به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، محمد بن سلمان، ولی‌عهد عربستان سعودی که همچنان در آمریکا به سر می‌برد می‌گوید که نیروهای آمریکایی باید در سوریه باقی بمانند. این در حالی است که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا گفته است که نیروهای آمریکایی در سوریه در آینده نزدیک این کشور را ترک خواهند کرد.

وی در گفت‌گو با نشریه تایم گفته: «ما بر این باوریم که نیروهای آمریکایی اگرنه برای درازمدت، باید دست‌کم برای میان‌مدت در سوریه بمانند.»

ولی‌عهد رژیم سعودی مدعی شد که حضور نیروهای آمریکایی در سوریه آخرین مجاهدت برای منع ایران از گسترش نفوذ منطقه‌ایش با متحدان منطقه‌ایش است. وی همچنین ادعا کرد که حضور نیروهای آمریکایی در سوریه باعث می‌شود که واشنگتن در سوریه صاحب نفوذ باشد.

محمد بن‌سلمان که اصولا در عرصه سیاست خارجی حرف خاصی جز موضع‌گیری علیه ایران ندارد، مدعی شد: ایران از طریق شبه‌نظامیان و متحدین منطقه‌ای خود، به دنبال ایجاد یک مسیر تدارکاتی از لبنان به سوی سوریه و عراق تا تهران است.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - سفر ترامپ، یک سفر تجاری و نه سیاسی

وی با استفاده از عبارت «هلال شیعه» بار دیگر ادعاهای رژیم سعودی در خصوص مجاهدت ایران برای ایجاد جای پا در منطقه را تکرار کرد.

به نوشته تایم، در حال اکنون حدود دو هزار نیروی آمریکایی در سوریه حضور دارند که در حال همکاری با نیروهای موسوم به «دموکراتیک سوریه» هستند. اکثرین این نیروها را کُردهای سوریه تشکیل می‌دهند.

بن‌سلمان ضمن اذعان به اینکه بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه در قدرت باقی خواهد ماند، ابراز امیدواری کرد او به ایران اجازه ندهد که هر کاری می‌خواهد، در سوریه انجام دهد.

مواضع بن‌سلمان در خصوص حضور مستشاری ایران در سوریه، شباهت چشمگیری به مواضع نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی دارد. نتانیاهو نیز بارها در خصوص آنچه وی گسترش نفوذ ایران در سوریه خوانده، ابراز نگرانی کرده است.

انتهای پیام/


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی پارس

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :