خبرنگار حوزه مهاجرین، شمس آباد: بسته خبری «هفت روز با مهاجرین» ویژه پوشش رویدادهای مرتبط با جامعه مهاجر ساکن در ایران در شمس آباد راه‌اندازی شده است.

در سی‌امین شماره، رویدادهای مرتبط با جامعه مهاجر افغانستانی در ایران را در هفته‌ای که گذشت مرور می‌کنیم.

** افتخار بزرگ قرآنی مهاجر افغانستانی

«علی‌رضا رضایی» موفق به کسب رتبه نخست سی و پنجمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم ایران شد و طبق سنت هر ساله تلاوت آغازین اختتامیه مسابقات بواسطه او اجرا شد.

** ارائه خدمات درمانی به پناهندگان در قزوین ادامه دارد

«بهمن عشایری» مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری قزوین گفت: خدمات درمانی ارائه شده به پناهندگان برای چهارمین سال پیاپی در این استان ادامه خواهد داشت.

وی افزود: براساس تفاهم نامه همکاری مشترک بین سازمان بیمه سلامت ایران، ادارهکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور و کمیساریای عالی پناهندگان تمامی اتباع و مهاجران خارجی معرفی شده که دارای کارت آمایش یا هویت معتبر هستند، تحت پوشش بیمه سلامت قرار میگیرند.

** ۷۰ درصد مهاجرین افغانستانی باسواد هستند

«سعید بیات» مدیرکل اتباع و مهاجران خارجی استانداری تهران گفت: تلاشهای جمهوری اسلامی در برخورداری مهاجرین از امکانات آموزشی سبب شده تا طی ۴۰ سال گذشته، نرخ باسوادی افغانستانی‌های مقیم ایران از ۶ به ۶۶ درصد و بالاتر از آن افزایش یابد.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : کنعانی‌مقدم به پارس خبر داد همایش ملی خانه احزاب ایران بهمن‌ماه سال جاری برگزار می‌شود

** اجرای طرح واکسیناسیون فلج اطفال در اصفهان برای ۲۰ هزار کودک مهاجر

بیش از ۲۰ هزار کودک مهاجر در استان اصفهان علیه بیماری فلج اطفال واکسیناسیون شدند.

در مرحله نخست ایمن سازی خانه به خانه فلج اطفال،با همکاری بیش از ۴۰۰کارشناس بهداشت، کودکان زیر پنج سال افغانستانی و پاکستانی به طور رایگان واکسیناسیون شدند.

مرحله دوم ایمن سازی فلج اطفال از ۲۲ تا ۲۴ اردیبهشت در این استان اجرا می‌شود.

** روادید مهاجرین افغانستانی در البرز تمدید شد

«قاسم جهانبخش» مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی البرز گفت: روادید مهاجرین افغانستانی دارای گذرنامه طرح خانواری این استان، تمدید شد.

وی افزود: مهاجرین افغانستانی دارنده گذرنامه خانواری که پیش از این روادید آنان تا تاریخ ۱۵ اردیبهشت الی ۳۱ خردادماه سال ۹۵ تمدید شده، می‌توانند در این زمینه اقدام کنند.

** ارائه خدمات کمی و کیفی به پناهندگان در مهمانشهر تربت جام

«مرتضی حمیدی» فرماندار تربت جام گفت:جمهوری اسلامی ایران در پذیرش پناهندگان از لحاظ کمی و کیفی در دنیا مقام نخست را دارد.

وی افزود: ما در مجاهدت هستیم تا به نحو مطلوب خدمات به مهاجرین ارائه دهیم البته تاکنون هم اقدامات انجام شده در داخل مهمانشهر ستودنی بوده است.

** بیش از ۲۹۳ هزار دانش آموز افغانستانی در مقطع ابتدایی تحصیل می‌کنند

«رضوان حکیم زاده» معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: تعداد ۲۹۳ هزار و ۳۶۶ کودک واجب التعلیم از مهاجرین افغانستانی در مقطع ابتدایی مدارس جمهوری اسلامی ایران مشغول به تحصیل هستند.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : تمام طرح‌های غرب در منطقه برای خاموش کردن نور مقاومت است - شمس آباد

** مشکل مهاجرین افغانستانی برای تهیه بن کارت نمایشگاه کتاب هنوز حل نشده است

پس از اعلام سامانه بن نمایشگاه کتاب مبنی بر عدم توزیع بن میان مهاجرین خارجی، انتقادهای بسیاری نسبت به این موضوع صورت گرفت اما تاکنون این مشکل مرتفع نشده و همچنان بن کتاب به مهاجرین تعلق نمی‌گیرد.

** شروع مجدد اجرای ششمین مرحله تمدید روادید اتباع افغانستانی دارنده گذرنامه خانواری از امروز

روابط عمومی کانون انجمن‌های صنفی دفاتر کفالت اقامت و اشتغال اتباع خارجی با نشر اطلاعیه‌ای خبر از شروع مجدد اجرای ششمین مرحله تمدید روادید اتباع افغانستانی دارنده گذرنامه خانواری از ۸ اردیبهشت داده است.

** اطلاعیه پیش ثبت نام مهاجرین افغانستانی ساکن ایران جهت ادای مناسک حج 

سفارت افغانستان در تهران اعلام کرد: مهاجرین افغانستانی دارنده کارت آمایش و یا گذرنامه‌های خانواری ساکن ایران، تا آخر ماه ثور/اردیبهشت می‌توانند با مراجعه به سامانه نوبت دهی سفارت،پیش ثبت نام کنند.

** ارائه آموزش‌های فنی‌ به مهاجرین/اعتبار مدارک بین‌المللی است

«علی آقاافضلی» مدیرکل فنی و حرفه‌ای یزد گفت: طرح آموزش‌های فنی و حرفه‌ای به مهاجرین در پنج استان کشور به صورت پایلوت در حال اجراست که یزد از جمله این استان‌ ها است.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : ایران ثابت کرد زیر فشار ممنوعیت‌ به آرمان‌ فلسطین خیانت نمی‌کند

وی ادامه داد: بیشتر شرکت کنندگان مهاجرین افغانستانی و عراقی هستند.

آقاافضلی گفت: تمام آموزش‌های ارائه شده به کارآموزان فنی و حرفه ای براساس استانداردهای بین‌المللی است و رشته‌ها کد بین‌المللی دارند و در صورتی که مدارک فنی و حرفه‌ای ترجمه شود، در سراسر دنیا قابل قبول است و می تواند منجر به اشتغال شود.

**۳۰۰ هزار تا یک میلیون نفر فرزند، حاصل ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی هستند

«طیبه سیاووشی» عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که تعداد فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با اتباع خارجی ۳۰۰ هزار تا یک میلیون نفر است گفت: عدم اعطای هویت این افراد ممکن است در آینده به یک بحران تبدیل شود.

**افتتاح مرکز خدمات بهداشتی ویژه مهاجرین در یزد

آئین بهره‌برداری از مرکز بهداشت خوارزمی به مناسبت هفته سلامت که با مشارکت سازمان‌های بین‌المللی برای ارائه خدمات به جمعیت اتباع ساکن در استان احداث‌شده است با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار، مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری یزد، نمایندگان برخی از سازمان‌های بین‌المللی فعال در این حوزه و جمعی از مسئولان استانی برگزار شد.

انتهای پیام/.

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,