به گزارش خبرنگار شمس آباد در دوشنبه، «رشید علیم اف» دبیر کل سازمان همکاری شانگهای در «کنفرانس همکاری‌های اقتصادی منطقه‌ای و همگرایی در  آسیا و اقیانوسیه» گفت: تعاملات اقتصادی یکی از اولویت‌های این سازمان در مرحله جدید توسعه می‌باشد.

وی در نخستین روز این کنفرانس ضمن سخنرانی پیرامون همکاری‌های کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای یکی از اولویت‌های فعالیت‌های مشترک در چارچوب سازمان مذکور را تعاملات اقتصادی عنوان کرد.

دبیر کل شانگهای تصریح کرد: ایجاد انگیزه بازسازی، تأمین ثبات اقتصادی و مالی، پشتیبانی از رشد پایدار و پویا و توسعه متعادل و همه جانبه تنها از طریق همکاری‌های گسترده بین المللی امکان پذیر است.

وی گفت: همبستگی اقتصادی کشورهای عضو سازمان شانگهای با توجه به موقعیت جغرافیایی آنها و همچنین موافقتنامه‌ها و برنامه‌های مشترک در چارچوب این اتحادیه فراهم می‌شود.

علیم اف ادامه داد: امروزه شرکت کنندگان سازمان شانگهای بر روی پروژه‌های مربوط به توسعه زیرساخت‌ها، حمل و نقل، ارتباطات متمرکز و در جستجوی روش‌های جدید تعامل اقتصادی می‌باشند.

وی گفت: این امر به رشد مداوم سرمایه‌گذاری‌های متقابل کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای که در سال ۲۰۱۶ میلادی بیش از ۴۰ میلیارد دلار را تشکیل دادند، همدستی می‌کند.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : با ارسال نامه صورت گرفت اعتراض ایران به دبیرکل سازمان ملل و شورای امنیت در پی مداخلات آمریکا در امور داخلی کشور

رشید علیم اف همچنین افزود: همکاری‌های اقتصادی در چارچوب شانگهای از طریق مکانیسم‌های چند جانبه وزارتخانه و سازمان‌های مربوطه در زمینه گمرک و حمل و نقل، کشاورزی و ارتباطات ارائه می‌شود.

دبیر کل سازمان شانگهای در بخش دیگری از صحبت‌های خود به موضوع تعاملات حمل و نقلی در چارچوب سازمان مذکور اشاره و بر اهمیت ویژه توسعه توافقنامه کشورهای عضو شانگهای در زمینه ایجاد شرایط مطلوب برای حمل و نقل بین المللی جاده‌ای تأکید کرد.

دومین کنفرانس همکاری‌های اقتصادی و همگرایی در آسیا و اقیانوسیه در مقر «کمیسیون اقتصادی و اجتماعی آسیا و اقیانوسیه» در «بانکوک» در تاریخ ۲۱ نوامبر آغاز و امروز به پایان می‌رسد.

در این کنفرانس همچنین مسائل مربوط به لغو موانع برای گسترش بیشتر همگرایی بازرگانی و تقویت تعاملات مالی منطقه‌ای مورد بررسی قرار گرفتند.

سازمان همکاری شانگهای یک سازمان بین المللی بین دولتی است که در ۱۵ ژوئن سال ۲۰۰۱ میلادی در شانگهای چین از سوی قزاقستان، چین، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان و ازبکستان تأسیس شده است.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : تمام طرح‌های غرب در منطقه برای خاموش کردن نور مقاومت است - شمس آباد

در تاریخ ۱۹ تیر ماه سال ۱۳۹۴ برابر با ۱۰ ژوئیه سال ۲۰۱۵ میلادی هندوستان و پاکستان نیز عضو سازمان همکاری شانگهای شدند.

اکنون جمهوری اسلامی ایران، افغانستان، مغولستان و بلاروس اعضای ناظر این سازمان هستند. ارمنستان، آذربایجان، نپال و کامبوج نیز از تاریخ ۱۹ تیر ماه سال ۱۳۹۴ برابر با ۱۰ ژوئیه سال ۲۰۱۵ میلادی به صف ترکیه و سریلانکا پیوستند و شریک گفت‌وگو با این سازمان شدند.

از تاریخ ۱۱ ژوئیه سال ۲۰۱۵ میلادی برابر با ۲۰ تیر ماه سال ۱۳۹۴ ریاست سازمان همکاری شانگهای به ازبکستان منتقل شد.

انتهای پیام/ح

این خبر را به اشتراک بگذارید :