکنجه و تعدی حقوق زندانیان در عربستان سعودی هستند.

ادعاهای دروغین مسئولان امنیتی سعودی در تکذیب شکنجه زندانیان

این سازمان یادآور شد، عربستان در بیانیه‌ای که در تاریخ هشتم مارس ۲۰۱۶ در شورای حقوق بشر عرضه کرد، مدعی شد سازمان‌ها و قوانین داخلی مسئول پشتیبانی از بازداشت‌شدگان در برابر شکنجه هستند و هرگونه اعتراف از روی اجبار را ممنوع می‌دانند، اما اقدامات مسئولان سعودی آشکارا تعدی این ادعا است.

درمان آثار شکنجه در طول چند ماه

سازمان اروپایی ــ سعودی تأکید می‌کند که مسئولان سعودی در سطح گسترده و خطرناکی دست به شکنجه زندانیان می‌زنند تا جایی که به‌قیمت جان آنان تمام می‌شود و موارد زیادی از شکنجه بوده است که سبب وخامت حال یک زندانی و انتقالش به بیمارستان شده است و در برخی موارد دوران درمان این افراد چند ماه طول کشیده است.

این سازمان یادآور شد که “مکی العریض” جوان سعودی مدتی پس از ناپدید شدن در مارس ۲۰۱۶ در مرکز پلیس به‌شهادت رسید و روی جسد او آثار شکنجه دیده شد. در مورد “حبیب الشویخات” نیز وی چندی پیش زیر شکنجه جان باخت.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : هنوز کشور از سرمایه کادریابی یک میلیونی حزب جمهوری استفاده می‌کند/بهشتی استثنایی بود و به همین دلیل آوار تخریب‌ها بر سرش خراب شد

سازمان اروپایی ــ عربستانی همچنین در گزارش خود یادآور شده است که شکنجه زندانیان در نبود مجازات عاملان آن صورت می‌گیرد به این معنی که پادشاه به رئیس امنیت کشور در خصوص هرگونه مجازات مصونیت داده است و هیچ طرف مستقلی امکان تحقیق در خصوص موارد فوت در زندان‌ها و یا مراکز پلیس را ندارد.

از سوی دیگر مسئولان سعودی در منطقه الاحساء و القطیف مرتکب جنایت شده و به‌منظور کشف و استخراج میدان‌های نفتی و گازی ساکنان آن را به‌اجبار به مناطق دیگر منتقل می‌کنند و بسیاری از زمین‌های کشاورزی و باغ‌های اهالی این منطقه را تخریب کرده‌اند.

انتهای پیام/*

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :