به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، روزنامه «هاآرتص» چاپ فلسطین اشغالی در گزارشی تحت عنوان «ارتش پهپادی ایران» به بررسی توان هواپیماهای بدون سرنشین ایران و تهدیدی که می‌توانند با مستقر شدن در سوریه، برای رژیم صهیونیستی داشته باشند، پرداخت.

در ابتدای این یادداشت با اشاره به تاخت اخیر رژیم صهیونیستی به پایگاه هوایی T4 در سوریه پرداخته و مدعی شد: «این تاخت تمایل ایران را برای ایجاد شبکه‌ای از پهپادها در سوریه آشکار کرد. این پروژه می‌تواند توانایی جمهوری اسلامی در اجتماع‌آوری اطلاعات و زمینه‌سازی برای حملات احتمالی (به رژیم صهیونیستی) را توسعه دهد».

هاآرتص با بیان اینکه ایران در دهه ۱۹۸۰ تولید و ساخت پهپاد را آغاز نمود، ادعا کرد: «در سال‌های اخیر و بعد از پیوستن به نبرد سوریه برای نگه داشتن دولت اسد، این پهپادها در آسمان‌های سوریه و عراق مشاهده شده‌اند. اسرائیل معتقد است هنوز دست برتر در توانایی پهپادی را دارد اما مدل‌های ایرانی نیز تهدیداتی (علیه اسرائیل) دارند».

یک مقام نظامی ارشد پیشین رژیم صهیونیستی می‌گوید: «حتی اگر آنها فناوری برتر را نداشته باشند، پهپادهای آنها می‌تواند مفید باشد و کاری را که می‌خواهند، انجام دهد».

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : باید برای نظام کنترل شایعات و ایجاد جایگاه‌های مرجع اطلاع‌رسانی کوشش کنیم/ دلیل قطعی تلگرام پس از بررسی اعلام می‌شود

این روزنامه ضمن ادعای اینکه ایران در سال‌های اخیر به نیروهای تحت حمایتش در سوریه و عراق از جمله حزب‌الله، پهپاد صادر کرده است، نوشت: «یکی از آنها پهپاد حماسه با ۴۱۴ کیلوگرم وزن و توانایی حمل شناساگر و موشک است. مدت زمان پرواز آن ۱۱ ساعت و حداکثر مسافت پرواز ۲۰۰ کیلومتر است».

عملیات پهپاد شاهد۱۲۹

 

هاآرتص با بیان اینکه ایران می‌تواند از یک سامانه پهپادی برای مقاصد تهاجمی استفاده کند، افزود: «حضور طولانی مدت ایران در سوریه می‌تواند ایران را قادر سازد تا تهدید علیه اسرائیل را افزایش دهد و انتقال سلاح و نیرو به سوریه و لبنان را تقویت کند…ایران می‌خواهد جبهه واحدی از جنوب لبنان تا بلندی‌های جولان علیه اسرائیل ایجاد کند. پروژه پهپادی می‌تواند یکی از ابزارهای دستیابی به این هدف باشد».

در ادامه این یادداشت با تکرار ادعای مجاهدت ایران برای ساخت کارخانه تولید سلاح‌های نقطه‌زن در سوریه ولبنان، آمده است: «که از نظر اسرائیل خط قرمز است…تاخت به پایگاه هوایی T4 با هدف ممانعت از رسیدن اقلامی که می‌تواند برتری هوایی اسرائیل را تهدید کند، انجام شد».

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - ماجرای‌ شکنجه کودکان‌ اوتیسمی‌ در یک‌ مرکز نگهداری

هاآرتص با اشاره به اعمال مانع‌ها علیه پروژه پهپادی ایران و مجبور شدن این کشور برای تهیه اجزای سازنده مانند موتور از طریق راه‌های غیرمستقیم، نوشت: «این امر قیمت تمام شده را چند برابر کرد. پس ایران تدریجا ساخت موتور را خودش آغاز کرد… اما مهمترین چالش پیش روی جمهوری اسلامی، نداشتن ماهواره نظامی است».

این روزنامه همچنین با اشاره به مجاهدت‌های ایران برای مهندسی معکوس پهپادهای غربی، ادامه داد: «شش سال قبل از شاهد-۱۲۹ رونمایی شد… پهپادی که از روی مدل انگلیسی به نام WK-450 ساخته شد. آن پهپاد نیز بر پایه مدل اسرائیلی هرمس۴۵۰ است… هفت سال پیش نیز پهپادی ملقب به هیولای قندهار (RQ-170) در شرق ایران ساقط شد… ایران دو مدل از روی آن ساخت، یکی با موتور جت که شبیه نسخه اصلی بود و دیگری با موتور متفاوت و اندازه کوچکتر».

هاآرتص در پایان با اشاره به پیشرفت صنعت هواپیماهای بدون سرنشین ایران، توضیح داد: «ایران اکنون مجاهدت می‌کند پهپادهایش را ارتقا داده و موتور جت روی آنها نصب کند، مسلئه‌ای که آنها را سریع‌تر و بی‌صداتر می‌کند».

پیشنهاد ویژه :   اجتماعی : جزئیات چگونگی تردد زائران ایرانی در مراسم اربعین در عراق - شمس آباد


جدولی که هاآرتص از پهپادهای ایران منتشر کرد

 

انتهای پیام/ص


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی پارس


 


 

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :