به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، عده زیادی از مردم اسلوواکی با حضور در چندین  تظاهرات‌ گسترده در براتیسلاوا پایتخت این کشور و چندین شهر دیگر، خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام شدند.

بنابر گزارش شبکه خبری دویچه‌وله،  استعفای «روبرت فیکو» نخست‌وزیر این کشور هم نتوانست بحرانی را که به دنبال کشته شدن ۲ خبرنگار در این کشور ایجاد شده بود را بر طرف کند.از ماه گذشته کشته شدن «یان کوکیاک» ۲۷ ساله و نامزدش موجی از ناآرامی‌ها را در اسلوواکی به دنبال داشته است.کوکیاک در آخرین مطلبی که پیش از مرگش منتشر شد، درباره ارتباط احتمالی دولت اسلوواکی با مافیای ایتالیا نوشته بود.

کشته شدن این خبرنگار باعث شد تا مسایل مربوط به فساد و آزادی رسانه‌ها در اسوواکی بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

دوشنبه هفته گذشته «روبرت  کالیناک» وزیر کشور اسلوواکی  از سمت خود کناره‌گیری کرد. روز پنجشنبه هم فیکو استعفا کرد و قدرت را به «پتر پلگرینی» معاون خود واگذار کرد.

با این اقدام ائتلاف سه‌جانبه‌ای که هم اکنون در اسلوواکی قدرت دارد، همچنان به کار خود ادامه می دهد و نیازی به برگزاری انتخابات نیست. چنین وضعیتی انتقاد و خشم مخالفان دولت را به دنبال داشته است.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : انرژی و همکاری‌های تجاری محور مذاکرات ترکمنستان و امارات

تظاهرات روز جمعه در حدود ۳۵ شهر و روستا برگزار شد و بسیاری از مردم در هوای بارانی با شرکت در تظاهرات فریاد می‌زدند: «انتخابات زودهنگام» و «فیکو دیگر بس است»

پیشتر در قالب تظاهراتی که از سال ۱۹۸۹ بی‌سابقه بود، بیش از ۳۰ هزار نفر به خیابان‌های براتیسلاوا آمده بودند. آنها شعار می‌دادند: «ما خواستار اسلوواکی نجیب هستیم.» تظاهرات‌کنندگان از دولت درباره کشته شدن این افراد توضیح خواستند.

انتهای‌پیام/م


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی پارس

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :