به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، جمعه (دیروز) خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع در وزارت خارجه آمریکا -که خواست نامش فاش شود- اعلام کرد آمریکا ۱۴ می ماه (۲۴ اردیبهشت/همزمان با یوم‌النکبه) سفارتش را از تل‌آویو به قدس منتقل خواهد کرد و این در حالی است که انتظار می‌رفت روند این انتقال سفارت حدود ۲ سال طول بکشد.

 یوم النکبه (روز مصیبت) از نظر فلسطینی‌ها یادآور روزهای تلخ یعنی اشغال سرزمین‌شان و مصادره اراضی بوسیله صهیونیست‌ها و اولین موج آوارگی و اخراج بیش از ۸۰۰ هزار فلسطینی از خانه و کاشانه‌شان است.

این اقدام آمریکا با واکنش گروه‌های مختلف فلسطینی تبدیل شد.

حماس

حماس درباره خطر انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس اخطار و داد و گفت؛ این اقدام، منطقه را پیش پای رژیم صهیونیستی منفحر خواهد کرد.

«عبداللطیف القانوع»سخنگوی حماس گفت: انتقال سفارت آمریکا هیچ مشروعیتی به رژیم اشغالگر نخواهد داد و هیچ تغییری در وقایع درباره قدس به وجود نمی‌آورد. این تصمیم آمریکا، تعدی آشکار قانون بین‌الملل و منافی با تمام اسناد بین‌المللی در رابطه با قدس است و منجر به تحریک احساسات امت عربی و اسلامی و ملت فلسطین می‌شود.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : کشته و زخمی شدن ۱۹ یمنی در حملات هوایی عربستان

جهاد اسلامی

جها اسلامی نیز با صدور بیانیه‌ای این اقدام را محکوم و اعلام کرد، انتقال سفارت آمریکا به قدس همزمان با روز «نکبت»، تجاوز به ملت فلسطین و کل مسلمان و عرب‌هاست.

در ادامه این بیانیه آمده است: تصمیم آمریکا، تصمیمی باطل و غیرقانونی و دلیل بر نقش آمریکا در تهدید امنیت و ثبات و پشتیبانی از تروریسم است، مشخص کردن تاریخ یوم‌النکبه برای این اقدام باطل مانند جایزه‌ای به صهیونیست‌ها برای جنایت‌هایشان است.

جهاد اسلامی تأکید کرد ملت فلسطین در برابر این توطئه آمریکایی-صهیونیستی که با هدف نابودی آرمان فلسطین در حال انجام است، خواهد ایستاد.

جبهه مردمی برای آزادی فلسطین

«کاید الغول» جبهه مردمی برای آزادی فلسطین اعلام کرد: ملت فلسطین قادر است در برابر این تصمیم آمریکا بایستد و توطئه‌ها برای نابود کردن آرمان فلسطین را به شکست بکشاند همانگونه که از «یوم‌النکبه» در برابر طرح‌ها و توطئه‌های مختلف ایستاده است.

الغول تأکید کرد: این مشخص کردن زمان برای انتقال سفارت آمریکا به قدس دلالت خطرناکی دارد و تأکید می‌کند پاسخ به این اقدام باید متفاوت باشد؛ روابط با دولت آمریکا باید بر اساس این قاعده باشد.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : یادداشت مهمان/ الکساندر کنیازف آسیای مرکزی و افراط‌گرایی؛ خطر کدام کشورها را تهدید می‌کند؟

«مصطفی البرغوثی» دبیرکل جنبش ابتکار ملی فلسطین نیز این اقدام آمریکا را تحریک‌آفرینی وقیحی توصیف کرد که باید به آن پاسخ داد.

وی گفت: این نشان می‌دهد دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا بر مشارکت اسرائیل در تعدی قانون بین‌الملل و انضمام قدس (به فلسطین اشغالی) اصرار دارد. 

تشکیلات خودگردان

«نبیل ابوردینه» سخنگوی تشکیلات خودگردان هم گفت:هرگونه اقدام یک‌جانبه در این زمینه به تحقق صلح همدستی نمی‌کند و به هیچ طرفی مشروعیت نمی دهد.

وی در گفت‌وگو با خبرگزاری فلسطینی «وفا» تأکید کرد: هر گامی که با مشروعیت بین‌المللی سازگار نباشد، در  تحقق صلح در منطقه «مانع» خواهد بود، تحقق صلح فراگیر و عادلانه بر پایه تعهدهای بین‌المللی مشروع و بر اساس روند مسالمت‌‌آمیز راهکار دو دولتی در راستای ایجاد دولت مستقل فلسطین با مرکزیت قدس خواهد بود.

«صائب عریقات» دبیرکل کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین «ساف» هم تصریح کرد : این تصمیم آمریکا آن هم همزمان با یوم‌النکبه، تعدی آشکار قوانین بین‌المللی و تحریک کردن احساسات تمام مسلمان است و آمریکا با این اقدام، نقش خود به عنوان یک ناظر روند صلح را از دست خواهد داد.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : جهان یک سال پس از انتخاب ترامپ بعنوان رئیس‌جمهوری آمریکا - شمس آباد

 دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا روز ۱۵ آذر امسال (۱۳۹۶) قدس را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت شناخت و اعلام کرد که قصد دارد سفارت کشورش را از تل‌آویو به این شهر منتقل کند. 

این تصمیم با بیزاری‌ها و محکومیت‌های گسترده جهانی مواجه شد و دو هفته بعد، روز ۳۰ آذرماه مجمع عمومی سازمان ملل متحد با ۱۲۸ رأی موافق و ۹ رأی مخالف قطعنامه‌ای را در محکومیت آن به تصویب رساند. 

انتهای پیام/م


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی پارس

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :