به گزارش خبرنگار شمس آباد در دوشنبه، «غیرت عبدالرحمان اف» وزیر امور خارجه قزاقستان با «بوریس جانسون» وزیر امور خارجه انگلستان در «لندن» دیدار و گفت‌وگو کرد.

عبد الرحمان‌اف در این دیدار با بیان اینکه قزاقستان همکاری‌های استراتژیک با انگلستان را برای مدرن سازی اقتصاد خود تقویت خواهد کرد، گفت: «آستانه» همچنان به تقویت همکاری‌های استراتژیک خود با لندن جهت ارتقاء اقتصاد، گسترش و ایجاد سرمایه گذاری و مبادله تجاری بین ۲ کشور ادامه خواهد داد.

این دیپلمات ارشد قزاق افزود: طی ۲۵ سال از زمان برقرار شدن روابط دیپلماتیک دوجانبه آستانه و لندن، انگلستان نقش مهمی در توسعه اقتصاد قزاقستان ایفا کرده است.

عبد الرحمان اف تصریح کرد: در حال اکنون تجربه انگلستان در ایجاد مرکز مالی بین المللی در این کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد و هزاران دانش آموز قزاق سالانه در دانشگاه‌های لندن تحصیلات خود را ادامه می‌دهند.

بررسی موضوعات مهم جهانی از جمله اولویت‌های آینده قزاقستان در شورای امنیت سازمان ملل در ژانویه سال ۲۰۱۸، روند صلح آستانه برای حل مشکلات سوریه، وضعیت افغانستان، اجرای موافقت‌نامه‌های «مینسک»، مبارزه با تروریسم، عدم گسترش سلاح‌های کشتار جمعی و همکاری‌های منطقه‌ای در آسیای مرکزی از دیگر مسایل محوری دیدار وزرای خارجه قزاقستان و انگلستان عنوان می‌شوند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : در برابرتعدی به اموال بازنشستگان ایستاده‌ایم/ تقاضای استیفای حقوق بازنشستگان از رئیس قوه قضائیه

انگلستان یکی از ۶ کشور بزرگ سرمایه گذار با بیش از ۱۲ میلیارد دلار در اقتصاد قزاقستان و یکی از بزرگترین شرکای تجاری این کشور محسوب می‌شود.

در سال ۲۰۱۶ گردش مالی میان لندن و آستانه یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار و در ۹ ماه اول سال جاری حدود یک میلیارد دلار برآورد شده است.

انتهای پیام/ح

این خبر را به اشتراک بگذارید :