به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، «زیگمار گابریل»، وزیر خارجه آلمان پیش از عزیمت به واشنگتن برای دیدار با همتای آمریکایی خود از همه طرف‌های توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵، موسوم به برجام خواست این توافق را «دقیق» اجرا کنند. 

وبگاه وزارت خارجه آلمان نوشته گابریل امروز پنجشنبه برلین را به مقصد واشنگتن ترک کرده است. او قرار است با «رکس تیلرسون»، وزیر خارجه آمریکا دیدار و درباره توافق هسته‌ای برجام و مسائل پیرامون کره شمالی رایزنی کند. 

مطابق این گزارش، گابریل قبل از سفر به آمریکا، درباره برجام اظهار نظر کرد و گفت: «مهم است که تمامی طرف‌ها این توافق را دقیق اجرا کنند. برجام، مانع ساخت سلاح‌های هسته‌ای بوسیله ایران می‌شود و بنابراین، منطقه را امن‌تر می‌کند.»

سفر گابریل به واشنگتن در شرایطی انجام می‌شود که کشورهای اروپایی در برابر تهدیدهای «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا علیه برجام کوشش گسترده‌ای را برای باقی آن آغاز کرده‌اند. 

ترامپ در سخنرانی خود در ماه گذشته از تأیید پایبندی ایران به برجام خودداری کرده و تصمیم‌گیری درباره سرنوشت آن را به کنگره این کشور محول کرد. 

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : افتتاح ساختمان جدید سفارت سوریه در عُمان

گابریل گفت: «در صورتی که این توافق شکست بخورد، پیام فاجعه‌آمیزی درباره اشاعه تسلیحاتی هم در منطقه و هم در سراسر جهان صادر خواهد کرد.»

انتهای پیام/ M


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی پارس

این خبر را به اشتراک بگذارید :