به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، جمعه (دیروز) خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع در وزارت خارجه آمریکا -که خواست نامش فاش شود- اعلام کرد آمریکا ۱۴ می ماه (۲۴ اردیبهشت/همزمان با یوم‌النکبه) سفارتش را از تل‌آویو به قدس منتقل خواهد کرد و این در حالی است که انتظار می‌رفت روند این انتقال سفارت حدود ۲ سال طول بکشد.

 یوم النکبه (روز مصیبت) از نظر فلسطینی‌ها یادآور روزهای تلخ یعنی اشغال سرزمین‌شان و مصادره اراضی بوسیله صهیونیست‌ها و اولین موج آوارگی و اخراج بیش از ۸۰۰ هزار فلسطینی از خانه و کاشانه‌شان است.

این اقدام آمریکا با واکنش گروه‌های مختلف فلسطینی تبدیل شد.

حماس

حماس درباره خطر انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس اخطار و داد و گفت؛ این اقدام، منطقه را پیش پای رژیم صهیونیستی منفحر خواهد کرد.

«عبداللطیف القانوع»سخنگوی حماس گفت: انتقال سفارت آمریکا هیچ مشروعیتی به رژیم اشغالگر نخواهد داد و هیچ تغییری در وقایع درباره قدس به وجود نمی‌آورد. این تصمیم آمریکا، تعدی آشکار قانون بین‌الملل و منافی با تمام اسناد بین‌المللی در رابطه با قدس است و منجر به تحریک احساسات امت عربی و اسلامی و ملت فلسطین می‌شود.

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : ملت ایران تهدید نمی‌کند و تهدید نمی‌پذیرد/ ایران در مواجهه با تعدی برجام عکس‌العمل قاطع خواهد داشت/ ادبیات جاهلانه و کینه‌توزانه رئیس‌جمهور آمریکا در شأن سازمان ملل نبود

جهاد اسلامی

جها اسلامی نیز با صدور بیانیه‌ای این اقدام را محکوم و اعلام کرد، انتقال سفارت آمریکا به قدس همزمان با روز «نکبت»، تجاوز به ملت فلسطین و کل مسلمان و عرب‌هاست.

در ادامه این بیانیه آمده است: تصمیم آمریکا، تصمیمی باطل و غیرقانونی و دلیل بر نقش آمریکا در تهدید امنیت و ثبات و پشتیبانی از تروریسم است، مشخص کردن تاریخ یوم‌النکبه برای این اقدام باطل مانند جایزه‌ای به صهیونیست‌ها برای جنایت‌هایشان است.

جهاد اسلامی تأکید کرد ملت فلسطین در برابر این توطئه آمریکایی-صهیونیستی که با هدف نابودی آرمان فلسطین در حال انجام است، خواهد ایستاد.

جبهه مردمی برای آزادی فلسطین

«کاید الغول» جبهه مردمی برای آزادی فلسطین اعلام کرد: ملت فلسطین قادر است در برابر این تصمیم آمریکا بایستد و توطئه‌ها برای نابود کردن آرمان فلسطین را به شکست بکشاند همانگونه که از «یوم‌النکبه» در برابر طرح‌ها و توطئه‌های مختلف ایستاده است.

الغول تأکید کرد: این مشخص کردن زمان برای انتقال سفارت آمریکا به قدس دلالت خطرناکی دارد و تأکید می‌کند پاسخ به این اقدام باید متفاوت باشد؛ روابط با دولت آمریکا باید بر اساس این قاعده باشد.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : واکنش تند فرمانده کُرد سوری به مواضع اردوغان علیه «عفرین»

«مصطفی البرغوثی» دبیرکل جنبش ابتکار ملی فلسطین نیز این اقدام آمریکا را تحریک‌آفرینی وقیحی توصیف کرد که باید به آن پاسخ داد.

وی گفت: این نشان می‌دهد دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا بر مشارکت اسرائیل در تعدی قانون بین‌الملل و انضمام قدس (به فلسطین اشغالی) اصرار دارد. 

تشکیلات خودگردان

«نبیل ابوردینه» سخنگوی تشکیلات خودگردان هم گفت:هرگونه اقدام یک‌جانبه در این زمینه به تحقق صلح همدستی نمی‌کند و به هیچ طرفی مشروعیت نمی دهد.

وی در گفت‌وگو با خبرگزاری فلسطینی «وفا» تأکید کرد: هر گامی که با مشروعیت بین‌المللی سازگار نباشد، در  تحقق صلح در منطقه «مانع» خواهد بود، تحقق صلح فراگیر و عادلانه بر پایه تعهدهای بین‌المللی مشروع و بر اساس روند مسالمت‌‌آمیز راهکار دو دولتی در راستای ایجاد دولت مستقل فلسطین با مرکزیت قدس خواهد بود.

«صائب عریقات» دبیرکل کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین «ساف» هم تصریح کرد : این تصمیم آمریکا آن هم همزمان با یوم‌النکبه، تعدی آشکار قوانین بین‌المللی و تحریک کردن احساسات تمام مسلمان است و آمریکا با این اقدام، نقش خود به عنوان یک ناظر روند صلح را از دست خواهد داد.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : «نماز در قدس» | نماینده حماس در مصاحبه تفصیلی با شمس آباد: راهبرد مقاومت شکست هیمنه رژیم صهیونیستی است - اخبار شمس آباد

 دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا روز ۱۵ آذر امسال (۱۳۹۶) قدس را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت شناخت و اعلام کرد که قصد دارد سفارت کشورش را از تل‌آویو به این شهر منتقل کند. 

این تصمیم با بیزاری‌ها و محکومیت‌های گسترده جهانی مواجه شد و دو هفته بعد، روز ۳۰ آذرماه مجمع عمومی سازمان ملل متحد با ۱۲۸ رأی موافق و ۹ رأی مخالف قطعنامه‌ای را در محکومیت آن به تصویب رساند. 

انتهای پیام/م


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی پارس

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :